Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 46

Subiect: Link exchange forumisti?

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui Kai71
    Kai71 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Nu mi-ai raspuns la intrebare: de cate ori ai pus TU (valabil si pentru cei care citesc aici) un link natural la orice (in afara de clienti tai sau siturile tale)?

  2. #2
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Eu am pus, de multe ori, dofollow. Fiecare cu principiile lui.
    Fara semnatura.

  3. #3
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.789
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Eu am pus, de multe ori, dofollow. Fiecare cu principiile lui.
    Daca pui cand nofollow cand dofollow .. e clar ca stii ce vrei si devii suspicios, daca pui natural, adica lasi dofollow fara sa pui atributul .. pare mai natural, parerea mea. Si DA,. pun link-uri atunci cand cred ca e ceva de calitate... ca sa mearga sa vada si cititorii si sa-l ajut gratuit pe cel ce a scirs. e ca Yes/No pe forum la noi, nu e pe bani!

    Ca idee, daca ai mii de articole fara links catre tine si catre altii .. nu rankezi. de aia site-urile mai mici si mai noi merg o vreme mai bine, pare a fi natural si merg pe content , cine sa puna links catre un site nou? mai ales daca nu rankeaza pe kwd-uri ... ? Daca ai 10 ani si niciun link catre tine e naspa, daca ai links dar nu dai si tu la zltii, iar parca nu e natural! So ... dar schimbul e clar ca e pentru a te ajuta, poate fi considerat natural sau din contra - daca le tot schimbi ..e clar ca e pe bani!

  4. #4
    Avatarul lui Kai71
    Kai71 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Eu am pus, de multe ori, dofollow. Fiecare cu principiile lui.
    Parca te si vad cum zburdai tu pe internet si la un moment dat, BANG iti pica fisa si fugi repede sa faci un blog si sa pui un link (no follow) lui Popescu ca ti-a placut tie ceva. La sfarsitul zilei te culci linistit ca ai facut un lucru bun.

  5. #5
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    53
    Posturi
    359
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Citat Postat în original de Kai71 Vezi Post
    Parca te si vad cum zburdai tu pe internet si la un moment dat, BANG iti pica fisa si fugi repede sa faci un blog si sa pui un link (no follow) lui Popescu ca ti-a placut tie ceva. La sfarsitul zilei te culci linistit ca ai facut un lucru bun.
    Daca vorbesti de exemplu despre o marca inregistrata si pui link relevant catre pagina acestuia, google v-a considera articolul tau relevant in legatura cu marca respectiva, mai ales daca acesta are o autoritate mai mare decat siteul tau. Linkul in acest caz este un semnal clar pt google ca tu vorbesti despre subiectul/siteul respectiv. Practic ajuti articolul tau sa prinda relevanta intr-o anumita nisa utilizand linkuri externe.
    La fel faci daca citezi un paragraf de pe un alt site, trimiti un link catre sursa. Google nu o sa te penalizeze pentru continut dublicat si te va considera relevant pentru tema respectiva.
    Acum trebuie sa intelegi ca nu trebuie sa faci abuz de aceasta tehnica, daca ai prea multe linkuri externe nici aia nu este bine.

    Referitor la nofollow, atributul respectiv spune motoarelor de cautare sa nu urmareasca linkul respectiv. Atunci de ce o mai pui? Eu nu consider nofollow un link natural dar sunt de acord ca trebuie sa ai si linkuri noffolow catre siteul tau.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 17th April 2018 la 12:11.

  6. #6
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Daca pui cand nofollow cand dofollow .. e clar ca stii ce vrei si devii suspicios, daca pui natural, adica lasi dofollow fara sa pui atributul .. pare mai natural, parerea mea. Si DA,. pun link-uri atunci cand cred ca e ceva de calitate... ca sa mearga sa vada si cititorii si sa-l ajut gratuit pe cel ce a scirs. e ca Yes/No pe forum la noi, nu e pe bani!

    Ca idee, daca ai mii de articole fara links catre tine si catre altii .. nu rankezi. de aia site-urile mai mici si mai noi merg o vreme mai bine, pare a fi natural si merg pe content , cine sa puna links catre un site nou? mai ales daca nu rankeaza pe kwd-uri ... ? Daca ai 10 ani si niciun link catre tine e naspa, daca ai links dar nu dai si tu la zltii, iar parca nu e natural! So ... dar schimbul e clar ca e pentru a te ajuta, poate fi considerat natural sau din contra - daca le tot schimbi ..e clar ca e pe bani!
    Da, logica cam asta e si e buna. Totusi din punctul meu de vedere, desi Google tindem sa credem ca e aproape de perfect, nu e. E un calculator/robot care interpreteaza niste parametrii cat poate el de bine, dupa niste metrici bine stabiliti. Asa cum nu exista random in programare, decat teoretic, nici Google nu e perfect si o vedem in multe dintre rezultate pe diferite cautari.
    P.S. Nu (mai) sustin ideea de schimb direct de linkuri.
    Alte zone gray, black, da, facute cu cap. Gen PBN.

    Citat Postat în original de Kai71 Vezi Post
    Parca te si vad cum zburdai tu pe internet si la un moment dat, BANG iti pica fisa si fugi repede sa faci un blog si sa pui un link (no follow) lui Popescu ca ti-a placut tie ceva. La sfarsitul zilei te culci linistit ca ai facut un lucru bun.
    Folosesc dofollow pentru surse de informare (bibliografie) sau pentru alte site-uri care au legatura cu subiectul. Nofollow pentru afiliere, de exemplu. Are si nofollow rolul lui intr-un site, altfel nu ar exista.
    Fiecare face dupa cum considera, dupa experientele bune sau rele pe care le-a avut sau din ce a citit in stanga si in dreapta daca nu are experienta.
    Repet si aici, nu cred ca Google duce atat de departe nivelul de interpretare a unor procente de outbound links, pe pagina sau pe site cum o ducem noi.
    Sunt atatea site-uri care e evident ca vand linkuri si totusi nu sunt penalizate (vezi presa) pentru ca acolo exista o balanta, un mix de ingrediente (metrici). Nu faci o anumita alegere si este penalizat sau primul in Google.
    Fara semnatura.

  7. #7
    Avatarul lui lecktronix
    lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia, România
    Vârstă
    53
    Posturi
    186
    Putere Rep
    28


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @Kai71 Salut,
    o sa raspund mai intai la intrebarea din primul tau post "atunci ce ne impiedica sa facem schimb de linkuri intre noi?". Este greu sa gasesti pe cineva care sa faca schimb de link pentru ca cine are un site mai vechi care primeste deja cateva link-uri (bune) prefera sa vanda link-uri/advertoriale decat sa faca un schimb cu cineva care poate are site-ul doar de cateva luni online. Banuiesc ca nici tie nu ti-ar conveni sa faci schimb de link daca ai avea un site cu sute de articole publicate si care primeste sute sau mii de link-uri (eventual bune si puternice) cu cineva care are un site cu 10-15 articole publicate si este online de 2-3 luni.

    Apoi referitor la "de cate ori ai pus TU (valabil si pentru cei care citesc aici) un link natural la orice (in afara de clienti tai sau siturile tale)?". Eu pun in toate articolele de pe site-urile mele link-uri naturale normale (dofollow) pentru ca vreau sa si demonstrez ceea ce afirm. Exemplu in acest screen mai jos unde am 37 de link-uri dofollow intr-un singur articol. Este primul pe Google de mai bine de 2 ani in sectorul sanatate (nu in limba romana).

    Image 1.jpg

  8. #8
    Avatarul lui Kai71
    Kai71 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Dupa exact o saptamana de la lansarea noului site si de la postare sunt destul de incantat de evolutia sitului. Am gasit un singur "partener" (caruia ii multumesc) si am creat un profil de facebook. Pe google apare in cautari pe pozitii intre 50 si 100; sper sa mai urce. Pe Bing, yahoo, duckduckgo si ecosia.org iese intre 1 si 10. Termenii de cautare folositi erau de competitivitate mare. Cu toate astea traficul generat e foarte firav, ceea ce ma face tot mai sceptic in eficacitatea rezultatelor organice.

    Dezamagit fiind de lipsa de interes pt. colaborare, va multumesc totusi pentru pareri si timpul acordat.

  9. #9
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    34
    Posturi
    215
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de Kai71 Vezi Post
    Dupa exact o saptamana de la lansarea noului site si de la postare sunt destul de incantat de evolutia sitului. Am gasit un singur "partener" (caruia ii multumesc) si am creat un profil de facebook. Pe google apare in cautari pe pozitii intre 50 si 100; sper sa mai urce. Pe Bing, yahoo, duckduckgo si ecosia.org iese intre 1 si 10. Termenii de cautare folositi erau de competitivitate mare. Cu toate astea traficul generat e foarte firav, ceea ce ma face tot mai sceptic in eficacitatea rezultatelor organice.

    Dezamagit fiind de lipsa de interes pt. colaborare, va multumesc totusi pentru pareri si timpul acordat.
    Partenerul a atins prima pagina pe cuvintele targetate. Nu stiu daca am ajuns acolo doar din linkul acela, dar am ajuns. (erau usoare, locale)

  10. #10
    Avatarul lui Cristi Adam
    Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    88
    Putere Rep
    16


    Implicit

    Citat Postat în original de Kai71 Vezi Post
    Dupa exact o saptamana de la lansarea noului site si de la postare sunt destul de incantat de evolutia sitului. Am gasit un singur "partener" (caruia ii multumesc) si am creat un profil de facebook. Pe google apare in cautari pe pozitii intre 50 si 100; sper sa mai urce. Pe Bing, yahoo, duckduckgo si ecosia.org iese intre 1 si 10. Termenii de cautare folositi erau de competitivitate mare. Cu toate astea traficul generat e foarte firav, ceea ce ma face tot mai sceptic in eficacitatea rezultatelor organice.

    Dezamagit fiind de lipsa de interes pt. colaborare, va multumesc totusi pentru pareri si timpul acordat.
    Site-ul tau nou, de o saptamana, nu a rankat nicaieri pe pozitiile mentionate. Este posibil sa iti afiseze in webmaster apartia lui pe acele cuvinte dar la nr de afisari ai 1 chiar daca acel cuvant cheie are mii de cautari. Site-ul tau inca e in perioada de coacere si nu exista motor de cautare care sa iti afiseze site-ul aproape imediat de la publicare si pe cuvinte cheie cu o competitie ridicata, poti sa-i faci tu cat link exchange vrei. Cat despre traficul ala firav ai rabdare si baga backlinkuri iar situatia o sa se schimbe. Bine, depinde si cat de cautate sunt cuvintele cheie pe care le targhetezi, dar in situatia ta spui ca au competitie, deci au si cautari. Acum nu inteleg de ce esti sceptic, ai spus ca esti cu ochii pe seo din 2004 si stii toate fazele de la sandbox incoace. De curiozitate, la cat trafic organic te astepti tu in prima saptamana de la publicarea unui site, sau la cat trafic organic te astepti in prima luna de la lansarea site-ului?
    Te intreb, ca din experienta( sunt boboc, nu am decat 4-5 ani), eu de abia rankez pe prima pagina google in doua trei luni de la lansare site-ului pe cuvintele cheie dorite, iar asta intr-o nisa cu competitie usoara, la o competitie medie de 0,4 0,5 deja timpul se dubleaza poate chiar tripleaza, depinde si de backlinkuri. Cat despre schimbul de linkuri, ce pot spune, nu pot face asta din cauza m-ai multor factori. Eu fac schimb cu tine, iar eu am un site la care am muncit si am bagat bani in el, dupa care, eu pun link cu site-ul tau ca sunt partener cu tine. Iar tu acum joci corect dar m-ai tarziu o dai in spam si esti catalogat ca spam, sau poate esti intr-o nisa foarte populata iar competitia iti face bine cu niste baklink-uri catre site-ul tau de pe site-uri porno, pur spam ca sa te dea jos( cazul meu in stop snoring). Tu vei fi trecut ca spam(flag 14) dupa care si eu voi avea de suferit pentru ca te promovez pe tine si m-ai am si un banklink de pe site-ul tau, doar am facut schimb de linku-ri. Acest schimb de linkuri este bun dar doar in situatia cand chiar esti partener cu site-ul respectiv. Din experienta , am observat ca trebuie sa fiu foarte foarte atent la ce site-uri acord un backlink si foarte foarte atent pe ce site-uri imi pun backlink-urile mele.

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Salutare forumisti
    De stefanutz30 în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 28th April 2016, 21:12
  2. Saluatre forumisti
    De costelg în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd May 2013, 13:04
  3. Link exchange si banner exchange site animale si magazine online
    De iond în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 17th September 2011, 18:17
  4. Salutare forumisti
    De John în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 3rd April 2011, 19:12
  5. Vand www.forumisti.com
    De vladgidea în forumul Domenii
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 26th October 2009, 16:51

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •