Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Negative SEO - link-uri in site-uri autogenerate

  1. #1
    Avatarul lui N.Stefan
    N.Stefan este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2014
    Vârstă
    30
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Exclamation Negative SEO - link-uri in site-uri autogenerate

    Salutare,

    De cateva luni la unul dintre site-urile noastre de jocuri avem o problema, si anume apar multe site-uri autogenerate (trash) ce includ si link-ul nostru, unele merg direct pe index, altele pe categorii sau pagini de jocuri.

    Ca si exemple, sunt site-uri de genul theideasblog.com, educationalimpactblog.com, webbuzzfeed.com, ce au extrem de multe alte subdomenii unde sunt articole trash in care sunt inserate link-uri spre noi. Cu siguranta este o tehnica de negative SEO, noi nu cumparam link-uri, nu facem exchange, nu ne ocupam cu asta.

    Link-urile articolelor nu se regasesc in Google/Bing, nu sunt indexate, sau daca sunt indexate, dispar foarte rapid.

    Ar trebui sa facem ceva impotriva acestor link-uri? Sa le adaugam in disallow e putin cam complicat pentru ca sunt extrem de multe si apar in fiecare zi altele, vorbesc de 10-30 pe zi.

    V-ati mai confruntat cu asa ceva? Ce ar trebui sa facem?

    Multumesc!

  2. #2
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.573
    Putere Rep
    50


    Implicit

    au in practica vreun efect negativ dpdv SEO pentru site-ul tau?
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

  3. #3
    Avatarul lui designarti
    designarti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Posturi
    174
    Putere Rep
    21


    Implicit

    Nu cred că trebuie să-ți faci griji, atâta timp cât vin și linkuri naturale. Sunt sute de mii de autoblogs care preiau articole în fieare zi, de peste tot. Aș spune chiar că, uneori, fac bine, chiar dacă par trash. Negative SEO poate să fie rău, foarte rău, dar nu e cazul
    Cu Neg SEO ai links dinspre adult în cea mai mare parte din cazuri, dar adult extrem, n-aș vrea să dau exemple. Și nu numai. N-aș vrea să dau idei nimănui.
    Despre consultanță și conținut site-uri turistice aici | Proiect personal Globi.ro.

  4. #4
    Avatarul lui florian g
    florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    200
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Citat Postat în original de designarti Vezi Post
    ... Sunt sute de mii de autoblogs care preiau articole în fieare zi, de peste tot. Aș spune chiar că, uneori, fac bine, chiar dacă par trash...
    Am avut si eu o crestere dupa ce am gasit multe linkuri din astfel de site-uri. Au stat in GSC cam o luna dupa care a inceput sa le scoata Google singur, se imputinau in fiecare zi.
    Site-ul a crescut destul de vizibil si nu au fost probleme, desi incepusem sa-mi fac griji cand am vazut de unde veneau linkurile. Erau zeci - sute de linkuri pe paginile alea, catre 'nspe alte site-uri, printre care si al meu.
    Dar s-a rezolvat de la sine, linkurile le-a scos Google si site-ul a inceput sa scada cam pe unde era inainte.

  5. #5
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Am observat si eu un fenomen ciudat de 1-2 ani, cel putin pe beauty/fashion. E o retea imensa de site-uri care traduce tot web-ul si incarca continutul/pozele de pe site-urile tale pe site-uri hacked. De obicei, redirecteaza user-ul normal prin link de aff catre AliExpress sau daca nu, catre site-uri dubioase, care vand fake-uri.

    Ideea e ca link-urile dispar la fel de repede ca si cum sunt puse. Nici nu stiu daca are timp G sa le indexeze.

    Sunt curios daca a mai observat cineva fenomenul. Un exemplu aici.

  6. #6
    Avatarul lui N.Stefan
    N.Stefan este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2014
    Vârstă
    30
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    au in practica vreun efect negativ dpdv SEO pentru site-ul tau?
    Nu neaparat. Evolutia site-ul e una normala, nimic special deocamdanta. Singura grija a noastra e ca nu stim daca ar fi bine sa intervenim si anume sa incepem sa adaugam site-urile de unde ne vin link-uri la disallow sau nu. Ideea e ca sunt cateva zeci de mii.

    Citat Postat în original de designarti Vezi Post
    Nu cred că trebuie să-ți faci griji, atâta timp cât vin și linkuri naturale. Sunt sute de mii de autoblogs care preiau articole în fieare zi, de peste tot. Aș spune chiar că, uneori, fac bine, chiar dacă par trash. Negative SEO poate să fie rău, foarte rău, dar nu e cazul
    Cu Neg SEO ai links dinspre adult în cea mai mare parte din cazuri, dar adult extrem, n-aș vrea să dau exemple. Și nu numai. N-aș vrea să dau idei nimănui.
    Da, in trecut am avut din pacate si aceasta experienta, si din pacate site-ul a ajuns de la 3k online la cam nimic. Dar asta s-a intamplat acum 6-7 ani, ceva de genul.

    Citat Postat în original de florian g Vezi Post
    Am avut si eu o crestere dupa ce am gasit multe linkuri din astfel de site-uri. Au stat in GSC cam o luna dupa care a inceput sa le scoata Google singur, se imputinau in fiecare zi.
    Site-ul a crescut destul de vizibil si nu au fost probleme, desi incepusem sa-mi fac griji cand am vazut de unde veneau linkurile. Erau zeci - sute de linkuri pe paginile alea, catre 'nspe alte site-uri, printre care si al meu.
    Dar s-a rezolvat de la sine, linkurile le-a scos Google si site-ul a inceput sa scada cam pe unde era inainte.
    Da, cam asa e si la noi. Apar extrem de multe link-uri e pe o zi pe alta, dar la fel si dispar. Unele dintre ele apar in GSC, unele nu. Ideea e ca de cam 6 luni, 1 an de zile e asa. Pe perioade 'ne lasa mai moale' si nu avem asa multe link-uri trash spre noi, dar sunt perioade in care avem cateva sute de site-uri ce linkeaza spre noi pe zi.

    Citat Postat în original de John Vezi Post
    Am observat si eu un fenomen ciudat de 1-2 ani, cel putin pe beauty/fashion. E o retea imensa de site-uri care traduce tot web-ul si incarca continutul/pozele de pe site-urile tale pe site-uri hacked. De obicei, redirecteaza user-ul normal prin link de aff catre AliExpress sau daca nu, catre site-uri dubioase, care vand fake-uri.

    Ideea e ca link-urile dispar la fel de repede ca si cum sunt puse. Nici nu stiu daca are timp G sa le indexeze.

    Sunt curios daca a mai observat cineva fenomenul. Un exemplu aici.
    Da, pe langa site-uri trash ce sunt doar niste farm links, sunt si site-uri hackuite, inclusiv de prin Romania de pe la nu stiu ce primarii, institutii, etc.

    Deci, ar trebui sa nu ne batem prea mult capul cu acest fenomen. Multumesc mult de raspunsuri!

  7. #7
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de N.Stefan Vezi Post
    Da, pe langa site-uri trash ce sunt doar niste farm links, sunt si site-uri hackuite, inclusiv de prin Romania de pe la nu stiu ce primarii, institutii, etc.
    Si nu doar site-uri hackuite, ci sute/mii de domenii prinse care au fost lasate sa expire.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. backlink-uri negative
    De cris în forumul Link Building
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th August 2015, 21:23
  2. 2 site-uri pe cpanel, aceeasi nisa, exista efecte negative pt SEO?
    De CalinB în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 5th November 2014, 00:13
  3. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 3rd November 2014, 22:20
  4. Negative SEO
    De Hakuna Matata în forumul Link Building
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 7th October 2014, 11:39
  5. De ce am primit negative?
    De zdwub în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 49
    Ultimul Post: 15th April 2013, 17:17

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •