Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 79

Subiect: Afiliere Amazon.com ?

  1. #1
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit Afiliere Amazon.com ?

    As vrea sa incerc si alte metode de monetizare pentru site-uri. M-am gandit ca Amazon ar putea fi una dintre variante. Am un site cu gadgeturi, cu trafic decent in .com. Ma gandeam ca fiecarui gadget caruia in fac review-ul sa ii postez un buton "buy from amazon" cu link de afiliat catre produsul respectiv.

    Intrebarea ar fi daca foloseste cineva asa ceva si, daca da, cam cu ce rata de succes. A avut cineva rezultate pozitive cu afilierea cu cei de la Amazon ?

    PS. Am postat in sectiunea "Utile". Daca locatia thread-ului nu este buna, rog un moderator sa il mute in sectiunea potrivita. Multumesc !
    Ultima modificare făcută de Nichita; 24th July 2010 la 13:36.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  2. #2
    Avatarul lui big
    big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    864
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Pe aceeasi nisa ca si tine Amazon face cam 10-15% din cat face Adsense.

    Folosesc aceeasi metoda cu butonul + un skyscraper de 160x600 in dreapta. Adsense are 2 blocuri de 336, unul deasupra articolului si unul jos.

    Produsele care au succes sunt cele ieftine, intre $10 si $30, cele scumpe, de cateva sute de dolari se vand rar, de 2-3 ori pe saptamana maxim.

    Sper sa fie suficient ca sa-ti faci o parere.
    Ultima modificare făcută de big; 24th July 2010 la 16:03.
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

  3. #3
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Mie imi merge bine Amazon pe site de gadgets / software. Vand foarte bine cand se lanseaza ceva foarte cautat, cum ar fi Windows 7, Starcraft 2, dar si cand sunt oferte. Pentru mine, singura metoda care a mers este linkul in articole, pus manual, iar cu bannere nu am vandut aproape nimic.

    Eu sunt foarte multumit de Amazon si pentru ca e comisionul destul de mare, incepand de la 6.5% pentru majoritatea produselor si crescand in functie de cate produse vinzi. In plus, ramane cookie-ul 30 de zile si poti vinde destul si apoi. De exemplu eu mereu am comisionul mare pentru ca vand cateva sute de MP3-uri si carti, desi nu au nici o legatura cu nisa mea.

  4. #4
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Multumesc pentru raspunsuri.
    @big cam ce trafic are site-ul respectiv ? Voiam sa vad cam ce inseamna acei 2-3 clienti pe saptamana care comanda produse de mai multe sute de dolari raportat la numarul total de utilizatori. 0,1% ? 0,01% ?

    @Sandossu, sa inteleg ca tu folosesti doar url-ul de afiliat, cu textul "buy now" / un buton facut de tine in locul celui de la amazon ?

    Ma gandeam si la varianta in care pot lua un penalty de la Google pentru afiliere, fiind cunoscut faptul ca google nu prea e incantat de acest gen de site-uri. Poti pune nofollow pe link ?

    Cu privire la incasari: cum se scot banii dupa vanzare / intrarea comisionului in cont ?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  5. #5
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Eu pun direct in articolele de pe blog linkuri si am un plugin care le pune codul de afiliat. Le pun ori in content, ori la sfarsit.

    Nu cred ca e nici o problema cu Google si nici nu am pus nofollow, dar poti pune fara probleme.

    Plata se face net 45 parca prin CEC.

  6. #6
    Avatarul lui Bogdan Ungureanu
    Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    32
    Posturi
    431
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Am văzut acest thread și zis să nu mai fac altul.

    Vreau să știu mai multe detalii despre programul amazon de afiliere și cum funcționează. Vreau să fac un nou site doar pentru afiliere și să folosesc PPC pentru promovare. Amazon are un API de afiliere, ceva în genul 2parale? Aș vrea să fac un mic comparator de prețuri. De asemenea sunt curios de rata de conversie pe nișa it&c și dacă se merită să fac PPC pentru un astfel de site.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Nimeni?
    Am un blog personal nou.

