Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 46

Subiect: Directoare de articole, Scurt ghid

  1. #11
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    4 out of 4 members found this post helpful.

    Implicit

    Depinde cat de in serios iei treaba cu optimizatul si cat de mult ti-ai demonstrat ca merita sa scrii un articol.
    E vorba si de rutina, pentru cineva care a pus numai link-uri prin directoare este foarte greu sa se apuce de scris text, mai ales in cantitati mari.
    Uite, am avut oferta cu articolele gratuite. Si tu inca o mai ai. Hai sa iti spun ce gandeste lumea:
    1. Nu merita efortul, mai bine pierd 10 minute sa imi fac un cont la un director, sa aleg categoria, etc si sa inscriu site-ul doar cu ceva cuvinte cheie si cu o descriere cu copy/paste decat sa pierd 20 de minute scriind un articol mediu. Directorul imi ofera un link, advertul imi ofera un link. Am castigat 5 minute
    1R. Eu as spune ca daca te obisnuiesti putin, in 10 minute scrii 200 de cuvinte despre afacerea pe care o promovezi. Intr-un director pui un link, o singura data, intr-un director de articole poti sa pui acelasi link de cate ori vrei, in articole diferite.
    2. E ceva suspect la mijloc, de ce sa scriu eu continut pentru altii? mi-e lene si sa scriu pentru mine.
    2R. Nu e nimic suspect. Unii castiga continut, ceilalti castiga link-uri.
    3. E frumos da' nu prea. E bine, interesant, dar scriu maine. Ba nu, poimaine
    3R. Scrie azi. SEO-ul dureaza. Cu ct faci mai repede ceea ce trebuie cu atat ajungi mai repede unde vrei.

    Sfat pentru scris advertoriale, articole, etc.
    a) fa-ti o schita de articol. Scrie intr-un txt titlul si doua titluri de paragrafe ( de exemplu: papetarie online / un nume de produs din magazinul meu / de ce sa ne alegi pe noi)
    b) dezvolta, scrie 100 de cuvinte la fiecare paragraf, descrie un produs, lauda-ti afacerea
    c) save as > text1.txt
    d) rinse and repeat
    e) cand ajungi la 5 fisiere, vezi cat timp ti-a luat. Trimite fiecare articol catre unul din cei care ofera advertoriale gratuite pe acest forum
    f) observa rezultatele
    Trust, but verify.

  2. #12
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Problema cu directoarele de articole este autoritatea site-ului, majoritatea sau chiar toate directoarele de articole din romania au o problema cu autoritatea, eu am inceput un astfel de director de articole si nu prea am avut (alocat) timp suficient pentru promovarea acestuia, chiar daca mi-am propus sa il fac puternic.
    E adevarat ca este dificil sa scrii 20 de articole diferite pe aceeasi tema (eu am pretentia si la coerenta si la idei), si eu ma confrunt cu aceasta problema, dar un link contextal merita efortul, si daca stii cum faci descrierea si un link intr-un director devine tot link contextual.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  3. #13
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Fiind pe problema, pot sa spun ca in pe .ro nu exista mai mult de 20-30 directoare de articole active.
    Am mai remarcat oarece directoare de articole ca extensie a unui director web. Din pacate la aceasta categorie linkurile de inregistrare fie nu sunt active (faci cont si degeaba), fie scriptul nu permite si html, respectiv nu se poate pune si link.
    Am facut un draft la o inscriere in directoare web cu nota "are si director articole". Din pacate, zona de director articol era varza si am abandonat. Posibil sa fi avut ghinon.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  4. #14
    Avatarul lui dragosul
    dragosul este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th February 2009
    Locaţie
    Arad
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0


    Implicit

    este undeva o lista cu alea 20-30 ?

  5. #15
    Avatarul lui hellmaster
    hellmaster este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    Athens
    Vârstă
    40
    Posturi
    37
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Este cu dus intors faza cu directoarele de articole:

    - creezi continut gratuit pentru director;
    - mai bine scrii un articol pentru siteul/blogul tau;
    - daca directorul are autoritate, contribuind cu un articol iti creezi singur un competitor in google pe nisa pe care ai scris.

    VS

    - 1-2 linkuri catre siteul tau.
    "CAESAR IS HOME"

  6. #16
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    @hellmaster cand o sa inveti SEO o sa iti schimbi parerea
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  7. #17
    Avatarul lui hellmaster
    hellmaster este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    Athens
    Vârstă
    40
    Posturi
    37
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Stiu SEO indeajuns de mult incat sa-mi dau seama care e treaba cu directoarele de articole. Am zis ca faza e cu dus intors, adica are si bune si rele.

    Acum, combate-mi argumentele mele cu SEO!
    "CAESAR IS HOME"

  8. #18
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Hai sa incerc sa te combat eu:
    - creezi continut gratuit pentru director
    Sa imi fie cu iertare, este o situatie win-win, corect, directorul primeste content gratuit, dar si tu beneficiezi de 1, doua linkuri. Cate te costa sa scrii un articol? Nimic, daca il concepi tu, sau pana in 2.5-3 euro, pentru un articol excelent scris de un writter. Cat te-ar costa sa cumperi un advertorial pe un site cu oarecare autoritate? Ceva mai mult.
    - mai bine scrii un articol pentru siteul/blogul tau;
    Da, dar chiar si in cazul in care vei insera doua , trei linkuri in acest articol, forta linkurilor nu va fi aceeasi cu a unor linkuri provenite de pe un site tert.
    - daca directorul are autoritate, contribuind cu un articol iti creezi singur un competitor in google pe nisa pe care ai scris.
    Destul de putin probabil. Eu ca webmaster al unui director de articole, nu am nici un interes sa promovez sustinut articolul tau (sa achizitionez linkuri pentru a-l ridica in cautari, poate doar daca e un articol waw, care intr-adevar merita promovat. ) iti dai seama ce efort financiar ar fi pentru mine sa promovez fiecare articol primit . Prefer sa imi sustin prin linkuri homepageul. Deci probabil niciodata nu voi fi competitor al homepageului tau, cel mult iti voi fi competitor o perioada pe pagina interioara (in cazul in care iti vei promova si o pagina interioara)
    Ultima modificare făcută de Robert; 9th September 2011 la 09:53.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  9. #19
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de hellmaster Vezi Post
    Acum, combate-mi argumentele mele cu SEO!
    Primul argument, cu cat un articol este mai relevant si eiese mai sus la o cautare care ma intereseaza cu atat n link din acea pagina va fi mai valoros pentru mine, eu chiar m-as bucura sa iasa in fata una astfel de articol. Iar daca site-ul tau este bine optimizat nu are cum sa iasa in fata ta.
    Al doilea argument, este ca vei ocupa cat ami mult din prima pagina, astfel incat toti mai multi clienti vin spre tine iar concurenta care conteaza este eliminata din prima pagina sa dusa pe pozitii mai codase
    Argumentul 3, incepand cu panda update nu este chiar asa usor pentur un director de articole sa iasa in fata
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  10. #20
    Avatarul lui hellmaster
    hellmaster este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    Athens
    Vârstă
    40
    Posturi
    37
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Primul argument, cu cat un articol este mai relevant si eiese mai sus la o cautare care ma intereseaza cu atat n link din acea pagina va fi mai valoros pentru mine, eu chiar m-as bucura sa iasa in fata una astfel de articol. Iar daca site-ul tau este bine optimizat nu are cum sa iasa in fata ta.
    Al doilea argument, este ca vei ocupa cat ami mult din prima pagina, astfel incat toti mai multi clienti vin spre tine iar concurenta care conteaza este eliminata din prima pagina sa dusa pe pozitii mai codase
    Argumentul 3, incepand cu panda update nu este chiar asa usor pentur un director de articole sa iasa in fata
    -daca ai un site relativ nou fii sigur ca ai sanse mici sa iesi inaintea directorului (mai ales daca vorbim de directoare cu autoritate gen ezine sau goarticles). Este ciudat ca preferi sa iasa in fata ta in SERPS directorul in loc de siteul tau;
    - daca esti intr-o nisa mai micuta sau care nu are prea multa competitie risti sa o expui;
    - ia exemplu directoarele mentionate mai sus. Vei vedea ca ies in fata multor site-uri dedicate pe nisa lor.

    Citat Postat în original de robyroy
    este o situatie win-win, corect, directorul primeste content gratuit, dar si tu beneficiezi de 1, doua linkuri
    Niciodata nu voi prefera sa creez continut free pentru alt site cu exceptia in care acesta imi poate aduce cu adevarat beneficii (advertoriale pe siteuri autoritare etc).

    Eu in mare ma refer la article marketing in adevaratul sens, nu la 2-3 directoare de articole romanesti. Daca vrei rezultate scrii articole si le dai submit pe cateva sute de directoare nu pe 2-3 pentru 3-4 linkuri. In momentul cand esti pregatit, recomandat ar fi sa creezi cateva articole si sa le faci "spinning" (pentru a scoate cateva zeci de articole) ca mai apoi sa dai submit in directoare.

    Parerea mea personala este ca nu merita sa scrii articole pentru directoarele romanesti. Si daca o faci pentru directoarele straine doar daca o faci cu cap.
    "CAESAR IS HOME"

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. directoare de articole
    De stefan_hellzone în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 11th April 2011, 13:20
  2. 1500 Directoare Externe Gratis & Top 100 Directoare de Articole
    De poison17 în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 4th January 2011, 19:46
  3. Directoare de articole
    De eamc în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 22nd July 2008, 15:19
  4. Job pe termen scurt: verificare directoare
    De dorin.georgescu în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 24th June 2008, 16:32
  5. directoare de articole
    De Ioan Margineanu în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 31st May 2007, 22:57

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •