Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Atentie mare se fura conturi de Yahoo

Carcotas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    173
    Putere Rep
    20

Implicit Atentie mare se fura conturi de Yahoo

Salut,

In primul rand cine are mailul si id-ul de contact cosmin_carcotas al meu poate sa ii dea delete si ignore, a fost furat !

Metoda :

Hotul merge in cercuri relativ restranse ( din prieten in prieten ) , si anume, intr-o seara intra o fosta prietena pe mine si ma intreaba ce mai fac blablabla , si ma intreaba daca imi plac animalele, la care eu ii raspund ca da, stii prea bine am si un caine, si ma intreaba cum il cheama eu ii raspund ( tocmai aflase raspunsul la prima intrebare din forgot password la mail ) , am mai vorbit putin apoi a aflat si de la a 2 a intrebare. Dupa imi da un mesaj :

"tiam schimbat parola daca vrei sa o ai ia o cartela reincarcabila de cosmote de 20 euro si facem schimb iti dau parola imi dai codul intra pe alt id sa vb o sa fiu online pe id tau"

Acum sper sa nu veniti cu raspunsuri de genu , eeee cum puteai sa te "arzi" asa usor , pai e simplu, contul e vechi de 7 ani, intrebarile tot vechi, si greseala mea a fost ca am pus raspunsuri adevarate si usoare la intrebari, ceea ce a dus la pierderea mail-ului.

Ideea este ca am ip-ului tipului, e din Buzau, dar sincer asta nu ma ajuta la nimic! ( apropos de subiectul acesta ) Politia nu face nimic daca nu este un prejudicu real si consistent asa ca Politia Romana s**ks

Acest este un alt caz !

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

P.S. : la al 2 lea caz e acelasi atacator, acelasi ip din Buzau ca si la mine, si el merge pe ideea ca in lista de mess ai prieteni si deci cand iti pune anumite intrebari in 75% din cazuri victimele raspund pentru ca nu se gandesc ca el pune intrebari ca sa afle raspunsurile la intrebarile secrete

Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    983
    Putere Rep
    35

Implicit

Foate interesant si nasol in acelasi timp.
    Care ar fi invatamintele de aici? Sa nu pui raspunsuri prea personale la intrebarile de securitate sau sa nu vb despre ele cu nimeni?

klaucs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    1st February 2011
    Locaţie
    Buzau
    Vârstă
    34
    Posturi
    95
    Putere Rep
    16

Implicit

Cata bataie de cap pentru 20 eu.
    Citind, mi-am reamintit sa export lista de contacte.
    O greseala pe care multi o fac este sa pui aceeasi parola peste tot. Cand te inregistrezi pe un site mai mult sau mai putin dubios, e indicat sa pui alta parola decat cea pentru email ( un webmaster care a uitat sa faca o criptare MD5 etc, o poate incerca de curiozitate pe adresa ta de email cu care te-ai inregistrat.)
    De aici si concluzia ca e mai bine sa folosesti in cazul siteurilor mai sus mentionate o alta adresa de email decat cea principala.
    De cand procedez asa folderul pentru spam e mai golut...

Hm... din Buzau.
    Ultima modificare făcută de klaucs; 15th April 2011 la 00:26.

Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    20

Implicit

Faptul ca politia nu prea ar lua in seama problema ta din cauza ca nu este un prejudiciu, (desi violarea corespondentei este o infractiune grava), nu inseamna ca nu poti depune o plangere. Politia este obligata sa cerceteze, in plus in cazul tau e vorba de santaj, nu conteaza valoare (20 euro). Eu as merge la politie si i-as intinde o plasa cu cei 20 de euro...............politia este obligata sa te ajut,e daca tu depui plangere scrisa, semnata, etc...Cunosc cazuri mai putin grave care s-au lasat cu dosar.

matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    30
    Posturi
    882
    Putere Rep
    32

Implicit

Te sfatuiesc sa te duci sa depui plangere.
    Stiu un caz exact la fel care s-a soldat cu dosar penal pentru cel ce a furat parola.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

Carcotas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    173
    Putere Rep
    20

Implicit

Sa va zic ca am fost la Politie ( si aici ma refer la sectia de care apartin ) ? si ca politistul m-a sfatuit sa nu imi bat capul daca nu am fost prea afectat sau sa ma duc la DIICOT care se ocupa de asa ceva, si pentru ca am destul timp liber o sa le fac o vizita.

La raspunsul ce am putea face sa ne protejam ? eu zic asa ( defapt un prieten m-a sfatuit ) , cea mai buna solutie, orice tine de conturi paypal , facebook blablabla sa nu fie pe mail-ul de yahoo pe care stati pe mess ( asta a fost una din greselile mele foarte mari , dar din astea inveti ) ca o prima solutie de securitate, nu de alta dar ia ceva pana muti conturile si nu toate merg mutate , iar contactele se pot recupera usor daca ai arhiva si ai facut aceea "treaba murdara" de a da un mass in lista , a 2 a sa schimbati intrebarile secrete in unele personalizate dar a caror raspuns sa nu fie unul usor si real si daca se poate sa nu fie uitat . Eu am incercat varianta la un mail " Ce parola am ? " deci daca cineva mai incearca trebui sa ma intrebe ce parola am .

La ideea sa dau 20 euro, sincer suma nu e importanta, dar de ce sa incurajez un copil cu asa ceva ? exista riscul sa nu primesti nimic sau varianta a 2 a sa primesti si sa nu mai poti schimba intrebarile secrete deoarece le poate schimba si sa puna alte raspunsuri deci tot la el ramane mailul tu ai doar o parola si te bucuri ca azi esti logat, sau poate maine ( precum melodia )

Ceea ce poate face Politia este simplu ( in cazul in care vor sa isi dea interesul ) pot cere log-urile de la RDS unde pot verifica ca pe data x ora y s-a accesat mail-ul o varianta, a 2 a varianta in colaborare cu Cosmote sa faca un tracking dupa ce ii dau codul si atunci sa gasim numar si respectiv persoana.

Hapiuc Robert este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    417
    Putere Rep
    19

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ceea ce poate face Politia este simplu ( in cazul in care vor sa isi dea interesul ) pot cere log-urile de la RDS unde pot verifica ca pe data x ora y s-a accesat mail-ul o varianta, a 2 a varianta in colaborare cu Cosmote sa faca un tracking dupa ce ii dau codul si atunci sa gasim numar si respectiv persoana.
    Nu cred ca se face atata alarma pentru un ID de messenger, poate doar daca pe adresa aceea de email aveai valori, cum spuneai ca aveai contul paypal, daca aveai in contul paypal 1000 Euro sigur politia va intervenii.

...oricum, merita incercat daca ai timp liber.

superbus este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd October 2007
    Locaţie
    Madrid
    Vârstă
    43
    Posturi
    810
    Putere Rep
    0

Implicit

nu e vba de valoare - mai mica sau mai mare aici

cred ca nici nu ar trebui sa ne gandim la valoare in acest caz

legea trebuie sa actioneze

mergi la politie ( dar nu la sectia respectiva - astia de la sectii sunt.... vai mama lor ... mai ales cand e vba de infractiuni pe internet)
    eu unul am avut o experienta de genul asta in care politia si-a facut pe deplin treaba si in momentul in care m-au invitat pt audieri la IGPR mi-au pus pe masa un dosar cu peste 100 file, totul detaliat, la secunda.
    asa ca ma indoiesc ca in cazul unui plangeri formulate de tine nu vor actiona. mai ales ca asta e un caz simplu.

indivizii astia nu merita sa fie ignorati - cu toate ca e posibil sa fie un "tinerel" de 15-20 ani care se crede mare hacker... pt ca profitand de ignoranta ta , a reusit sa iti acceseze mailul de yahoo.
    probabil va scapa cu o amenda penala... dar.. macar il va aduce cu picioarele pe pamant.

succes !

Seinfeld este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    20th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    863
    Putere Rep
    27

Implicit

Wow. Maine o sa descoperim ca se fura si biciclete, daca le lasam legate in parc.
    Vă mai aduceți aminte de jocurile copilăriei ?

superbus este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd October 2007
    Locaţie
    Madrid
    Vârstă
    43
    Posturi
    810
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Seinfeld Vezi Post
    Wow. Maine o sa descoperim ca se fura si biciclete, daca le lasam legate in parc.
    astea se fura deja de mult timp..

depinde si de parc

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. se fura cu gratie
    De Mar în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 31
    Ultimul Post: 28th October 2011, 12:19
  2. Cum se fura in Romania?
    De Emil în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 26
    Ultimul Post: 26th January 2011, 21:00
  3. Adwords SCAM.. mare atentie!
    De crash în forumul Adwords
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th May 2008, 11:07
  4. Problema mare Yahoo
    De nightm în forumul Yahoo!
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 21st September 2007, 23:29
  5. Se fura si pe Digg
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 10th March 2007, 10:00

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •