Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul
Rezultate 51 la 60 din 61

Subiect: Plateste-ti programatorul/designer-ul

  1. #51
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    In contractul pe care il faci, poti stipula ca in cazul neplatii sa "iti iei jucariile si sa pleci".
    In cazul contractului vei stipula ca lucrarea intra in proprietatea autorului dupa plata integrala. Asta iti da dreptul sa stergi tot, daca clientul nu-si respecta termenele de plata.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 5th July 2008 la 21:12.

  2. #52
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Cum de nu ne-am gandit si noi la asta?
    A trebuit sa scriem peste 30 de posturi, in care sa dezbatem daca e moral sau nu ce a facut el (ca legal oricum nu e), cum sa se protejeze webmasterii impotriva neplatirii muncii lor, daca emailul poate fi considerat proba sau nu in instanta, ca avocatii si contabilii su prosti (nu cunosc termeni ca gazduire web si stiu sa foloseasca doar word, excel, powerpoint si outlook; cei ce au cunostinte de IT sunt singurii oameni destepti in tara asta de ...., ca "doar in Romania traim") samd si am putut scapa din vedere un lucru atata de simplu.
    Completare: Acest post a fost o mica ironie. Scuze ca nu m-am putut abtine.

  3. #53
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de attempt Vezi Post
    Clientului o sa ii convina fraza asta.

    Ti-o meriti cu varf si indesat daca esti atat de disperat si accepti sa lucrezi cu acest tip de clienti.

  4. #54
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Era o metafora Dar de ce sa nu ii convina? Gandeste-te ca esti content writer si clientul iti cere sa ii scrii un articol.

    Tu scrii articolul, il trimiti si clientului nu ii place sau dintr-un motiv sau altul nu te plateste. E corect ca el sa aiba copyright pe textul scris de tine? Eu zic ca nu. La fel si cu un site.

    Implica niste cheltuieli si efort sa obtii copyrigt pe un articol sau pe un site.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 5th July 2008 la 21:13.

  5. #55
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Implica niste cheltuieli si efort sa obtii copyrigt pe un articol sau pe un site.
    Nu inteleg, din partea cui cheltuieli? Din moment ce eu am scris articolul/am facut site-ul, e proprietatea mea. Pana ma plateste si atunci ii "pasez" copyright-ul. In contract trebuie stipulat asta frumos, cum ai scris tu mai sus

  6. #56
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Nu inteleg, din partea cui cheltuieli? Din moment ce eu am scris articolul/am facut site-ul, e proprietatea mea. Pana ma plateste si atunci ii "pasez" copyright-ul. In contract trebuie stipulat asta frumos, cum ai scris tu mai sus

    Orice fel de drepturi (nu numai de autor) trebui certificate/autentificate pentru a fi recunoscute.
    Nu e suficient sa zici "eu am scris acest articol, trageti-o in freza lui ala care l-a copiat de la mine si l-a pus la el pe site, la el in carte etc.", ci trebuie sa si dovedesti asta.

  7. #57
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Orice fel de drepturi (nu numai de autor) trebui certificate/autentificate pentru a fi recunoscute.
    Nu e suficient sa zici "eu am scris acest articol, trageti-o in freza lui ala care l-a copiat de la mine si l-a pus la el pe site, la el in carte etc.", ci trebuie sa si dovedesti asta.
    Ca sa dovedesti trebuie sa platesti !
    La OSIM sau sa fi inscris intr-o asociatie care sa iti protejeze drepturile de autor !

  8. #58
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de butelie Vezi Post
    Ca sa dovedesti trebuie sa platesti !
    La OSIM sau sa fi inscris intr-o asociatie care sa iti protejeze drepturile de autor !

    E vb. de ORDA. OSIM are alte atributii.
    Pana una alta nu e obligatoriu, daca poti dovedi ca tu esti autorul.
    Si exista o multijme de alte solutii.

  9. #59
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    E vb. de ORDA. OSIM are alte atributii.
    Pana una alta nu e obligatoriu, daca poti dovedi ca tu esti autorul.
    Si exista o multijme de alte solutii.
    Cam care ar fi acele alte solutii care sa nici nu coste bani ?
    Toate masurile de protejare a drepturilor de autor presupun ca nu sunt degeaba !

  10. #60
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    36

    Implicit

    aici ati cam luat-o pe cai gresite. nu cel care a facut site-ul a schimbat front page-ul site-ului ci o persoana care dorea sa iasa in evidenta.

    Un tip care se credea destept a modificat front page-ul site-ului si i-a dat un mail persoanei pe numele careia era inregistrat domeniul. Din pacate mailul a ajuns tot la cel care a muncit 2 saptamani la site si a si publicat pe blog un articol despre asta.

    mai multe aici: http://doipedoi.com/2008/07/02/prea-multa-cafea-astazi/

Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. google plateste prost?
    De suMMer în forumul Adsense
    Răspunsuri: 95
    Ultimul Post: 10th January 2010, 11:47
  2. Clickbank plateste in Romania?
    De leandrud în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 6th October 2009, 15:43
  3. Cum plateste neogen?
    De Fabius în forumul Google
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 10th April 2008, 20:26
  4. Cu cat se plateste un articol?
    De bogdan985 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 6th November 2007, 20:13
  5. Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 2nd April 2007, 01:09

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •