Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Registrar domenii RO

  1. #1
    Avatarul lui smiley
    smiley este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th October 2018
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit Registrar domenii RO

    Ce registrar de domenii .ro ar fi mai serios dintre mxhost, hostico, xservers, hosterion?
    Dupa mine nu merita sa inregistrez domenii la RoTLD pentru ca is cei mai scumpi de pe piata, siteul e antic si nu mai inregistreaza domenii pe viata iar de unde as lua domeniile as lua si gazduire web.Am citit la RoTLD pe site, nu mai gasesc link ca pe langa inregistrarea si reinnoirea unui domeniu mai ai de platit si o mentenanta a domeniilor...Stie cineva despre ce e vorba?

    Edomenii(acum Globehosting.ro) pica din start ca is tepari, domeniile sunt trecute pe numele lor si nu prea poti transfera la alt registrar iar pentru transfer trebuie platit din nou inregistrarea la ei si apoi transferul, cam de doua ori ar trebui platita inregistrarea unui domeniu.In plus, vad ca nu mai apar la parteneri RoTLD apar cu o alta denumire "Instra Corporation".De ce??
    Clientii spun ca primesc suport din partea lor foarte greu ca lucreaza printr-o firma din strainatate, de Instra sa fie vorba?

    Am observat ca la Hosterion.ro sunt cele mai bune preturi la domeniile RO.
    Nu am idee cat de seriosi sunt, daca trec domeniul pe numele clientului si nu al lor.
    Pe siteul hosterion nu am gasit sa inregistreze pe mai multi ani decat pe un an, dar cred ca daca as vorbi cu ei in privat as putea inregistra pe mai multi ani domeniile.

    Ar mai fi romarg un registrar de care tot am auzit si ar fi ok, dar din ce spun la ei pe site mai mult pare lauda...La gazduirea web cred ca nu stau mai bine decat mxhost, hostico sau xservers.Despre hosterion nu stiu ce sa zic ca nu am avut ocazia sa ii testez si nu am auzit daca au avut clientii experiente placute sau neplacute la ei.

    Cu flood-uri si probleme de acest gen nu are treaba domeniul unde e inregistrat pentru siguranta?Doar sa nu fie furat domeniul, ca am inteles ca asta ar fi problema domeniilor si am vazut multi ca isi schimba denumirea domeniului ca nu mai au acces la el, is floodati sau domeniul suspendat din anumite cauze...

    Am avut domenii doar la despregazduire(paginieuropene) actualul gazduire.net si nu mi-au placut absolut deloc...Ba aveam domeniul suspendat, trebuia sa le trimit o copie dupa chitanta ca am platit bancar iar la suport raspundeau doar niste femei care habar nu aveau despre ce e vorba cu gazduirea web.Instalasem platforma ipb si nu aveam sufiecte resurse la gazduirea web pe un pachet mediu, cumva obligandu-te sa iei cel mai mare pachet dar in cele din urma stiu ca mi-au marit resursele la acel pachet sa pot instala platforma.Un timp aveau siteul "Not secured", fara https:// deci nu is experti in domeniu.Cel putin asta e parerea mea de acum cativa ani, altora poate li se par ok.
    Am mai avut la hostico domenii si au fost ok, la gazduire web nu stiu ca nu am avut de la ei cu toate ca m-ar fi tentat sa iau.Singura nasoala la hostico a fost cand a intrat cineva din Italia pe contul meu sa lucreze la forum, ei vazand ca e alt IP logat la cont mi-au trimis pe mail sa completez un formular(declaratie) ca eu sunt detinatorul contului si a trebuit sa fac copii la xerox dupa modelul dat de ei, sa il completez si mi-a luat timp dar in alt fel e foarte bine ca au depistat un "intrus" pe contul meu Nu prea mi-a placut faza cu declaratia, nu prefer sa dau date de-ale mele in mediul online cum ar fi CNP-ul.

    I-as alege din nou pe cei de la hostico.ro, sunt foarte ok si la suport.Insa la gazduirea web nu sunt sigur care au o protectie mai buna hostico, mxhost eventual hosterion daca as lua domenii .ro mai ieftin de la ei.Si ar mai fi xservers.ro care am auzit ca ar sta bine cu protectia la gazduirea web.
    In fine, raman intre mxhost.ro si hostico.ro sa inregistrez domeniul, pe ceilalati nu ii "cunosc" prea bine.
    La gazduire web care s-ar misca mai ok?As putea sa fac undeva niste teste cu timpul de raspuns?
    Vreau sa ma axez pe un forum de gaming si cum multi vor fi care sufera de ei vor incerca sa dea flood-uri, sa fure sa deschida topicuri cu acelasi mesaj(injuri) ca nu ii convine ceva, frustrati sunt peste tot.Si mai vor fi accesari din strainatate deci cloudfare cred ca ar trebui sa bag numaidecat.

  2. #2
    Avatarul lui George
    George este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    30th September 2010
    Locaţie
    București
    Vârstă
    43
    Posturi
    64
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Eu lucrez cu mxhost de 10 ani. Am mutat tot portofoliul de domenii la ei. Nu pot sa spun cum lucreaza ceilalti. Daca ai foarte multe domenii, peste 50, este posibil sa negociezi pretul / domeniu.

  3. #3
    Avatarul lui smiley
    smiley este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th October 2018
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Mai astept si alte sugestii, pareri pro/contra.

  4. #4
    Avatarul lui Mutex
    Mutex este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th August 2015
    Locaţie
    Caracal
    Posturi
    102
    Putere Rep
    0


    Implicit

    recomand hosterion

  5. #5
    Avatarul lui johny2k
    johny2k este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    22nd May 2013
    Locaţie
    GB
    Posturi
    107
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Eu am ales clausweb. Pana acum fără cusur. Preturi ok, suport tehnic rapid, pana acum nu am ce sa le reproșez.

  6. #6
    Avatarul lui Adrian A.
    Adrian A. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    5th June 2018
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    37
    Putere Rep
    11


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Pot sa iti raspund pentru Hosterion:

    • din 2004 de cand exista Hosterion (cu numele initial de Elvsoft, schimbat in 2016 la Hosterion - dar pastrand codul fiscal si fiind exact aceeasi firma, am schimbat numele firmei din motive de marketing si comunicare, nu ca am strans datorii pe undeva), deci din 2004 absolut niciodata nu am inregistrat vreun domeniu pe numele nostru; la cele anuale inainte erai obligat cotractual de ROTLD sa fie pe numele Hosterion si pe care, de altfel, le-am trecut toate pe numele clientilor la inceput de 2018 gratuit si automat
    • nu avem niciun fel de taxa ascunsa; doar pentru operatiunile pentru care noi suntem taxati de ROTLD sau alti registrari taxam si clientul. Si am renuntat la furnizorii care ne taxau desi Registry-ul nu taxa operatiunea (ex. Gandi cere bani sa schimb detinatorul din WHOIS pentru .io, desi la Registry-ul .io e gratuit). Atentie ca ai in lista o firma care iti percepe taxa suplimentara daca prelungesti un .ro expirat, desi ROTLD nu ii taxeaza cu nimic. E gratuit sa prelungesti un domeniu .ro care e expirat. E gratuit la ROTLD, e gratuit si la noi.
    • domeniul e al tau. Poti muta orice domeniu oricand de la noi, chiar iti oferim suport pentru asta daca ai nevoie. Nu iti spunem ca "se poate face doar in 2019" cand expira contractul. Ai o firma mentionata pe-acolo care face asta
    • datele din contul tau de hosting sunt ale tale si le poti muta in orice moment. Nu iti punem bete in roate, dimpotriva, iti oferim suport daca ai nevoie. Adica: e activata functia full backup in cpanel, e activata editarea de inregistrari DNS, poti pune la DNS TTL mic ca sa pregatesti mutarea. Sunt destule firme de gazduire la noi care practica betele in roate la mutare si refuza sa iti activeze functia full backup in cPanel ca sa nu te poti muta usor. Sau practica alte tertipuri ca sa nu te muti. Jenanti. Noi chiar avem un articol pe blog unde incurajam clientii sa isi faca full backup periodic, pe langa backup-ul pe care il facem noi: https://hosterion.ro/blog/de-ce-si-c...-site-ului-tau
    • pretul pe mai multi ani e proportional cu pretul pe 1 an. Deci .ro 1 an - 7 euro. .ro 10 ani - 70 euro. Regula valabila la toate extensiile de la noi. Exceptie promotiile care sunt cam intotdeauna doar pe primul an de inregistrare de domeniu nou.


    Ma opresc aici cu auto-lauda, sper sa iti fie de folos.
    Ultima modificare făcută de Adrian A.; 18th October 2018 la 12:43.

  7. #7
    Avatarul lui George
    George este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    30th September 2010
    Locaţie
    București
    Vârstă
    43
    Posturi
    64
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Multumim pentru detalii Adrian. Chiar o sa privesc cu alti ochi hosterion. Stiu despre toate practicile de care vorbesti. In plus, nu as cumpara in viata mea hosting de la o firma care liciteaza sau cumpara domenii in nume propriu. Nu mi se pare fair, cum sa-mi tin eu portofoliul de domenii la ei, cand ei sunt cu ochii pe domenii.

  8. #8
    Avatarul lui hw_guy
    hw_guy este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th November 2018
    Vârstă
    56
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Cele mai bune preturi la ora actuala pe piata sunt:
    1. rohost - 5,99€
    2.dedicatserver - 6,01€ ( oferta e doar clientii lor de dedicate si cloud )
    3.clausweb - 6,58€

    Preturile sunt fara TVA.
    Vedem ce se intampla anul viitor acum ca gazduire,xservers si mxhost au fost cumparati de polonezi.( pentru nr de domenii detinute )

    cu stima,

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Registrar recomandat pentru .ro
    De Ovidescu în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 22nd March 2019, 12:12
  2. [Registrar] pt domenii farmaceutice?
    De Raoul în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th September 2013, 20:04
  3. Spam Registrar Domenii
    De doro în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd August 2013, 19:34
  4. Recomandati: registrar domenii EU
    De danutz în forumul Domenii
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 9th May 2007, 23:52

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •