Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Observatie Adsense. Voi ce credeti?

  1. #1
    Avatarul lui meetzah
    meetzah este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    1st October 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    976
    Putere Rep
    37


    Implicit Observatie Adsense. Voi ce credeti?

    Un prieten de-al meu m-a rugat sa ma uit peste o parte din rapoartele generate de contul lui. Am atasat un print screen cu toate informatiile, pentru a vedea despre ce este vorba (inainte sa imi spuneti ca nu am voie sa le fac publice, precizez ca nu pot fi identificate, adica nu incalc cu nimic tos-ul adsense. De fapt, haide sa presupunem ca sunt generate din burta, pentru exemplificare).


    Observam doua canale: unul cu un unit mare, de 336*268 si unul cu un unit mult mai mic, de 180*150. Din date vedem ca desi nr de afisari e diferit, nr de clikuri este aproximativ egal. Avem deci CTR-uri diferite. la fel si eCPM-ul. Ambii acesti indicatori sunt la un nivel cam dublu in cazul box-ului mare.

    Totusi, castigurile stau exact invers: adica la acelasi nr de clickuri, s-au castigat mai multi bani pe reclama mica, desi aceasta are un CTR si un eCPM mai mic!


    Precizari:
    - ambele se afiseza in exact aceeasi locatie de pe pagina (se afiseaza random, in functie de un parametru)
    - au aceleasi culori, la toate elementele


    Intrebarea care se ridica este: add-urile plasate in unit-uri mai mici sunt mai bine platie, desi au un CTR mai mic? (stiu ca pare absurd, insa asta reiese din datele prezentate).

    O alta varianta la care m-am gandit este ca poate au nimerit cateva click-uri foarte bine platite in add-ul mic, ceea ce a dus la cresterea sumei totale castigate.


    Voi ce credeti?
    Imagini atașate Imagini atașate
    DWF - Servicii complete de optimizare seo. Vezi oportunitatile de cariera in cadrul DWF.

  2. #2
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    meetzah, gandeste ca advertiser: tu daca ai avea o reclama cu un singur loc, respectiv Small Rectangle (180x150), deci o plasare mai buna, un loc garantat daca platesc mai mult si click-uri mai multe (ptr ca nu am concurenta) ...tu nu ai plati mai bine?

    De ce ai plati sa apari cu concurenta? Apoi, click-urile platite mai bine sint pozitionate sus, de obicei, normal ca intr-un format cu o singura reclama sa apara ce e platit mai bine. Dar nu e o regula, ptr ca in functie de continut reclamele pot oscila ca pret.

    Are logica ce zic?

  3. #3
    Avatarul lui meetzah
    meetzah este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    1st October 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    976
    Putere Rep
    37


    Implicit

    @krumel, are sens ce spui, insa, din cate stiu eu, in adwords nu poti sa selectezi dimensiunea box-ului in care sa-ti apara reclama, daca aceasta este in format text. Poate ma insel totusi si acest lucru este posibil. Daca nu, inseamna ca nu tine de advertiser daca apare sau nu cu concurenta, adica in box de un slot sau in box mare, de mai multe locuri.
    DWF - Servicii complete de optimizare seo. Vezi oportunitatile de cariera in cadrul DWF.

  4. #4
    Avatarul lui myamar
    myamar este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    47
    Posturi
    540
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Intr-adevar, cum spune si Krumel, intr-un 338x280 sunt pana la 5 reclame iar intr-un 180x150 este doar unul. Asta inseamna ca in cazul formatului mic sunt sanse mai mari ca CPC sa fie mai mare in timp ce la formatul mare vei avea un CTR mai mare deoarece vizitatorului i se prezinta mai multe alternative pe care poate da click si astfel creste sansa de a fi interesat de una din ele.

  5. #5
    Avatarul lui Gin
    Gin
    Gin este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    44
    Posturi
    676
    Putere Rep
    0


    Implicit

    daca mi s-a intampla sa vad zilnic treba asta pe toate siturile mele mi-as pune intrebarea ta

    una peste alta Krumel are dreptate pe exemplul dat de tine

  6. #6
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    De ce nu iti iei click-uri bune? e un articol scris acum ceva timp, incerc sa scot in evidenta greseli pe care publisherii si advertiserii obisnuiesc sa faca.

    Toate astea duc la click-uri slab platite, lipsa de performanta, bugete consumante sau plati slabe.

    Mult nu inseamna intotdeauna mai bun.

    Si revenind, ca advertiser pot plasa reclame pe un site unde vreau eu si le pot filtra dupa performanta.

    Eu spre exemplu pentru clientii mei obisnuiesc sa controlez locul unde imi apar reclamele si in functie de relevanta sa maresc BID-ul. Daca site-ul imprima vizitatorilor o intentie de cumparare buna, eu sint dispus sa platesc click-ul mai mult, ptr ca imi scot banii din conversie.

  7. #7
    Avatarul lui meetzah
    meetzah este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    1st October 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    976
    Putere Rep
    37


    Implicit

    am inteles si va multumesc pentru raspunsuri.
    am sa aprofundez problema, studiind articolele indicate de Krumel.
    DWF - Servicii complete de optimizare seo. Vezi oportunitatile de cariera in cadrul DWF.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Credeti ca un site de acatiste isi va scoate banii ?
    De romania inedit în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 26
    Ultimul Post: 10th November 2008, 12:02
  2. observatie reclame adsense
    De Adrian Poputoaia în forumul Adsense
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 17th July 2008, 14:27
  3. Care gazduire credeti ca e mai buna ?
    De matican în forumul Hosting
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 5th June 2008, 13:04
  4. Google Adsense ...Credeti ca ....??
    De Nycku în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 5th March 2008, 15:08
  5. ce credeti despre paid curiosity??
    De ioneluka23 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 12th June 2007, 01:09

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •