Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Plugin Elementor

vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    56
    Posturi
    380
    Putere Rep
    18

Implicit Plugin Elementor

Nu știu dacă cineva de pe forum folosește Elementor, dar eu sunt total dezamăgit de acest plugin. Văd că o grămadă de teme se crează acum cu Elementor. Am fost curios și am instalat pe un domeniu o temă simplă și am făcut un test. Iată ce a ieșit fără Elementor și cu Elementor activat.

without-elementor.jpg

with-elementor.jpg
    Achiziționat de curând și refăcut Optimizare SEO si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

tottyovi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    2nd August 2013
    Vârstă
    34
    Posturi
    362
    Putere Rep
    13

Implicit

Si eu am incercat Elementor. E ok ca design...dar in rest e groaznic. Iti incetineste site-ul foarte mult.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.477
    Putere Rep
    43

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Nu in toate situatiile ai nevoie de pagespeed 100 (oricum acel pagespeed este unul foarte tehnic iar omul de rand nu e afectat daca e 70 sau 100)
    Daca faptul ca poti aduce modificari usor si rapid site-ului e important, il poti folosi fara probleme chiar si cu minusul vitezei.
    Ești bun/ă la SEO? Vezi joburi disponibile.

gabetu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    10th April 2011
    Locaţie
    Piatra Neamt
    Posturi
    126
    Putere Rep
    18

Implicit

Adevarat @vertedi si corect @kleampa Eu unul il utilizez de mult timp la orice proiect mai mare sau mai mic.

Daca ai sa testezi elementor.com ai sa vezi ca rezultatele nu sunt deloc spectaculoase, dar se incarca rapid (https://developers.google.com/speed/...com&tab=mobile / https://tools.pingdom.com/#5c3ba10068400000 / https://gtmetrix.com/reports/elementor.com/bxvXPTxZ).

Ghidul de optimizare este aici: https://elementor.com/blog/speed-up-wordpress-website/

Personal, cele mai bune rezultate le-am avut folosind hosting cu urmatoarele configurari:
    - php 7+
    - litespeed webserver shared sau managed
    - litespeed minify & cache plugin
    - imagini webp
    - eventual si cdn

andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    40
    Posturi
    294
    Putere Rep
    13

Implicit

Am Elementor pe multe site-uri si sincer nu influenteaza viteza atat de mult dar ajuta la crearea unor pagini atractive. Viteza este importanta dar daca te uiti la site-urile mari din afara( portaluri tech, stiri,etc) obtin niste note extrem de slabe la viteza - si totusi sunt la fel de vizitate si bine pozitionate.
    Fuga asta dupa note de A la viteza site-ului nu trebuie sa afecteze ceea ce este la fel de important - imaginea site-ului, interfata, informatiile,etc. Trebuie gasit un mix intre acestea.
    Foarte mult, cum zice colegul de mai sus, conteaza hosting-ul si alte setari.

Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    56
    Posturi
    380
    Putere Rep
    18

Implicit

Da, poate aveți dreptate legat de viteză, dacă nu contează pentru voi. Ce se întâmplă dacă ai o eroare de Elementor, sau renunți la Elementor și dorești să treci pe alceva? Mai ai date pe website dacă dezactivezi elementor? Cei care folosesc elementor, ați încercat să dezactivați pluginul? Website-ul depinde în totalitate de acest plugin. Dacă moare, moare tot conținutul de pe website.

Există o grămadă de teme și plugin-uri, la care dezvoltatorii au renunțat. Așa se poate întâmpla și cu Elementor. Indiferent de situație, viteza de încărcare a unui website este vitală din punctul meu de vedere. Ce te faci dacă ai o companie SEO și un website dezvoltat cu Elementor? Cineva testează website-ul tău și vede că ai 30%, la procentul de optimizare. Ce îi spui? Păi știți, folosesc Elementor, asta este cauza optimizării slabe.

Un design plăcut se poate face cu orice, nu doar cu elementor. Mă rog, este doar punctul meu de vedere.
    Achiziționat de curând și refăcut Optimizare SEO si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

gabetu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    10th April 2011
    Locaţie
    Piatra Neamt
    Posturi
    126
    Putere Rep
    18

Implicit

Nu a spus nimeni ca nu conteaza viteza, rezultatele testelor insa nu indica exact viteza de incarcare a unui site. Eu cu plugin de minify & cache ies pe la un 87-90% pe homepage.

Daca dezactivezi plugin-ul continutul nu dispare, se transforma in blocuri sau paragrafe in functie de editorul folosit.

La peste 4 milioane de instalari active nu cred ca dispare prea repede.

Evident ca lucruri bune am auzit si despre Beaver Builder; m-am mai jucat si cu Gutenberg si se pot face lucruri decente si cu acesta.

casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    836
    Putere Rep
    34

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Elementor a primit recent o finantare de 15 milioane USD. Nu cred ca o sa dispara foarte curand.

Cat despre cat de utile/bune sunt aceste page buildere... asta e alta poveste. Eu prefer sa nu folosesc asa ceva.

Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    56
    Posturi
    380
    Putere Rep
    18

Implicit

De dispărut nu dispare pentru că oamenii nu știu ce înseamna instalarea Elementor. Atâta timp cât procentul de optimizare al unui website scade cu 50%, pentru mine plugin-ul respectiv este o mizerie. Ce face Elementor, se poate face cu un plugin simplu gen Shortcodes Ultimate sau și mai bine cu Visual Composer. Indicat este să folosești plugin-uri care necesită resurse minimale. Elementor, este un dezastru.

Pancu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th August 2010
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    392
    Putere Rep
    21

Implicit

Elementor (varianta free) are 4 milioane+ instalari ACTIVE dintre care probabil cateva sute de mii au upgradat la pro.
    Banuiesc ca ai si tu un produs cel putin la fel de popular ca sa afirmi ca elementor este "o mizerie" sau "un dezastru".
    Pana la urma poti sa renunti la wordpress ca si cms si urci un html pe server si aia e.
    Cam asta se poate scoate pe un woo + "mizeria" de elementor pe un shared server.
    NqfcSP1.jpg
    Viteza de incarcare se poate imbunatatii indiferent de ce builder alegi sa folosesti.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Plugin wp sau?
    De Marko08 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 5th January 2014, 19:27
  2. Plugin RSS
    De Valentin Drăgănescu în forumul WordPress
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th August 2013, 01:50
  3. Plugin
    De Cartis Dragos în forumul WordPress
    Răspunsuri: 2