Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Probleme (cred) promovare AddWords

GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0

Implicit Probleme (cred) promovare AddWords

Salutare.

Am luat decizia de a plati pentru promovare in Google AddWords. Asa ca... Am facut contul aferent, am creeat campania, am setat costurile pe cuvintele cheie ce ma intereseaza si supriza: site-ul nu apare deloc.
    M-am uitat din nou prin setari si am observat cateva lucruri ce apar la cuvintele cheie selectate de mine (atasament)
    1.jpg

Din cate inteleg eu, dureaza pana echipa google verifica site-ul?! Daca da, cat timp? Sunt dezamagit de lucrul asta, credeam ca exista un scrip ce face toata treaba instantaneu.
    Apoi, acel scor... sa inteleg eu ca trebuie cumva ridicat pentru relevanta anuntului sau la ce se refera mai exat?

Am cautat tutoriale pe net dar as avea nevoie de un sfat concret din parte celor mai experimentati pe partea de addwords.

Raoul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    17th March 2013
    Locaţie
    Baia Mare
    Vârstă
    27
    Posturi
    129
    Putere Rep
    12

Implicit

Trebuie sa licitezi mai mult pe fiecare cuvant cheie, tu ai pus 2.10 lei la toate cuvintele cheie, iar adwords iti sugereaza mai mult sa pui, 2.40.... (vezi coloana status), asta ca sa apari cu reclama pe prima pagina. Competitia e foarte mare la cuvantul cheie respectiv.

Vad ca ai si quality score mic, asta inseamna ca reclama nu e optimizata, la fel nici landing page-ul.

wordstream(punct)com/quality-score
    Ultima modificare făcută de Raoul; 12th April 2013 la 11:25.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Raoul Vezi Post
    Trebuie sa licitezi mai mult pe fiecare cuvant cheie, tu ai pus 2.10 lei la toate cuvintele cheie, iar adwords iti sugereaza mai mult sa pui, 2.40.... (vezi coloana status), asta ca sa apari cu reclama pe prima pagina. Competitia e foarte mare la cuvantul cheie respectiv.

Vad ca ai si quality score mic, asta inseamna ca reclama nu e optimizata, la fel nici landing page-ul.

wordstream(punct)com/quality-score

Am pus in jur de 5 lei/ click (mai mult decat cere googel) dar mi se pare exagerat de mare costul... Tot nu apare

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de GabriELoS Vezi Post
    Am pus in jur de 5 lei/ click (mai mult decat cere googel) dar mi se pare exagerat de mare costul... Tot nu apare
    Am pus si 10 lei. degeaba

In fine se pare ca de fiecare data cand postez ceva pe seopedia, nu primesc mare ajutor prea mare din partea nimanui.

Razvan Pop este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    9th July 2004
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.376
    Putere Rep
    29

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

@GabriELoS,

Ai inceput cu stangul relatia cu forumul. Membrii forumului nu sunt platiti sa te ajute si multe probleme pot fi rezolvate doar prin cunostinte dobandite in ani de munca si documentare. Eu personal cer bani pe asa ceva.

Dar sa revenim.

Pe cuvintele cheie alese de tine este competitie acerba, ca sa nu mai zic ca documentarea s-a facut prost. Ai notiuni de Keyword Matching?

Cuvinte cheie:
    - camere supraveghere - o sa apara si pentru camere si pentru supraveghere (not good)
    - te sfatuiesc sa incerci cuvinte long tail, ce ai facut tu acolo e reteta sigura pentru un ROI negativ (eq: +camere +supraveghere +interior, +camere +supraveghere +wireless)

Text Ads:
    - in hint-ul dat de Google scrie clar ca ad-urile trebuie revizuite. Tie nu ti-au aprobat ad-urile, ai grija ca poate dura pana la 3 zile...asta daca nu au Trademarks in ele.

Pana nu-ti aproba alea nu te lua dupa bid-urile sugerate de ei, cele reale sunt cam la jumatate. Ai grija sa setezi buget mic la inceput, pe asemenea cuvinte te poti trezi cu cateva milioane consumate intr-o zi daca nu esti atent.

Legat de Quality Score, frumos era sa ne dai si noua landing page-ul sa vedem despre ce este vorba. Oricum acesta se va modifica dupa aprobarea Ads-urilor.

Acum esti multumit de sfaturile gratuite si voluntare oferite?
    Cu stima,
    Razvan Pop

2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    569
    Putere Rep
    22

Implicit

Vezi ca ai un tool foarte pretios in Adwords, se numeste keyword tool. Intri acolo, in dreapta jos mergi la columns si selectezi Approximate CPC (cost per click) si te pui pe cautat keywords (long-tails de preferat) cum te-a sfatuit si Razvan Pop. In functie de numarul de cautari lunare, concurenta si cpc te orientezi si iti optimizezi reclamele.

Daca tot nu iese treaba, pune burta pe "carte" : https://support.google.com/adwords/?hl=ro
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0

Implicit

Stiu ca nu este nimeni obligat sa imi spuna ceva (mai ales ca toti cer bani pentru orice informatie; si cand esti pe moarte nu te ajuta nimeni daca n-ai un ban in buzunar... ca deh, toti avem in minte doar bani bani si iar bani, dar sa revenim)

Am constatat ca intr-adevar cuvintele de genul "camere de supraveghere" sunt mult mai bune decat +camere +supraveghere, etc. Asa ca asta am facut (a trebuit sa testez daca nimeni nu spunea nimic)

Mai departe... legat de QS am zis sa fiu putin arogant si am pus bid 10 lei la clik sa vad ce se intampla daca tot aveam nota 3/10 (pentru google tot banu face legea: sa dam cu el atunci). Am constatat ca dupa 2-3 ore site-ul era in google pe prima pozitie si culmea... QS 10/10

Anyway am dat pauza la campanie pana verific amanuntit preturile cu tool-ul de la google (keyword)

Va multumesc oricum pentru sfaturile oferite.
    Cu alte cuvinte, sa facem bani daca tot este vorba numai despre asta

2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    569
    Putere Rep
    22

Implicit

Genul asta de atitudine iti va aduce doar minusuri pe acest forum. Nu e nimeni obligat sa te dadaceasca pe tine. Pune mana si citeste, cei care stiu nu s-au nascut invatati.

Citat Postat în original de GabriELoS Vezi Post
    Stiu ca nu este nimeni obligat sa imi spuna ceva (mai ales ca toti cer bani pentru orice informatie; si cand esti pe moarte nu te ajuta nimeni daca n-ai un ban in buzunar... ca deh, toti avem in minte doar bani bani si iar bani, dar sa revenim)

Am constatat ca intr-adevar cuvintele de genul "camere de supraveghere" sunt mult mai bune decat +camere +supraveghere, etc. Asa ca asta am facut (a trebuit sa testez daca nimeni nu spunea nimic)

Mai departe... legat de QS am zis sa fiu putin arogant si am pus bid 10 lei la clik sa vad ce se intampla daca tot aveam nota 3/10 (pentru google tot banu face legea: sa dam cu el atunci). Am constatat ca dupa 2-3 ore site-ul era in google pe prima pozitie si culmea... QS 10/10

Anyway am dat pauza la campanie pana verific amanuntit preturile cu tool-ul de la google (keyword)

Va multumesc oricum pentru sfaturile oferite.
    Cu alte cuvinte, sa facem bani daca tot este vorba numai despre asta
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Razvan Pop Vezi Post
    @GabriELoS,

Membrii forumului nu sunt platiti sa te ajute si multe probleme pot fi rezolvate doar prin cunostinte dobandite in ani de munca si documentare.
    Aoleo...

Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Genul asta de atitudine iti va aduce doar minusuri pe acest forum. Nu e nimeni obligat sa te dadaceasca pe tine. Pune mana si citeste, cei care stiu nu s-au nascut invatati.
    Inca o data aoleo...

Razvan Pop este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    9th July 2004
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.376
    Putere Rep
    29

Implicit

@RoManic, si un raspuns la subiect ai?
    Cu stima,
    Razvan Pop

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Nu stiu ce sa mai cred
    De edy12006 în forumul Hosting
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 24th September 2011, 23:26
  2. ADdWords - Schimbare plata din USD in lei
    De Marius Cristian în forumul Adwords
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th July 2010, 11:51
  3. vand cred
    De ibaldazar în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0