Pagina 4 din 7 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 61

Subiect: Plateste-ti programatorul/designer-ul

  1. #31
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.975
    Putere Rep
    65

    Implicit

    Copii va rog eu nu treceti pe partea cealalta.

    A inceput ca o gluma si s-a terminat ca o cearta/discutie.

    Hai sa revenim la prietenie
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  2. #32
    Avatarul lui dacian
    dacian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    4th May 2007
    Locaţie
    [root@localhost root]#
    Vârstă
    50
    Posturi
    346
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Eu as zice ca un topic cu discutii juridice chiar ar prinde bine, poate multi dintre noi au nevoie de un sfat, o opinie si ar fi bine sa fie un loc unde ar putea sa primeasca si raspunsuri mai avizate. Eu nu stiu prea multe din acest domeniu ( juridic ) , de aceea l-am invitat la discutie pe Marius Cristian ( prin deschiderea unui nou topic cu discutii de acest gen ) , poate doreste sa ne spuna si noua unele aspecte pe care poate multi dintre noi nu le stim. Eu nu consider ca m-am certat cu nimeni , era doar o discutie.

  3. #33
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de dacian Vezi Post
    Eu as zice ca un topic cu discutii juridice chiar ar prinde bine, poate multi dintre noi au nevoie de un sfat, o opinie si ar fi bine sa fie un loc unde ar putea sa primeasca si raspunsuri mai avizate. Eu nu stiu prea multe din acest domeniu ( juridic ) , de aceea l-am invitat la discutie pe Marius Cristian ( prin deschiderea unui nou topic cu discutii de acest gen ) , poate doreste sa ne spuna si noua unele aspecte pe care poate multi dintre noi nu le stim. Eu nu consider ca m-am certat cu nimeni , era doar o discutie.
    Si eu cred ca acest topic a fost de un real folos persoanelor interesate !
    Din pacate nu a curs sangele siroi , asa ca eu cred ca a fost o discutie constructiva si binevenita !
    Concluzia ar fi ca munca oamenilor sa fie respectata si recompensata !
    Eu in continuare cred ca persoana care a facut asa , a avut mare dreptate sa se cmporte asa , pentru ca 200 euro nu este o suma prea mare !
    Mai cred ca in acest caz nu a fost facut niciun contract !

  4. #34
    Avatarul lui attempt
    attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    44
    Posturi
    490
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Vorbesc acum de aspectul incasarii banilor.
    Contractul ajuta, dar nu face dintr-un neserios un om serios, oricare ar fi beneficiarul sau prestatorul. Tot se mizeaza pe proces si etc. Am mai spus, daca beneficiarul declara ca nu s-a terminat lucrarea? Eu cred ca aspectul juridic nu isi are importanta la nivelul mic. Cand ai contract cu institutii mari se mai schimba problema.
    Mi se pare iluzie ca de acuma la toate siteurile de 200-300 euro, contractul sa ma salveze in instanta. La nivelul acesta nici nu iti permiti avocat decent. (85 % din avocati stiu sa deschida word, pdf, si outlook)

    Eu sfatuiesc esalonarea platilor pe etape si faze de lucru si semnarea unor procese verbale.
    Aici beneficiarul poate replica ca il poti lasa cu ochii in soare cu 75% din site.

  5. #35
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0

    Implicit

    In Romania este si o chestie de mentalitate , pentru ca patronii romani sunt obisnuiti sa fure munca altora fara sa plateasca nimic !
    Peste 90 % dintre patronii romani sunt prosti de bubuie si 80 % nu stiu sa se poarte cu angajatii !
    Treisferturi dintre ei s-au imbogatit prin furt !

