
Postat în original de
catalinux19
Pai mai bine scriai direct ordinul decat sa dai o informatie care poate fi eronata si poate aduce amenzi!
Este
OBLIGATORIU sa te inscrii in ROI pentru a primi codul de TVA special pentru tranzactiile intracomunitare

Nu prea obisnuiesc sa dau info eronate, iar cand gresesc, revin cu erata.
https://static.anaf.ro/static/10/Ana...F_727_2016.pdf
În Registrul operatorilor intracomunitari nu se înscriu:
a) persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care nu sunt înregistrate în
scopuri de TVA conform art. 316 sau 317 din Codul fiscal;
Pare destul de clar, dar pentru linistea voastra, discutati si cu un contabil. Posibil sa mai fie si alte chichite contabilicesti la mijloc.
Ultima modificare făcută de Robert; 19th December 2016 la 15:05.
Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!