  7. #7
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Din cate stiu nu are API, deci nu prea poti face ce vrei. Rata de conversie variaza enorm in functie de produs, keywords etc. La mine media e de 2 - 2.5%, dar uneori reusesc sa obtin si 15%. Cele mai mari rate de conversie le obtin pe produse foarte cautate si chiar in momentul lansarii. De asemenea am o rata foarte buna pe UK.

  8. #8
    Avatarul lui Bogdan Ungureanu
    Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    32
    Posturi
    431
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Alex Dumitru Vezi Post
    Din cate stiu nu are API, deci nu prea poti face ce vrei. Rata de conversie variaza enorm in functie de produs, keywords etc. La mine media e de 2 - 2.5%, dar uneori reusesc sa obtin si 15%. Cele mai mari rate de conversie le obtin pe produse foarte cautate si chiar in momentul lansarii. De asemenea am o rata foarte buna pe UK.

    Eu nu înțeleg ce produse promovezi, ale căror magazine le promovezi, sunt toate înscrise în programul lor de afiliere?
    Am un blog personal nou.

  9. #9
    Avatarul lui strike03
    strike03 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    29th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    130
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Salut,

    Eu folosesc amazon pe unul din site-urile mele. Luna trecuta am avut in jur de 200 de vizitatori/zi si am facut 60$ cu o rata de conversie mai mare de 10%, am facut mai mult decat din adsense (in jur de 20 Euro). Eu folosesc comisionul progresiv in functie de vanzari. Inca nu stiu tot dar stiu ca merge, recomand ca linkurile de afiliere sa fie cu nofollow, in perioada asta se vand multe corturi si saci de dormit (cel putin eu am vandut cel mai mult din astea). Inca nu mi-am dat seama daca raportul progresiv se reseteaza in fiecare luna sau pe trimestru, pentru ca in iunie iar am luat-o de la comision de 4% si creste in functie de numarul de vanzari.
    Plata nu stiu cum se face, eu am selectat pe gift cards, pentru a cumpara tot de acolo, altfel la depunere de cec iti ia comision de vre 15$.

    La mine cele mai multe vanzari le-am facut pe categoria de electronics.

    Cam atat pot spune deocamdata.

  10. #10
    Avatarul lui Bogdan Ungureanu
    Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    32
    Posturi
    431
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de strike03 Vezi Post
    Salut,

    Eu folosesc amazon pe unul din site-urile mele. Luna trecuta am avut in jur de 200 de vizitatori/zi si am facut 60$ cu o rata de conversie mai mare de 10%, am facut mai mult decat din adsense (in jur de 20 Euro). Eu folosesc comisionul progresiv in functie de vanzari. Inca nu stiu tot dar stiu ca merge, recomand ca linkurile de afiliere sa fie cu nofollow, in perioada asta se vand multe corturi si saci de dormit (cel putin eu am vandut cel mai mult din astea). Inca nu mi-am dat seama daca raportul progresiv se reseteaza in fiecare luna sau pe trimestru, pentru ca in iunie iar am luat-o de la comision de 4% si creste in functie de numarul de vanzari.
    Plata nu stiu cum se face, eu am selectat pe gift cards, pentru a cumpara tot de acolo, altfel la depunere de cec iti ia comision de vre 15$.

    La mine cele mai multe vanzari le-am facut pe categoria de electronics.

    Cam atat pot spune deocamdata.
    Linkurile le ai în articole sau ai secțiune specială pentru linkuri de afiliere (ceva în genul comparatoarelor)?
    Am un blog personal nou.

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. afiliere aukro
    De ciucaandrei în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 26th August 2008, 13:35
  2. taxa la vama pentru carti de pe amazon ?
    De zaducu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 24th January 2008, 16:35
  3. Deschidere magazin, pe eBay sau Amazon ?
    De hl2u în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 30th March 2007, 20:47
  4. Programe de afiliere
    De necropsique în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 27th November 2006, 22:23
  5. cumparat carti pe amazon
    De lixor în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 12th August 2006, 19:53

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •