Well ... pai sa vedem ... avem forum in phpBB. Facem theme unic pentru el, muncim asa vreo 3-4 zile la greu pentru un design mai altfel. Instalam hacks, ne bucuram de forum. Peste niste luni dorim sa probam nitel si SMF-ul, ca tot mi se flutura pe la nas script-ul in toate forum-urile de specialitate. Si pentru ca forum-ul este inca micut si se preteaza la nebunii cu baze de date reconvertite and stuff, hai sa il "matrasim". Mergem la SMF official site, descarcam ultimul RC, instalam, facem conversia. Culmea .. merge OK. That's good ... Hai acum sa modificam si tema implicita (pe care sincer o consider a fi cea mai urata, la directa competitie cu VB si myBB). Intru in admin panel, vad preview CSS (asta este cea mai desteapta chestie pe care o puteau face, super ideea. Singura chestie template related la SMF care mi se pare absolut geniala). Adica te lasa el sa faci modificari de cod css si dai preview inainte sa iti maltratezi situl online. Inca o data .. kudos for the idea domnilor de la SMF.
Odata facuta treaba cu the colour codes, este timpul ca eu sa dau jos codul de template si sa pun header-ul meu si celelalte elemente. Stai ca nu merge asa .. avem niste fisiere php cu tot felul de codes ... cica este posibil sa faci modificari, dar trebuie sa stii php. Am modat la viata mea niste skin-uri de forum, am facut si niste bani cinstiti pentru asemenea job-uri si am pretentia ca stiu ce fac. Well .. nu stiu nimic. Nu ajunge sa stii HTML si cSs, trebuie sa stii php. La VB sau phpBB (chiar si IPB sau myBB) o eroare de cod in template iti tranteste un tabel misaligned si cam atat. La SMF iti da o frumoasa parse error si ti-ai omorat forum-ul pana o gasesti si o indrepti ...
Si uite asa, capatanoasa cum sunt, am stat mai mult de 10 ore in prima faza sa modez template-ul. Am stat ore intregi sa pun niste butoane, si niste tabele si nu a mers. Dupa astea 10 ore de munca am sters forum-ul si am plecat la nani (ca era 3-4 dimineata deja). Proaspat trezita a doua zi, cu ideea ca nu sunt atat de proasta incat sa nu fiu in stare sa modez un template de forum, am reinstalat SMF-ul, am re-convertit forum-ul in noul script si am luat-o de la capat. De data asta am dat jos de pe net un template ce seamana cu VB-ul in anumite elemente si m-am apucat sa il matrasesc pe el. Dupa alte 10 ore de munca am reusit sa fac forum-ul sa arate a ceva, desi inca este horrible in opinia mea. Link-ul pentru curiosi: www.talkingaboutmovies.com/forums .. inca sunt chestii "out of place" care deranjeaza finul meu ochi de "dizainar"... Nu mai vorbesc de incercari de instalat hacks (fara un read me OK si pana la urma fara succes). Si din nou .. nu sunt incepatoare in "forumistica". Am alte 10 forum-uri si am instalat zeci de hacks pe tot felul de script-uri de specialitate. Acum astept sa fac bani cinstiti sa convertesc pe IPB (sunt satula si de VB) sau sa gasesc un converter OK pe myBB (un script de care sunt partial multumita, oricum mai OK pentru mine decat SMF).
Na .. ca v-am plictisit din nou pe toti![]()
Eu as merge pe InvisionBoard.
Si eu as merge, numai ca e aproape 4 milioane licenta ... si cred ca, la fel ca si VB-ul, au si plata anuala pentru suport ... s-ar putea sa ma insel .. va anunt dupa ce imi cumpar o licenta![]()
eu folosesc smf! sunt foarte multumit de el
Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)