Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 59 din 59

Subiect: Domenii .ro pe viata

  1. #51
    Avatarul lui felix
    felix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    30th November 2010
    Locaţie
    Baia Mare
    Vârstă
    49
    Posturi
    1.325
    Putere Rep
    41

    Implicit

    Da, este clar ca lucreaza la implementarea unui nou sistem si odata cu el la trecerea la plata anuala a tuturor domeniilor. In test am primit urmatorul mesaj
    Stimata doamna / Stimate domn,

    Domeniul sisters.ro va expira pe data de 2012-12-14 la ora 00:00:00.
    Va multumim,

    Depart. ROTLD
    Domeniu era inregistrat pe o viata si in curand v-a expira.
    Studiu de caz pentru un magazin online

  2. #52
    Avatarul lui Radu.R
    Radu.R este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    27th February 2011
    Locaţie
    Satu Mare
    Posturi
    353
    Putere Rep
    27

    Implicit

    Citat Postat în original de felix Vezi Post
    Da, este clar ca lucreaza la implementarea unui nou sistem si odata cu el la trecerea la plata anuala a tuturor domeniilor. In test am primit urmatorul mesaj
    Domeniu era inregistrat pe o viata si in curand v-a expira.
    Si oare cei ce au domenii pe "viata" cumparate acum doua luni, ce vor face cu ele ? Adica, am platit 50 $ pentru un domeniu care va fi activ doar un an ?

    Sper sa aibe un sistem bine pus la punct, daca nu, vom avea unii bani pierduti..
    tosin.

  3. #53
    Avatarul lui I. Laurentiu
    I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    692
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Citat Postat în original de Radu.R Vezi Post
    Si oare cei ce au domenii pe "viata" cumparate acum doua luni, ce vor face cu ele ? Adica, am platit 50 $ pentru un domeniu care va fi activ doar un an ?

    Sper sa aibe un sistem bine pus la punct, daca nu, vom avea unii bani pierduti..
    Nu pot fi sigur insa pot sa-mi dau cu parerea: In functie de data inregistrarii si de taxa anuala care va fi implementata, se va face un calcul. Daca tu spui ca ai dat 50 de dolari si ai inregistrat domeniul anul acesta, iar taxa anuala va fi de 15 dolari, presupun ca se va prelungii automat cu 3 ani de zile valabilitatea sa.
    Vand pachet de advertoriale pe site-uri autoritare -> vezi oferta
    Ai nevoie de un site profi pentru afacerea ta? Contacteaza-ma!

  4. #54
    Avatarul lui Kaa
    Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Astfel, domeniile .ro care se ofera clientilor cu posibilitatea de inregistrare anuala sunt puse la dispozitia acestora sub forma de inchiriere, (sub acelasi principiu avut de Xnet spre exemplu), iar costurile/tariful achitat reprezinta costul inchirierii acestor domenii pe perioada de un an. Acest domeniu este oferit impreuna cu serviciul Managed DNS. Domeniile vor avea nameserverele noastre, clientul avand posibilitatea de a-si modifica doar adresa IP spre care sa fie adresat domeniul.
    Paragraful este preluat de pe globehosting.
    Stie cineva sa explice mai bine ce au vrut sa zica acolo? Nu inteleg exact la ce se refera.

    Si inca o intrebare.
    Daca eu voi cumpara acum, de la globehosting un domeniu(care se va inregistra pe numele lor) iar ROTLD va introduce acea taxa de administrare anuala, ce se va intampla cu aceste domenii cumparate de la globehosting anual?


    Citat Postat în original de felix Vezi Post
    Are cineva pe factura termenul "nelimitat" ?
    Eu am facturi fiscale pe 10 ani - pentru ca asta este prioada maxima pe care se poata emite. Timp de 10 ani de la data inregistrarii nu prea au cum sa-ti impuna o alta taxa pentru acelasi lucru.

  5. #55
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    38

    Implicit

    La prima intrebare, inseamna ca domeniul poate fi setat doar prin A record, nu poti seta nameserverele tale, prin A record setezi adresa IP a serverului daca e shared sau dedicata daca ai un IP unic cumparat.

    Domeniile cumparate de Globehosting pe termen nedefinit probabil vor trece si ele la plata anuala, diferenta ar fi taxa de schimbare a proprietarului. Asta ar costa in plus, ca sa fii proprietar cu drept deplin. Asta e ceea ce face diferenta acum intre cele pe termen nedefinit etc si plata anuala.

    Daca domeniile ar fi trecute direct cu numele tau n-ar mai fi o problema, asa exista taxa asta care n-am idee cat e, depinde de fiecare in parte, sa schimbe datele proprietarului la RoTLD.

    Partea aiurea e ca unii pot cere si 30 de euro ca sa te treaca ca si proprietar, adica cat platesti acum pe termenul asta nedefinit.

  6. #56
    Avatarul lui felix
    felix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    30th November 2010
    Locaţie
    Baia Mare
    Vârstă
    49
    Posturi
    1.325
    Putere Rep
    41

    Implicit

    Factura este emisa de Rotld?
    Studiu de caz pentru un magazin online

  7. #57
    Avatarul lui Kaa
    Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Tare, mai bine platesc 200lei decat sa ma complic.

    LE: Evident, daca ceri factura pentru contabilitate vei vedea. Si la celelalte companii daca vei primi tot pe 10 ani daca le ceri.
    Daca facturile ar avea o valabilitate mai mare de 10 ani ai fi primit pe o perioasa si mai mare, ma gandesc.

  8. #58
    Avatarul lui N.Paul
    N.Paul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    9th May 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    439
    Putere Rep
    25

    Implicit

    Pentru a trece un domeniu .ro înregistrat ”pe viață” de pe numele unui proprietar pe numele altui proprietar se plătește o taxă de 51$ + tva. Același principiu se aplică și pe bursadedomenii pentru domeniile ”înregistrate pe viață” . De obicei, cel care cumpără noul domeniu, este pus să plătească și acea taxă, care din punctul meu de vedere este uriașă...ținând cont că de banii ăia înregistrez un domeniu nou nouț și îmi mai și rămân pentru hosting
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  9. #59
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Asta cu trecerea la plata anuala e ceva complicat, din cauza ambiguitatii termenilor pe viata, nelimitat etc, si firmele vor sa vanda si clientii vor sa nu mai plateasca, ar fi interesant un sondaj, cati au crezut ca platesc domeniul .ro pe viata, termen nelimitat si cati stiau ca e doar un termen de marketing, urmand sa introduca o taxa anuala mai apoi.
    Ultima modificare făcută de 100R; 12th January 2013 la 03:54.

Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Vand] mrhost.ro domeniu pe viata
    De dumars în forumul Domenii
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 20th August 2012, 19:28
  2. Forum despre viata de cuplu
    De dojo în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 30th August 2007, 18:46
  3. Puteti salva o viata!
    De Diana în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 12th October 2006, 20:17

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •