Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 92

Subiect: 258 de intrebari si raspunsuri despre SEO

  1. #1
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit 258 de intrebari si raspunsuri despre SEO

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Trust, but verify.

  2. #2
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Eu am raspunsurile, dar astept intrebarile, sa nu scriu aiurea.
    V-as ruga sa luati numere de ordine, sa stim cand ajungem la 258.
    Si daca va stiti "la ignore", nu va obositi sa scrieti pe acest topic.
    Trust, but verify.

  3. #3
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Incep eu direct cu 4 intrebari:

    1. Am si eu o nelamurire,am auzit ca Google nu mai foloseste keywords ca factor principal in a afisa rezultatele sale,ma intreb acum: articolele noastre cum sunt gasite de Google?
    2. Google imi ia virgule,,..//@%^&~!*, paranteze []{}() si cuvinte gen "asa,si,iar,cand, cum, care, cand, iar, la, fel, cu, dpdv, amd, samd, amr, etc.,brb, wtf" ca si keywords ?
    3. daca cumpar un domeniu cu PR fake la pret normal (adica cat costa el fara PR), se cosindera ca am fost inselat? De unde imi recuperez banii?
    4. Cum vad ca un site are PR fake? Ce tool GRATUIT pot sa folosesc sa gasesc PR-ul real?

    Multumesc.

    254 left!

    off: va rog nu raspundeti la misto, e satula lumea de "smecheri ca voi". Pastrati-va glumele tari pentru topicul de reputatii, aici postati ceva util si serios (ca si intrebarile) daca vreti sa oferiti ceva util.
    Ultima modificare făcută de Tom; 3rd January 2014 la 03:44.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  4. #4
    Avatarul lui Daniel Mocan
    Daniel Mocan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    6th September 2010
    Locaţie
    Turda (Cluj)
    Vârstă
    38
    Posturi
    282
    Putere Rep
    26

    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    4. Cum vad ca un site are PR fake? Ce tool GRATUIT pot sa folosesc sa gasesc PR-ul real?
    PR-ul Real in gasesti gratuit pe raft la Real, la ei PR-ul este Fara Egal.

    Later Edit:

    Imi cer scuze pentru remarca de mai devreme, am crezut ca este un topic in gluma....
    Ultima modificare făcută de Daniel Mocan; 3rd January 2014 la 04:20.
    Scriu constant pe Traficant.Ro
    [ex username dane1505]

  5. #5
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    1. faci o confuzie de termeni. Cine ti-a spus de "keywords" ca nu mai sunt factor principal, s-a referit la "ancore". Dupa ce studiezi putin si te lamuresti ce e aia keyword/ancora, putem discuta despre ele in diverse contexte.

    2. Google nu-ti ia virgulele "ca si keywords". Google nu ia in seama semnele de punctuatie ca factor de ranking. Le ignora total cand vine vorba de rezultate in cautari. Un exemplu foarte bun pentru ce spun gaseai si singur: https://www.google.ro/search?&hl=ro&.....&pws=0&cad=h

    3. De obicei daca iti cumperi iPhone original cu 200 de lei dintr-o benzinarie, tehnic da, se poate spune ca ai fost inselat, dar noi nu traim "tehnic", deci trebuia sa stii ce cumperi. Trebuia sa stii ca ala nu e iPhone. Deci tehnic, daca esti din Fundu Moldovei (e o figura de stil, n-am nimic cu cei de acolo) si chiar nu stiai, poti merge la politie si depui plangere penala. Banii ii recuperezi de obicei cazand la intelegere cu cel care te-a inselat - tu retragi plangerea cand iti da banii inapoi.

    4.a Sunt mai multe feluri de PR fals. Cel mai simplu este sa verifici daca cache-ul din Google corespunde cu versiunea si URL-ul paginii curente. Dar chiar si in cazul in care corespunde, PR-ul poate fi "fals" in sensul ca poate fi urmarea unor redirecturi si nu se bazeaza pe linkuri reale si valide catre domeniul in cauza. Pentru a fi sigur daca PR-ul unui site e real, verifici cache-ul de la Google, apoi te uiti la backlinks cu diverse unelte gratuite (opensiteexplorer, ahrefs, majestic) si vezi daca backlinkurile chiar vin de la domenii puternice (sau multe) astfel incat sa justifice acel PR.

    4.b Din pacate nu exista un tool care sa-ti spuna PR-ul real al unui site (in afara de cel de la Google, care poate fi "manevrat" doar temporar). Sa spunem ca cel mai aproape de adevar sunt indicatorii MOZ - MozRank - Learn SEO - Moz. PR-ul real asadar - e doar la Google.

    PS: Revin la punctul 3 cu o explicatie suplimentara - daca iti cumperi tu, de la registrar, domenii cu PR fake, e ca si cum ti-ai lua Dacie si ai fi suparat ca nu e BMW.
    Ultima modificare făcută de Dan; 3rd January 2014 la 04:20.
    Trust, but verify.

  6. #6
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80

    Implicit

    Eu am o nedumerire de ceva timp.
    Stiti cumva cate degete are o capra?
    Caut cu jingle.ro.

  7. #7
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    5. In total putem spune ca are 16. Adica orice capra este 4x4. Daca luam in considerare doar cele mari (si facem abstractie de cele... atrofiate), are 8. Ca sa intelegi mai bine despre ce este vorba si ce poti considera "degete" si ce nu, vezi imaginea de mai jos, care te invata practic cum sa faci pedichiura caprei:

    Trust, but verify.

  8. #8
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80

    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    5. In total putem spune ca are 16. Adica orice capra este 4x4. Daca luam in considerare doar cele mari (si facem abstractie de cele... atrofiate), are 8. Ca sa intelegi mai bine despre ce este vorba si ce poti considera "degete" si ce nu, vezi imaginea de mai jos, care te invata practic cum sa faci pedichiura caprei:
    Va multumesc pentru raspunsul detaliat.
    As avea nevoie totusi de un sfat pentru a evita o penalizare de tip pinguin: Capra mea pare putin surda, si as dori sa stiu la ce deget e cel mai eficient dpdvd SEO sa-i las o unghie lunga pentru a-si scobi ceara din ureche.
    Pinguinul cum face?
    Va multumesc inca o data.
    Sunteti cei mai buni.
    Caut cu jingle.ro.

  9. #9
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Inainte de a va raspunde la intrebare vreau sa va urez un calduros La Multi Ani!
    Si v-as ruga sa faceti un minim efort si sa respectati micul regulament in vigoare pentru acest topic. Adica v-as ruga sa scrieti si numarul intrebarii.
    De asemenea, va rog sa luati in considerare ca pinguinul este pasare iar capra este mamifer, astfel ca nu au aceleasi obiceiuri referitor la scarpinatul in urechi, au alta anatomie si impart acelasi areal geografic doar in cazuri exceptionale, asa ca o penalizare de pinguin asupra unei capre este foarte rara si slab documentata. Daca totusi dati un numar intrebarii si insistati asupra unui raspuns, ma voi documenta si va voi raspunde.
    Trust, but verify.

  10. #10
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80

    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Daca totusi dati un numar intrebarii si doriti un raspuns, ma voi documenta si va voi raspunde.
    As dori 1. Daca nu se poate, atunci 5.
    Caut cu jingle.ro.

Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Caut colaboratori site intrebari si raspunsuri
    De puthre în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 37
    Ultimul Post: 29th April 2013, 14:38
  2. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th September 2010, 13:52
  3. Intrebari si raspunsuri 2 :)
    De Cristian Mezei în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 24th April 2009, 11:37
  4. Intrebari si raspunsuri: Avansati
    De Cristian Mezei în forumul Google
    Răspunsuri: 62
    Ultimul Post: 13th March 2009, 15:25
  5. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 25th May 2008, 16:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •