Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 49

Subiect: Brands push, SEO prin afiliere, EMAG, ALTEX ..... Google?

  1. #1
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit Brands push, SEO prin afiliere, EMAG, ALTEX ..... Google?

    Am observat doua aspecte astazi, care ma deranjeaza, si as dorii si opinia altor mebrii de pe forum.

    1. GOOGLE a dat push la BRANDS.
    2. Afilierea "in house" aduce multe beneficii, dar cel mai importat este cel SEO!

    Momentan am observat 2 aspecte, pe o nisa la care lucrez (asigurari) si pe o nisa a unui prieten (aer conditionat).

    Pe nisa "aer conditionat', pe care o cunosc de 2 ani aproape, pentru ca am oferit sfaturi si chiar am dezvoltat site-uri, apar in top 10, ALTEX, EMAG, MEDIAGALAXY.

    Altex ocupa locul 1 cu o pagina gresita, adica nu pagina de aer conditionat. Fara content, fara produse...............dar ma mai spus deja acest lucru in alte posturi.

    Ciudat pentru mine este ca aceste site-uri, nu existau in top 20 anul trecut.

    M-am uitat peste linkuri, si am observat cu surprindere, ca nu au decat niste "balarii", si cu aceasi surprindere am observat foarte multe linkuri de la afiliati. Raspunsul logic este = AUTORITATE, si este corect, dar am 2 probleme.

    1. daca dispar linkurile afiliate, scade autoritatea, implicit pozitia se schimba
    2. de ce google a dat atat de mult avantaj la brands? Restul ce fac?

    Tot aici urca: shopmania, mercador & company

    Asta inseamna ca peste 5 luni, in ritmul asta, in top 10 la aer conditionat, nu mai exista nici o afacere mica. Pac-Pac!

    A doua nisa, asigurari: Locul 1 pe cautarea "asigurari rca", este, ghici cine? EMAG. Altex nu face (inca), dar ila vem pe? Carrefour! In rest liniste, pentru ca INCA, nu au si restul.

    Problema este ca emag are linkuri doar de la afiliati, si nu are nici un motiv pentru care sa stea Locul 1. Dar GOOGLE, crede altfel!

    Asta inseamna ca daca Altex, Mediagalaxy, ..... isi adauga 1 pagina de asigurari, la fel ca la aer conditionat, brokerii sau societatile or sa dispara din top 10!

    Brands: a devenit clar pt mine, ca Google a activat AVANTAJ Brands, asta inseamna ca daca apar mai multe brands pe o nisa, concurenta este doar intre ei, restul nu mai exista! PUNCT!

    Afiliatii au devenit resursa principala pentru seo. Linkuri noi, fresh, in baner sau content (de cele mai multe ori) si din ce ince mai multe. Un site poate promova 5 magazine, dar nu conteaza, cele 5 au pe langa, vanzari, brand awarness, promovare, ...... SEO!!!

    Asta ma deranjeaza destul de tare pentru ca pur si simplu Google a decis sa limiteze accesul firmelor mici la TRAFIC.

    2parale are de pierdut pe termen lung, pentru ca daca vrei seo, ai nevoie de platforma separata. Si 2parale da link, chiar level 2 (am un caz de studiu momentan), dar nu se compara cu Altex, care zboara, si Emag.

    La cat de greu se obtine un link in ziua de astazi, seo prin afiliere este pur si simplu o mina de aur.

    Am rugamintea la cei care vor sa studieze cu mine aspectul de mai sus, sa analizeze site-urile, pe cele 2 nise sau altele (cu siguranta sunt si pe altele) si sa-si spuna parerea.


    E posibil sa nu am dreptate, dar daca cele 2 aspecte sunt reale, atunci ele devin probleme pentru foarte multe nise. Daca nu esti brand, nu existi. Da, poti adwords, dar tot cu brandurile o sa concurezi, iar brandurile au alte preturi, mai mici, asa ca nici acolo nu ai loc.

    Daca maine altex decide sa vanda lenjerie, e deranj pe nisa de lenjerie!

    Sunt 2 aspecte foarte importante, dar care se leaga, asa ca am preferat sa le postez intr-un singur post.

    La fel de clar este ca tot ce zice Google e pentru prosti. Seo on page? Content?...................... Unde?

    Astept pareri documentate, si analize, pentru ca sunt 2 subiecte foarte fierbinti, asa ca nu postati doar sa conversam. Discutam de SEO (sper) si nu despre Altex sau Emag, cat despre Google si SEO. Asa ca pe cei care au "afinitati" pt un site, ii rog sa nu fie subiectivi.
    Ultima modificare făcută de Tom; 8th March 2013 la 01:18.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  2. #2
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    79


    1 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Altex, Emag, Mediagalaxy au toate PR5. Deci nu au chiar "balarii" de linkuri. Uite doar un exemplu: Cumparati Online | HP
    Caut cu jingle.ro.

  3. #3
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Scopul principal, este ca lumea sa investeasca, tocmai de-asta companiile mari au succes in timp ce companiile mici sau chiar mijlocii, mor.

  4. #4
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    @puthre & indiscutabil. Va rog sa cititi ce am scris, si daca vreti sa conversam, o facem in alta parte. Puthre, iti dau negativ, ca meriti. Imi poti raspunde pe mess, dar nu strica topicul aiurea, ca e un subiect important pt toti.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  5. #5
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    @Tom - Puthre a raspuns cum as fi raspuns si eu, avand in vedere ca ai omis sa dai niste informatii cu care el poate nu e la curent.

    In primul rand, tu nu te referi la indexul emagului cand povestesti de "rca" ci la pagina, dar Puthre a inteles ca tu zici de emag in general ca are linkuri de cacao.

    Ai dreptate ca afiliatii au devenit sursa principala de SEO si isi fac rau cu mana lor.

    Ce nu este asa de vizibil dar este usor de ghicit este ce se intampla cu url-urile de afiliat (cele intermediare). Fiind redirecturi, e adevarat ca paginile "primitoare" vor avea o gramada de link-uri related de la site-uri related, construite special, astfel ca "primitorul" va urca intr-un final deasupra tuturor afiliatilor pe majoritatea expresiilor de "window shopping", daca nu cumva si pe long-tail.

    Eu nu vad asta ca o problema a lui Google si o problema de brand, ci o manipulare normala pe care ar face-o oricine prin intermediul sistemelor de afiliere.

    Cei bogati se vor imbogati mai mult, cei mici vor ramane sa culeaga firimiturile (if any). Se intampla si offline, nu e nici o noutate.
    Trust, but verify.

  6. #6
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    @ dan:

    Citez "Am rugamintea la cei care vor sa studieze cu mine aspectul de mai sus, sa analizeze site-urile, pe cele 2 nise sau altele (cu siguranta sunt si pe altele) si sa-si spuna parerea.", linkurile catre cele 2 pagini, in cazul de fata, sau altele care concureaza cu alte nisa. NU de autoritate discutam aici, pentru ca nu te bati cu Emag sau Altex.

    Puthre nu citeste, el sare fragmente sau citeste pe bucati. De aceea i-am raspuns. Oricum el a raspuns inainte sa postez eu

    La keyword "asigurari rca" exista Carrefour, care nu are nici o treba cu seo, are doar PUSH de Brand. NU are afiliere.

    Acum ma uitam la emag pe turism, si bine macar ca au stricat pagina, ca altfel era jale pe nisa de turism. Din motive tehnice, au creat un turism.emag si implicit a disparut autoritatea si bradul. E greu cu seo

    Cei de la "bilete de avion", inebuneau cu Emag "sarind" locuri pana pe 1

    Emd-uri sunt "praf" acum. Au sarit emag si altex, zeci de emd-uri. Asa ca nu mai e nevoie ca Google sa faca update de emd si pe .ro, pentru ca pur si simplu, daca nu ai brand, nu mai apari.

    Deci, va rog sa analizati si voi linkurile (pagina brand vs nisa), si sa-mi spuneti parerea voastra.