  6. #36
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.975
    Putere Rep
    65

    Implicit

    Citat Postat în original de butelie Vezi Post
    In Romania este si o chestie de mentalitate , pentru ca patronii romani sunt obisnuiti sa fure munca altora fara sa plateasca nimic !
    Peste 90 % dintre patronii romani sunt prosti de bubuie si 80 % nu stiu sa se poarte cu angajatii !
    Treisferturi dintre ei s-au imbogatit prin furt !
    Statistici oficiale nu ?
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  7. #37
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    51
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de Cristian Mezei Vezi Post
    Statistici oficiale nu ?
    Semioficiale !
    Din pacate in 15 ani am reusit sa constat acest lucru !
    Foarte multe firme or sa dea faliment sau au o situatie dificila datorita patronilor care atunci cand le-a mers nu au stiut ce sa faca atunci cand le-a mers !
    Rar patron care sa stie sa faca o planificare financiara !
    Eu sunt contabil de aproape 15 ani , chiar daca nu lucrez in domeniu decat de 7 ani !

  8. #38
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de dacian Vezi Post
    Eu as zice ca un topic cu discutii juridice chiar ar prinde bine, poate multi dintre noi au nevoie de un sfat, o opinie si ar fi bine sa fie un loc unde ar putea sa primeasca si raspunsuri mai avizate. Eu nu stiu prea multe din acest domeniu ( juridic ) , de aceea l-am invitat la discutie pe Marius Cristian ( prin deschiderea unui nou topic cu discutii de acest gen ) , poate doreste sa ne spuna si noua unele aspecte pe care poate multi dintre noi nu le stim. Eu nu consider ca m-am certat cu nimeni , era doar o discutie.
    Desi intru destul de des pe acest forum, rareori postez cate ceva.
    Scopul intreventiei mele a fost sa atrag atentia asupra unor consecinte ce pot fi suportate de cei ce ar putea proceda in mod similar si mai putin de a sugera metode prin care sa va protejati sa nu patiti precum acest webmaster (daca nu cumva o mare parte din vina apartine webdesignerului, mai exista si varianta ca el sa fi contactat patronul firmei, sa ii fi zis ca daca are site isi va spori vanzarile, lucrurile sa nu fi mers chiar asa cum s-a estimat si sa-si fi bagat picioarele).
    NU sunt avocat si nici n-am studii juridice, mai interferez totusi cu domeniul. In general pe forumuri intru ca sa pun vreo intrebare, uneori mai si raspund daca stiu cate ceva (sau imi inchipui ca stiu ) si niciodata ca sa deschid topicuri de tip dezbatere.

  9. #39
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de butelie Vezi Post
    Si eu cred ca acest topic a fost de un real folos persoanelor interesate !
    Din pacate nu a curs sangele siroi , asa ca eu cred ca a fost o discutie constructiva si binevenita !
    Concluzia ar fi ca munca oamenilor sa fie respectata si recompensata !
    Eu in continuare cred ca persoana care a facut asa , a avut mare dreptate sa se cmporte asa , pentru ca 200 euro nu este o suma prea mare !
    Mai cred ca in acest caz nu a fost facut niciun contract !
    Concluzia e ca tb sa stii cum sa iti ceri drepturile. Altfel risti sa ramai si neplatit, sa platesti in plus daune si, daca sunt intrunite anumite conditii, sa mananci la cantina inchisorii ceva timp.

  10. #40
    Avatarul lui metrix1977
    metrix1977 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    28th September 2006
    Vârstă
    49
    Posturi
    252
    Putere Rep
    37

    Implicit

    daca domeniul este al firmei respective sa schimbe ns-urile si gata.
    La fel si la hosting...daca nu faci plata in timp util contul se suspenda.
    Este serverul meu locul meu pe server ..daca nu mai am contract cu tine...schimba ns-urile si gata.

Pagina 4 din 7 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. google plateste prost?
    De suMMer în forumul Adsense
    Răspunsuri: 95
    Ultimul Post: 10th January 2010, 11:47
  2. Clickbank plateste in Romania?
    De leandrud în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 6th October 2009, 15:43
  3. Cum plateste neogen?
    De Fabius în forumul Google
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 10th April 2008, 20:26
  4. Cu cat se plateste un articol?
    De bogdan985 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 6th November 2007, 20:13
  5. Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 2nd April 2007, 01:09

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •