Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Yoast SEO - Noindex subpages of archives

  1. #1
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit Yoast SEO - Noindex subpages of archives

    Dupa cum probabil stiti, din februarie 2018 (versiunea 6.3.0) Yoast a scos optiunea "Noindex subpages of archives" din setari pe motiv ca Google stie ce sa faca si le gestioneaza foarte bine...
    Removes the “noindex subpagesµ feature as Google has gotten much better at paginated series, and it’s now actually detrimental to use.
    Sa ne imaginam un site cu o mie de articole si fiecare are cate doua categorii si pana la 10 etichete si taxonomii toate idexabile. Cu 10 articole pe pagina, pentru fiecare categorie, eticheta, taxonomie, arhiva avem cate 1000:10=100 de pagini din care 99 sunt subpagini. 99X12=1188 de subpagini care vor fi indexate cu ce scop? Sigur in astea nu sunt vreo 20-30 aproape identice?

    Voi ce parere aveti, ajuta subpaginile arhivelor? Si cei care rankati cu ele, sigur nu au canibalizat ceva mai important? Adica e bine ca Google va scoate cu acea subpagina pe acea cautare, nu era alta mai potrivita?
    Cei care aveti site-uri mai stufoase ati remarcat vreo influenta de atunci?

  2. #2
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Mai face cineva SEO pe aici?

  3. #3
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.416
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Pune manual "noindex" si nu iti mai bate capul. Mi se pare o prostie ce au facut. Ceva de genul asta ar trebui sa functioneze (inlocuiesti 7 cu ID-ul categoriei / categoriilor)

    <?php if (is_category('7') : ?>
    <meta name="robots" content="noindex">
    <?php endif; ?>
    Ultima modificare făcută de Nichita; 14th October 2018 la 14:33.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  4. #4
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Multumesc Nichita!
    Mi-am facut deja un modul (am mai multe tipuri de continut) si pare ca lucreaza bine dar e aiurea rau de tot.
    Efectiv subpaginile au canibalizat continutul care aducea trafic si acum scotandu-le o sa pice rau de tot. Adica scot fix ceea ce acum imi aduce trafic.
    Indexarea ajunsese varza, nu credeam ca se poate intampla asa ceva la un site care acum catevaluni era in top.
    Cautam kw1, eu eram in primele pagini cu un articol fara legatura. Cautam Asus, eram in pagina 1 cu kazam...wtf? Pur si simplu Google n-a mai stiut ce sa inteleaga dintr-un site care pana acum cateva luni era f bine indexat.

    Am mai patit chestia asta cand a inceput Google sa ignore canonicalul si stiu ca nu e usor sa-ti revii. Asta e, inca mai am 10% din vizite...

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Modificare Read More si Archives...
    De razvaneluu în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 19th May 2018, 20:15
  2. Noindex,follow pe categorii ?
    De buicky în forumul WordPress
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 7th May 2012, 00:34
  3. Noindex pe navigatie
    De Havrince Daniel în forumul WordPress
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 4th February 2012, 17:33
  4. noindex si PR
    De Popescu Marian în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 15th September 2010, 23:35
  5. Index/Noindex Wordpress
    De Prometeu în forumul Client side
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 17th March 2009, 21:20

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •