Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: De ce au loc fluctuatii la veniturile din Adsense

  1. #1
    Avatarul lui Sandu Stefan
    Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    27


    Question De ce au loc fluctuatii la veniturile din Adsense

    In doua zile diferite am observat cateva modificari suspecte ale veniturilor pe un site.
    Prima modificare am observat-o acum cateva zile cand a sarit brusc la o anumita suma dupa care a scazut la scurt timp. Duminica de la 88 de centi a sarit brusc la 1,56E centi dupa care la 10-15 minute a scazut la 1,19E. Nu inteleg de ce. Sa fie din cauza ca Google a considerat o parte din click-uri invalide sau vizitatorii au dat click de mai multe ori pe un anunt si de aceea a scazut. Ce ar mai fi de mentionat ca la un alt site am observat intamplator cum am facut 1,23 centi din 3 click-uri ale unui vizitator din Italia pe un singur anunt fapt observat pe detaliile oferite de Adsense si Analytics; vizitatorul respectiv a dat click de 3 ori pe pe un anunt pentru care trebuia sa primesc 41 centi dar nu s-a intamplat nimic, cei 1,24 au ramas intacti.

    Are cineva idee de ce se produc astfel de fluctuatii si imi poate explica cineva cam ce tipuri de click-uri considera google ca sunt invalide? De ce permite Google in cazul 2 click-uri multiple iar cei 1,24 raman intacti iar in primul caz creste si scade la cateva minute?
    Risc cumva banarea contului daca fluctuatiile aceste continua si ce credeti ca ar trebui sa fac pentru a evita orice fel de sanctiune. Mentionez ca anunturile se afla la 150px+ de filmulete si imagini cu intentia de a nu deruta vizitatorii dorind click-uri dintr-un real.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    O seara placuta!

  2. #2
    Avatarul lui MarinelPadurice
    MarinelPadurice este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    17th July 2011
    Locaţie
    Breaza
    Vârstă
    32
    Posturi
    272
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Acele fluctuatii sunt din cauza ca in timpul zilei curente vezi venituri estimate, a doua zi vezi venituri finale pe ziua precedenta. Veniturile sunt estimate si de aceea ba ai mai mult ba mai putin (parca asa era).
    Nu este nici o problema asta. Banarea... banarea google o face daca iti dai singur clickuri sau daca pui pe altii sa-ti dea click si sa iasa (eu am fost banat deoarece multi dau click si ies....) Sper ca te-am lamurit

  3. #3
    Avatarul lui Sandu Stefan
    Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Citat Postat în original de MarinelPadurice Vezi Post
    (eu am fost banat deoarece multi dau click si ies....)
    adica daca un vizitator da click si imediat iese se considera invalid? Dar atunci cand vizitatorul da click si da back se considera click invalid? Iar in ceea ce priveste 1,23e a ramas la fel si a doua zi ...

  4. #4
    Avatarul lui Cata.
    Cata. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st August 2005
    Posturi
    330
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Daca depasesti procentul limita al clickurilor invalide ( procent pe care il stiu doar ei ) , atunci risti sa fi bannat.
    Nu ai de ce sa-ti faci griji daca anunturile sunt pozitionate ok si vizitatorii nu dau prea multe click-uri fara intentie.!

  5. #5
    Avatarul lui MarinelPadurice
    MarinelPadurice este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    17th July 2011
    Locaţie
    Breaza
    Vârstă
    32
    Posturi
    272
    Putere Rep
    25


    Implicit

    ideea este ca google au niste reguli putin tampite sa spun asa.... tu nu poti controla cat sta un vizitator pe un site reclama... asa ca nai ce face...
    dar na... google nu ai cu cine te certa.
    Eu am banate 2 conturi cu toate ca nu am incalcat nici o regula... dar na cica clickuri invalide... (nu dadeam singur clickuri... si faceam cam 4€/ saptamana)....
    Cea mai buna forma de profit dintr-un site ramane probabil publicitatea pentru alti webmasteri (bine facuta). PS. pentru cei carora le place sa citeasca, referatele originale, lucrari de licenta se vand extrem de bine (personal sunt in clasa a 12a, cu matematica sunt la pamant dar imi place sa citesc, si din propria experienta va spun ca se castiga nesperat de bine.)
    Ar mai fi site-uri de trailere(extras din film de maxim 3 minute pentru a nu intra in ilegalitate) dar acestea cu descrieri personale si comentarii personale despre film cat si comparatii (nu luam o baza de date o punem la noi si gata)
    Ps. scuze ca am deviat putin de la subiect

  6. #6
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    In doua zile diferite am observat cateva modificari suspecte ale veniturilor pe un site
    Sunt variatii normale nu ai de ce sa iti faci griji unele click-uri sunt mai lvaloroase altele mai slabe, cand ai putine click-uri se ede mai usor cand ai cava sute sau mii nu se mai vad diferentele. Nu este motiv de penalizare
    (eu am fost banat deoarece multi dau click si ies....)
    nu este asta
    Eu am banate 2 conturi cu toate ca nu am incalcat nici o regula... dar na cica clickuri invalide... (nu dadeam singur clickuri... si faceam cam 4€/ saptamana)
    poate ai prieteni care au vrut sa te ajute, poate ai promovat site-ul mai mult in reteaua ta de prieteni si click-urile au venit mereu de la aceleasi calculatoare, ceva nu a fost natural
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 17th February 2011, 11:10
  2. Veniturile Adsense in euro
    De Popescu Marian în forumul Adsense
    Răspunsuri: 153
    Ultimul Post: 29th July 2010, 20:14
  3. Cum am reusit sa cresc veniturile din Adsense
    De Mircea Budean în forumul Adsense
    Răspunsuri: 74
    Ultimul Post: 28th May 2009, 17:17
  4. Fluctuatii mari
    De Alex Dumitru în forumul Google
    Răspunsuri: 39
    Ultimul Post: 9th November 2008, 00:56
  5. fluctuatii pe yahoo
    De kmedia în forumul Yahoo!
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 30th November 2006, 19:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •