Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Merita banii?

  1. #11
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius ISP Vezi Post
    Eu sunt de parere ca exista oameni care se imbogatesc folosind ideile altora si oameni care au idei.
    Cei "idioti" sunt idioti daca nu risca in a-si pune in practica ideile. Daca esti suficient de inteligent si destept (cred ca iti poti da seama cam cat te duce capul), stii sa analizezi daca ideea ta ar prinde, deci riscurile esecului sunt scazute.

    Revistele de business sunt pentru businessmen, un "regular people" fara idei nu prea are de ce sa citeasca aceste reviste.
    Am fost saptamana asta la Web Club in Bucuresti, unde era exact acelasi format...veneau oameni cu proiecte si idei in fata unor oameni cu bani si experienta. Adevarul e ca proiectele erau interesante, dar nu aveau nici un viitor pentru ca oamenii care le-au pornit nu aveau bani de investitie (cel putin primele proiecte la care am asistat).

    Daca un investitor poate sa te ajute sa iti cresti proiectul, luand o parte de profit, de ce se considera ca "profita" de pe urma unui "idiot"? Decat sa ai un proiect pe care il conduci singur dar care nu face nici un ban, nu mai bine accepti o investitie si stii ca faci ceva calumea, care se si monetizeaza apoi serios?

  2. #12
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    45
    Posturi
    983
    Putere Rep
    48

    Implicit

    Vroiam sa accentuez faptul ca in general oamenii cu bani nu prea au idei iar cei cu idei nu au bani. Sunt de acord cu asocierea insa de multe ori se intampla ca ideile sa fie furate.

  3. #13
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Tot ce se poate, dar cred mai degraba ca oamenii cu bani nu au timp sa aiba idei si sa conceapa proiecte, asa ca le e mult mai usor sa ia ceva gata format.

    Iar de partea cealalta, sunt putini cei care au reusit cu adevarat, fara sa aiba un sprijin din partea unor investitori. Nici macar facebook nu a pornit, cum circula legenda, doar din mainile si capul lui Mark Zuckerberg. Doar vreo 2 contra-exemple imi vin acum in minte: Matt Mullenweg cu Wordpress si Markus Frind de la Plentyoffish (sunt convins ca mai sunt dar mi-e lene sa gandesc acum ).

  4. #14
    Avatarul lui big
    big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    864
    Putere Rep
    38

    Implicit

    ...insa de multe ori se intampla ca ideile sa fie furate.
    Mai ales cand le prezinti la televiziunea publica.
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

  5. #15
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    63
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    63

    Implicit

    Eu am fost de 2 ori in "arena" aceea. Si de fiecare data au incercat sa-mi fure ideile dar n-au reusit. Concluzia e, ca nu e nimeni atat de tampit incat sa-si ofere ideile aiurea/gratis, in special unor parveniti chiar daca se imbraca sub forma de "investitori".
    Asadar poti sa cumperi cate reviste vrei, n-o sa faci bani de pe urma retetelor de acolo.. ci, poate, doar de pe urma propriei tale...
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  6. #16
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de big Vezi Post
    Mai ales cand le prezinti la televiziunea publica.
    ideea poate, dar cand o prezinti acolo ai mai mult de o idee (un proiect, un plan de investitii, niste socoteli) cu care ai un avans, si daca esti acceptat, oricum ideea va deveni publica... deci riscul sa fii copiat va fi si mai mare.

    @haos. ai participat la emisiune?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  7. #17
    Avatarul lui inSecure
    inSecure este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    2nd December 2007
    Posturi
    612
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Hmm ce e mai rau ? Sa ai o idee si sa nu apuci sa o pui niciodata in practica pentru ca nu ai bani?( astfel asteptand cativa ani, si acesta prezinta un risc ) Sau sa incerci sa cauti un investitor ?( cu riscul ca ideea ta sa fie furata )
    Eu as incerca a 2-a.
    Singur nu poti face totul, intotdeauna ai nevoie de un partener .. sau mai multi
    Hmm..ar merge o lada de bere

  8. #18
    Avatarul lui ciprian2006
    ciprian2006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    29th August 2006
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    44
    Posturi
    97
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Citat Postat în original de Nica Cristian Vezi Post
    Exact la asta ma gandeam si eu Alin, adica vin aia la o emisiune publica ca sa isi impartaseasca secretele succesului lor altor oameni de care nici nu au auzit sau vazut...
    daca te referi la arena leilor, acolo nu vin doar sa-ti impartaseasca din cunostintele lor ci si sa investeasca banii intr-o idee. am vazut un exemplu concret, un baiat din brasov i-a convins sa investeasca intr-o firma care amenajeaza gradini...

  9. #19
    Avatarul lui Augustin
    Augustin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    47
    Posturi
    110
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Citat Postat în original de Toto Vezi Post
    @Augustin: Nu te uiti la o emisiune pentru ca te irita postul??? Cool..
    Daaaa, cand ii vad sigla ma determina sa apas NEXT mai repede, se intampla asta in general, nu numai cu posturile de tv.

  10. #20
    Avatarul lui supercar
    supercar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th February 2009
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    128
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Ca sa ajungi ca aia din revista aia trebuie sa pleci de undeva...adica sa ai un buget anume sa iti deschizi o afacere...iar daca nu ai ramai cu visul
    Un site cu masini Supercars si un Forum BMW

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Merita ?
    De Robert în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 1st December 2010, 21:55
  2. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st May 2009, 22:26
  3. Merita VBSEO banii?
    De lovelife în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th October 2008, 01:11
  4. Se merita ?
    De zrgiu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 24th September 2008, 10:25
  5. Ffa Se Merita?
    De Iskander în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 22nd February 2006, 21:00

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •