Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: LinkBuilding

  1. #1
    Avatarul lui NewUser
    NewUser este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th September 2022
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit LinkBuilding

    Salutare !

    Dupa cum se poate observa si in postarile create pe acest forum, sunt la inceput de drum in ceea ce priveste acest domeniu. De curand, aproximativ 1-2 luni, am creat un site unde am publicat cateva articole. Am tot verificat in Google Search Console si, dupa cum era de asteptat, pana in acest moment nu am nici un back link. Am doar backlink-uri interne, care le-am creeat eu.
    Imi dau seama ca fiecare are secretul lui in ceea ce priveste strategia de link-building, insa, puteti sa imi dati si mie 1-2 sfaturi ca sa pot incepe sa obtin link-uri.

    Multumesc!

  2. #2
    Avatarul lui nRazvan
    nRazvan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    14th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    262
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Cel mai bine ar fi ca in primele 6 luni sa te focusezi doar pe continut. Publica articole si lasa timpul sa treaca. Sa iti indexeze Google toate articolele, sa te pozitioneze/calibreze, si sa inteleaga exact despre ce este siteul.

    Nu stiu ce nisa are siteul tau, dar cel mai bine ar fi sa creezi continut pe o singura nisa/subiect/categorie. Decat sa scrii 100 de articole pe 10 nise diferite, scrie 50 de articole pe o singura nisa ca sa inteleaga Google unde ai "expertiza" si sa te rankeze mai bine. Nu explic prea bine ca nu stiu nivelul tau de cunostinte dar citeste pe net despre Topic Clusters.

    Dupa 6 luni o sa ai cateva date despre trafic si o sa poti sa vezi mai bine in ce directie/pentru ce articole este mai bine sa creezi linkuri.

    Asa o sa ai si timp sa intelegi mai bine piata, sa studiezi competitia si te uiti la ce backlinkuri au ei si cum poti (in functie de bugetul si abilititatile tale) sa le recreezi pentru siteul tau.

  3. #3
    Avatarul lui cristi_s
    cristi_s este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    23rd March 2016
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    profilul de backlinkuri trebuie sa para cat mai natural, deci cand o sa incepi sa cumperi linkuri trebuie sa ai si de la siteuri cu autoritate mare, dar si de la siteuri mai slabute. ritmul in care vor veni linkurile sa fie de asemenea natural, nu cumpara calupuri mari, mai bine cumperi lunar o cantitate constanta, in functie de bugetul tau.
    Oferta advertoriale publicate in directoare de articole generaliste. Vand linkuri sitewide.

  4. #4
    Avatarul lui NewUser
    NewUser este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th September 2022
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Este un site de recenzii laptopuri, bazat pe afiliere. Nu stiu cat de bine mai merge aceasta nisa, am vazut ca sunt o multime de site-uri de genu. Pe viitor as incerca sa cresc PA & DA ca sa il pot monetiza mai bine.
    Referitor la profilul de backlink, cat de mult mai cantaresc comentariile pe bloguri. Stiu ca directaorele web sunt de domeniul trecutului insa nu stiu despre directoarele de articole. Am vazut ca majoritatea au spam score-ul destul de mare.
    O sa incerc sa aprofundez mai mult acest domeniu. Si dupa 6 luni mai vad in ce stadiu ma aflu.
    Profilul de backlink-uri trebuie sa includa si link-uri nofollow ?

    Multumesc pentru sfaturi.

  5. #5
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.572
    Putere Rep
    50


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Link-urile vin natural doar atunci cand esti un brand/autoritate pentru domeniul respectiv si oamenii gasesc o justificare pentru a-ti da link respectiv (continut wow/primul/ceva unic sau super muncit (gen statistici, informatii agregate etc)). Nu cunosc site-ul dar cel mai probabil ai 0 sanse ca cineva sa-ti dea link de bunavoie. Si e ok, poti creste site-ul si fara link-uri daca targetezi expresii unde concurenta nu e prea mare.
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

  6. #6
    Avatarul lui NewUser
    NewUser este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th September 2022
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc pentru raspuns kleampa.

  7. #7
    Avatarul lui BlackSEO
    BlackSEO este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    215
    Putere Rep
    11


    Implicit

    Citat Postat în original de NewUser Vezi Post
    Este un site de recenzii laptopuri, bazat pe afiliere. Nu stiu cat de bine mai merge aceasta nisa, am vazut ca sunt o multime de site-uri de genu. Pe viitor as incerca sa cresc PA & DA ca sa il pot monetiza mai bine.
    Referitor la profilul de backlink, cat de mult mai cantaresc comentariile pe bloguri. Stiu ca directaorele web sunt de domeniul trecutului insa nu stiu despre directoarele de articole. Am vazut ca majoritatea au spam score-ul destul de mare.
    O sa incerc sa aprofundez mai mult acest domeniu. Si dupa 6 luni mai vad in ce stadiu ma aflu.
    Profilul de backlink-uri trebuie sa includa si link-uri nofollow ?

    Multumesc pentru sfaturi.
    Nu e nevoie sa astepti 6 luni sau oricat ca sa incepi sa faci seo offsite. Daca site-ul e ok ca si structura, continut si ai conturi sociale pe toate platformele poti sa incepi si campania de backlinks. Eu te sfatuiesc ca de inceput sa iti studiezi toata concurenta si sa le extragi absolut toate backlink-urile si sa le notezi undeva, din toate alea sigur vei afla surse unde vei putea plasa backlink-uri gratuite. Vezi fiecare site ce trafic are, ce cuvinte/articole ii duc cel mai mult trafic... si te focusezi aici. Trebuie doar sa fi constant in continut si backlinks.

    Comentarii poti sa folosesti dar numai pe articole din nisa ta, dar doar ca si diversitate mai mult.
    Pt diversitate la fel e ok sa ai si do si no-follow.

    In viitor cred ca doar site-urile de recenzii care "dovedesc" ca au si testat produsul respectiv vor ranka... iar majoritatea site-urilor care sunt acum vor pierde mult din trafic... aici trebuie sa iti pui putin imaginatia la contributie ca sa "pacalesti" ca defapt ai testat produsele de pe siteul tau... nu e usor dar se poate. Asta e doar pentru viitor... momentan poti cu orice fel de site sa duci trafic.
    .

  8. #8
    Avatarul lui NewUser
    NewUser este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th September 2022
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Scuze pentru raspunsul intarziat. Am fost prins de magia sarbatorilor si ......

    Multumesc frumos pentru timpul acordat BlackSeo, am cautat cate ceva legat de SEO offsite, mi-am facut o idee insa tot mai am niste neclaritati. Daca nu reusesc sa ma dumiresc o sa fac o revenire la acest subiect.
    Structura site-ului este ok, din punctul meu de vedere. . Ce nu prea inteleg este cum sa studiez concurenta. Cum pot sa extrag backlink-urile, ce site-uri imi ma pot ajuta ? Deasemenea, cum pot verifica traficul unui site ?

    Incerc sa fiu cat mai constat in continut, problema sunt backlink-urile. Aici gasesc a fi cel mai greu de facut. Tinand cont ca bugetul este unul care tinde spre 0, in acest moment.

  9. #9
    Avatarul lui BlackSEO
    BlackSEO este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    215
    Putere Rep
    11


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de NewUser Vezi Post
    Scuze pentru raspunsul intarziat. Am fost prins de magia sarbatorilor si ......

    Multumesc frumos pentru timpul acordat BlackSeo, am cautat cate ceva legat de SEO offsite, mi-am facut o idee insa tot mai am niste neclaritati. Daca nu reusesc sa ma dumiresc o sa fac o revenire la acest subiect.
    Structura site-ului este ok, din punctul meu de vedere. . Ce nu prea inteleg este cum sa studiez concurenta. Cum pot sa extrag backlink-urile, ce site-uri imi ma pot ajuta ? Deasemenea, cum pot verifica traficul unui site ?

    Incerc sa fiu cat mai constat in continut, problema sunt backlink-urile. Aici gasesc a fi cel mai greu de facut. Tinand cont ca bugetul este unul care tinde spre 0, in acest moment.

    Salut, ca sa verifici backlink-uri gratuit poti sa folosesti asta si asta de exemplu. Iar ca sa iti faci in mare o idee despre ce trafic au siteurile poti incerca 2 extensii pt chrome, similarweb pentru siteuri care au un trafic destul de mare ( pt cele mai mici nu iti arata nimic ) si Keyword Surfer care la fiecare cautare pe google o sa iti arate aproximativ traficul lunar la fiecare site. Vezi ca sunt doar niste statistici aproximative.

    Ataşament 4869

    Daca bugetul tau e 0 pentru backlinks incearca sa cauti cat mai multe surse ca si tpu, forum softpedia, reddit, quora si alte siteuri asemanatoare, unde iti poti crea un cont sa faci ceva activitate pe el si sa iti pui link-uri catre site.

    Aici poti sa folosesti extensia pt chrome "Discussions button for Google Search™" care dupa fiecare cuvant care il cauti iti va gasi discutii despre acel subiect.

    Ataşament 4870
    .

  10. #10
    Avatarul lui NewUser
    NewUser este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th September 2022
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc pentru informatii si surse.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. eficienta linkbuilding
    De cris în forumul Link Building
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th June 2015, 18:20
  2. Voi cum faceti linkbuilding?
    De NoWayJose în forumul Link Building
    Răspunsuri: 40
    Ultimul Post: 31st May 2014, 22:45
  3. Linkbuilding MNS
    De Popa Flavian în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th April 2012, 22:31
  4. Linkbuilding spam?
    De Bogdan Ungureanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 25th July 2011, 18:42
  5. Linkbuilding : Widget
    De Ing3ras în forumul Link Building
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 28th April 2011, 01:05

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •