Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Cat conteaza pozitia linkurilor pe pagina?

  1. #1
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit Cat conteaza pozitia linkurilor pe pagina?

    Mai demult nu imi prea pasa de unde imi vin link-urile atata timp cat imi vin, dar recent am incercat pe un site o campanie de achizitionare de link-uri in-text (one-way-uri unice) si am avut rezultate mult mai bune.

    Stiu ca pozitia link-urilor in website e inca un subiect la care nu este un raspuns sigur, dar voi ce ati prefera? Un link sitewide in footer/blogroll, sau un link in-text unic, in mijlocul continutului site-ului?

    Am facut aici o scurta analiza asupra pozitiei linkurilor, sunt curios ce credeti si voi.

  2. #2
    Avatarul lui Gin
    Gin
    Gin este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    44
    Posturi
    676
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Tudi sincer nu crezi ca exagerezi cu blogul tau?

  3. #3
    Avatarul lui w!ll
    w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Cat timp subiectul are in discutie o dezbatere SEO nu cred ca e vreo problema.

    Pt. PR e mai bun un link site-wide si rezultate poti sa observi doar dupa o perioada mai mare de timp.
    Pt. SERP e mai bun un link dintr-o pagina cu continut specific site-ului promovat.

  4. #4
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Gin, scuza-ma dar cu ce exagerez? Daca am pus link sau v-am cerut parerea asupra unui articol, a fost strict pe cele legate de SEO. In plus, pe subiectul asta am vrut sa am o discutie aici, in comunitate, nu la mine pe blog.

    W!ll tind sa iti dau dreptate cu comparatia de linkuri sitewide/intext. Dar cred ca ne indreptam spre un moment in care Google va taia mult valoarea sitewide-urilor din 2 motive:

    1. Link spam - Site-ul tau primeste 100,000 de link-uri, dintre care 99,500 sunt de pe acelasi site de sa zicem, anunturi. Cat de relevant e asta pentru valoarea site-ului tau? Practic "votul" linkurilor ti-l da un singur site, nu 100,000 site-uri diferite.

    2. Irelevanta link-urilor respective pentru cititorii umani. Sincer sa fiu, rareori dau click pe un link in footer blogroll, sau oricum in masura mult mai mica decat dau pe link-uri dintr-un text.
    Ultima modificare făcută de Tudi; 2nd October 2008 la 17:07.

  5. #5
    Avatarul lui alinalin0
    alinalin0 este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    26th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    643
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Daca as avea de ales intre un link in blogroll si un link in content, normal ca as alege cea de-a 2-a varianta, dar e bine ca pozitia link-urilor in pagina sa varieze precum ancora. De link-urile in footer mai bine ma lipsesc, cel putin in cazul blog-urilor unde pe prima pagina sunt peste 1000 de cuvinte.

  6. #6
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Tudi,
    Parerea mea o stii deja. Link contextual . Are mult mai mare greutate decat un link in footer impreuna cu alte inca 50 de linkuri.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  7. #7
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Cred ca s-a facut o confuzie legat de ce am zis eu (pe care am alimentat-o si eu)

    Eu vorbeam de pozitia (din punct de vedere structural-vizual) propriu-zisa al link-ului, nu neaparat daca linkul e unic sau sitewide.

    Aici e o alta tema de dezbatere, sitewide versus unice.

  8. #8
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    43
    Posturi
    337
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Am vazut scris la SEOmoz urmatorul lucru:

    Search engines have been noted to weight the text directly surrounding a link with greater important and relevant than the other text on the page. Thus, a link from inside an on-topic paragraph may carry greater weight than a link in the sidebar or footer.
    Mi se pare logic, pana la urma amplasarea textului in pagina ii determina importanta, de ce n-ar fi la fel si pt un link?
    Ultima modificare făcută de Cristina Andrei; 2nd October 2008 la 18:43.

  9. #9
    Avatarul lui Iulian
    Iulian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th January 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    552
    Putere Rep
    33


    Implicit

    pozitia are o importanta foarte mare ... imi aduc aminte acum cateva luni pe DigitalPoint cand discutam cu un indian care are firma de seo , si mi-a "vandut" cateva ponturi despre seo , cum face el si cat de mult conteaza pozitia .
    Pot doar sa iti spun asta : cu cat sunt mai sus in sursa cu atat conteaza mai mult deoarece motorul de cautare le vede primele .
    “Stop Doubting Yourself, Work Hard and Make It Happenµ
    Ascult muzica de club la petreceri cu deejay.

  10. #10
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    37


    Implicit

    tudi,excelent articol. Am vazut ca Google da importanta si sitewide-urilor,desi nu e normal (am aceeasi logica,ca si tine in aceasta privinta).
    Un link in context va fi mai apreciat,dar merge presarat si cate un sitewide

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Eficienta linkurilor reciproce
    De Marius Cristian în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 26th September 2009, 10:41
  2. cum trec de pe pozitia 2 pe pozitia 1 in google
    De aurora în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 23rd December 2008, 18:07
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 30th October 2007, 21:28
  4. O pagina catre alta pagina ? Se penalizeaza ?
    De Cata. în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 17th September 2005, 11:20
  5. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 25th April 2005, 22:06

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •