Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Scadere cpc Adsense

paulbmro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th February 2011
    Vârstă
    33
    Posturi
    57
    Putere Rep
    0

Implicit Scadere cpc Adsense

Buna,

Am o problema la adsense. Mi-a scazut cpc-ul de la 0.40-0.60 la 0.10. Site-urile sunt in limba engleza.

Am observat mai ales o scadere drastica pe USA, UK, Canada, Australia, acestea fiind cele mai bine platite tari. De ex. pe USA de la un cpc de 0.80 a ajuns la 0.08.

Ceva pareri?

Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    792
    Putere Rep
    36

Implicit

OFF - Probabil este o noua metoda genuine by Google, scade CPC la adsense cu x10 si creste la adwords cu 10x, cred ca ar putea face asta, de ce nu ...

ON - Am vazut ca se discuta si pe alte forumuri despre acest lucru.

Calin B este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th June 2011
    Locaţie
    Arad
    Vârstă
    28
    Posturi
    420
    Putere Rep
    0

Implicit

Si pe Romania, CPC-ul a scazut dramatic in ultimele 2 luni (decembrie 2013, respectiv ianuarie 2013) si nu imi dau seama de ce.

Se pare ca nu se mai satura google de $$$, si spun asta comparativ cu adwords, la care trebuie sa platesti tot mai mult pt pozitii ok.

valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    32
    Posturi
    667
    Putere Rep
    21

Implicit

Eu cred ca depinde ce click`uri prinzi, la mine am CPC constant si foarte bun pe siteuri in engleza inca de acum un an. Depinde foarte probabil si de nisa pe care ai siteurile, vezi care reclame sunt platite cel mai prost.

Vezi ce mai spune si pe aici - Google Groups
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

palex1988 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Hunedoara
    Vârstă
    30
    Posturi
    332
    Putere Rep
    21

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Este normal si logic ca cpc-ul sa scada in acesta perioada. Comparati companiile cu voi. Cati bani ati cheltuit in ultima luna adica ma refer dupa sarbatori pana acum. E evident ca nu ati cheltuit cat ati cheltuit in perioada sarbatorilor. Nu doar la Google Adsense au scazut CPC-urile ci si la alte retele de acest gen. La mine spre exemplu, anul trecut de la 1 pana in 18 ianuarie primeam per click 0.02 - 0.03 centi. Anul acesta in aceiasi periada am 0.03 - 0.04. Se pare ca Google si celelalte companii care ofera servicii gen adsense au inteles ca perioada imediat urmatoare dupa sarbatori (ianuarie si februarie) poate fi asa numita "perioada moarta" cum spun comerciantii. Deci nu va faceti prea mari probleme, aceleasi probleme au fost si anul trecut (cel putin la mine). Cine are adsense si a prins perioada de anul trecut se poate uita in rapoarte.

polooradea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    28
    Posturi
    373
    Putere Rep
    17

Implicit

aceeasi problema o am si eu, mi-a scazut cpc pe site-uri romanesti de la 0,07-0,08 cat era de obicei, la 0,01-0,02. palex1988, nu stiu ce sa zic insa m-am uitat si anul trecut in ianuarie si aveam exact acelasi cpc pe care l-am avut tot restul anului.

matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    30
    Posturi
    882
    Putere Rep
    32

Implicit

Eu am patit asta pe .com si e destul de deprimant. Primesc click-uri de 6-10 centi pe site-uri de health pe .com, lucru care-i destul de nasol in conditiile in care scrierea unui articol dureaza peste 3 ore (vorbim de articole de 1000-1500 de cuvinte).
    Din ce am citit, se pare ca daca vizitatorii nu duc la conversii, cei de la Adsense pot decide sa reduca cu un anume procent costul fiecarui click pe toate site-urile pe care sunt afisate reclame Adsense. Suna unfair si intr-adevar, cam asa e.

Nu stiu exact ce poate duce la ridicarea acestei "penalizari", ca daca as fi aflat, as fi aplicat si la mine de mult timp.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

neodown este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th May 2008
    Posturi
    31
    Putere Rep
    0

Implicit

Google nu mai ia in considerare click-urile venite de la vizitatorii care intra si ies imediat de pe site, daca urmaresti click-urile cu un alt serviciu de tracking decat analytics o sa observi o diferenta mare intre click-urile intregistrate ca valide de google si click-urile reale.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

si la mine a scazut la jumatate incepand cu ianuarie, dar iau in calcul reducerea bugetelor de promovare
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    175
    Putere Rep
    17

Implicit

Cred ca e oarecum normal sa scada bugetul alocat promovarii. Cei ce isi fac reclama prin Adwords stiu si ei ca omul nu prea mai este dispus sa cheltuie banii pe cumparaturi in perioada asta (ianuarie) dupa ce cu siguranta a cheltuit destul inainte de 1.01. Cand se "dezmorteste" piata cu siguranta va fi si alta promovare prin Adwords si implicit o concurenta mai mare, deci, teoretic un CPC mai mare.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Scadere PR?
    De Cristina Maftei în forumul SEO
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 7th February 2012, 16:52
  2. Scadere Trafic
    De oliviu17 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 26th December 2011, 13:01
  3. intrebare scadere CTR
    De gaby în forumul Adsense
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 9th September 2011, 15:45
  4. Scadere Google PR
    De add în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 1st September 2007, 19:05

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.