Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 13 din 13

Subiect: AdSense vs. GDPR - Mare atentie

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

Implicit

@teocatalin

Sunt foarte calm, cred ca nu s-a inteles.

Cata vreme seteaza cookies, trebuie consent. Putini vor da consent. AdSense foloseste cookies. Si vor folosi cookies pentru ca au nevoie; pentru securitate, pentru frequency capping etc. N-o sa le dea UE exceptie pentru un tool de marketing.

Daca afli ca Google a zis ca "nu mai folosim cookies de maine", te rog sa ma anunti si pe mine, ar fi o veste interesanta.

Personalizarea cu totul e alta discutie. Ads nepersonalizate - desigur, am spus si eu ca e posibil; Google ne serveste pastila asta; va mari compliance-ul, dar va reduce semnificativ veniturile prin targetare de slaba calitate. Efectul e acelasi = bani putini in buzunar.

Sistemul va deveni altceva, asta e ideea. Oricare ar fi varianta, veniturile vor scadea, nu vor creste.

Adwords: Discutia este despre Adsense. Cu Adwords e alta mancare de peste, probleme sunt si acolo dar pe scara mult mai mica. Da, se pot face conversii dupa id etc dar in mod cookie-less si sesiuni intrerupte conversia se va pierde. Cu alte cuvinte, o sa ai conversie doar daca omul cumpara direct in acea sesiune, sau ulterior da click fix pe acelasi ad (edit: link salvat, url cu tag, discutie lunga). Iar id-urile... hmm, in functie de utilizare pot fi considerate PII. Alta discutie, nu intram in asta.

Edit: Nu stiu daca observati un lucru: AdSense NEPERSONALIZAT nu mai este AdSense. Este AdNonSense. Este ca vechile bannere site-category-based.
    Ultima modificare făcută de emm; 1st May 2018 la 15:05.

emm
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ca tot vorbiram despre Adwords: Cei care ruleaza ads in Display Network, asteptati-va la schimbari mari in volumul si calitatea traficului (efect indirect nerpersonalizare AdSense).

In schimb Search si search network vor fi cel mai probabil neafectate de lege.

emm
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

Implicit

Tocmai am primit mail ca de pe 7 mai se activeaza finalmente non-personalizarea optionala AdSense. Trebuie insa activata de user.

E un pas inainte inspre compliance, insa ca efect... insuficient probabil. Si cum am spus, ma astept ca nepersonalizarea sa afecteze veniturile.

Rog membrii care folosesc AdSense sa ne tina la curent (eu personal nu folosesc, desi mai am contul).

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Atentie mare se fura conturi de Yahoo
    De Carcotas în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 23rd May 2011, 15:15
  2. Mare atentie la renewals
    De Emil în forumul Raportari Phishing - Banci/Servicii etc.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 27th April 2011, 11:54
  3. Mare atentie la renewals
    De Emil în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd April 2011, 23:42
  4. Atentie mare - Part 2
    De StarNET în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 15th April 2011, 18:50
  5. Adwords SCAM.. mare atentie!
    De crash în forumul Adwords