    Off: o sa va "bateti' toti cu indiscutabil34 pe meditatiienglezabucuresti.com . Eu deja caut un domeniu mai lung, emd clar.
    Ultima modificare făcută de Tom; 8th March 2013 la 02:21.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #7
    Avatarul lui inscaun
    inscaun este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    30th March 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    40
    Posturi
    878
    Putere Rep
    36


    Implicit

    @Tom meseriasa treaba ai descoperit
    "Seo prin afiliere", este superb!
    Am verificat backlink-urile pentru http://www.altex ro/produse-electrocasnice/incalzire-aer-conditionat, si la prima vedere au crescut cu ajutorul advertorialelor, dar seo prin afiliare l-a ridicat la cer
    Am ce sa fac maine in prima jumatate.
    Revin cu informatii..

    da, frumos.. da..

  8. #8
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    79


    Implicit

    @Tom: "M-am uitat peste linkuri, si am observat cu surprindere, ca nu au decat niste "balarii", si cu aceasi surprindere am observat foarte multe linkuri de la afiliati."
    Asta ai scris, asta am citit, la asta ti-am raspuns.

    Pe cazul tau "Aer conditionat":
    Pagina locul 1 http: // www. altex .ro /produse-electrocasnice /incalzire-aer-conditionat
    Ce h1 are? "Incalzire / Aer conditionat"
    Ce titlu? "Aer Conditionat, Calorifere, Aeroterme, Boilere | ALTEX"
    Ce linkuri are pe nisa asta? Pai in primul rand are link de la ALTEX pe "Incalzire / Aer conditionat"

    Ti se pare pagina gresita sau irelevanta? Mie nu. Ti se pare ca are "balarii" de linkuri? Arata-mi o pagina cu linkuri de pe siteuri cu autoritate mai mare de pe aceeasi nisa.

    Tu probabil ai fi vrut sa-ti dea pagina http: // www. altex .ro /produse-electrocasnice/incalzire-aer-conditionat/aparate-de-aer-conditionat pe care ti-o da atunci cand si cauti "aparate aer conditionat".

    Te tin minte cu negativul, o sa-l platesti in bere :p
    Caut cu jingle.ro.

  9. #9
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Daca ar fi sa discutam partea "morala", pe care o sesizeaza si o exprima fin Tom printre randuri, pana acum internetul (respectiv Google) a dat sanse firmelor mici sa se afirme.

    Din cate observ, Google vrea sa cloneze "autoritatea" din offline in online. Brandurile vor fi mult mai vizibile decat magazinele facute de 2 pusti intr-un garaj. Ca "Brand" iti permiti sa iti pui panouri publicitare pe tot DN1, sa stie lumea cine esti.
    Baietii din garaj impart fluturase tiparite alb-negru la vecini, prin cartier, pe unde apuca si ei.

    Acum sper sa nu-l supar pe Tom, sa-mi dea negative, dar nu stiu ce e de analizat si de studiat, nu e clar deja?
    Trust, but verify.

  10. #10
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    79


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Daca ar fi sa discutam partea "morala", pe care o sesizeaza si o exprima fin Tom printre randuri, pana acum internetul (respectiv Google) a dat sanse firmelor mici sa se afirme.
    Nu cred ca google s-a schimbat, ci cei mari in offline au devenit din ce in ce mai interesati de online si investesc in asta.
    Caut cu jingle.ro.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Afiliere Emag ProfitShare
    De Popescu Marian în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 4133
    Ultimul Post: 30th March 2023, 13:32
  2. Altex Afiliere
    De Serban Cristian în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 1294
    Ultimul Post: 24th April 2018, 19:35
  3. Vand site afiliere eMag
    De danP în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 17th June 2012, 22:33
  4. Afiliere Emag ProfitShare
    De Lupanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 31st January 2011, 23:21
  5. Afiliere Emag ProfitShare
    De Popescu Marian în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 57
    Ultimul Post: 23rd January 2011, 15:16

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •