Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: imagini înălţime şi lăţime neprecizate

Vladimir-Adrian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    15th December 2014
    Locaţie
    Bucureşti
    Vârstă
    46
    Posturi
    134
    Putere Rep
    7

Implicit imagini înălţime şi lăţime neprecizate

Imaginile nu au înălţimea şi lăţimea precizate şi am înţeles că este un minus important. Am vreo 1400 imagini pe site. Cum se poate rezolva? Există un modul pentru aşa ceva?

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    37
    Posturi
    304
    Putere Rep
    6

Implicit

Și crezi că G nu știe ce dimensiune au imaginile? Știe. Și nu e ăsta cel mai mare minus.
    Instalează un plugin de redimensionare imagini care sa și adauge dimensiunile in meta, sau unde îți trebuie ție.

Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    15th December 2014
    Locaţie
    Bucureşti
    Vârstă
    46
    Posturi
    134
    Putere Rep
    7

Implicit

Eu folosesc Smush dar nu m-a ajutat în această privinţă. Ştie cineva ce modul trebuie să instalez?

GooPertin este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st December 2017
    Posturi
    26
    Putere Rep
    0

Implicit

Toate modulele pentru comprimarea imaginilor se misca greu si nu prea ajuta...
    Recomandarea mea ar fi sa comprimezi imagine cu imagine cu ajutorul unui site

Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    15th December 2014
    Locaţie
    Bucureşti
    Vârstă
    46
    Posturi
    134
    Putere Rep
    7

Implicit

Citat Postat în original de GooPertin Vezi Post
    Toate modulele pentru comprimarea imaginilor se misca greu si nu prea ajuta...
    Recomandarea mea ar fi sa comprimezi imagine cu imagine cu ajutorul unui site
    Eu nu vreau să comprim imaginile, vreau să le ataşez automat înălţimea şi lăţimea.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.954
    Putere Rep
    82

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Vladimir, ideea e urmatoarea: Faptul ca nu ai declarata inaltimea si latimea nu reprezinta o atat de mare problema pe cat crezi. O problema mult mai mare e ca incarci pe anumite pagini imagini de peste 1000 px.
    Alta problema este ca ai paginile formatate cu picioarele. Stii care a fost prima impresie pe care am avut-o intrand pe o pagina interioara? Mai bine nu ti-o spun, o tin pentru mine, pentru ca te-ai simti jignit.
    O alta problema o constituie meniul ala urat care iti ocupa total primul ecran. Fa si tu un megameniu, vezi emag, de ex.
    Ah, si scoate cacatul ala de plugin care dezactiveaza mouse dreapta care este doar enervant, nicidecum util. Cine vrea sa iti fure continutul o face oricum, nu il opreste prostia aia.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    15th December 2014
    Locaţie
    Bucureşti
    Vârstă
    46
    Posturi
    134
    Putere Rep
    7

Implicit

Eu controlez doar conţinutul (text şi imagini), în rest partea tehnică este rodul sfaturilor online pe care le primesc fie automat (de la site), fie de pe aici, fie de pe la nişte site-uri care evaluează automat site-uri şi îţi indică diverse neajunsuri şi în rest eu fac ceea ce mi se pare mie că ar fi bine dar ştiu că de multe ori nu iese bine. Eu mă bucur când fac ceva corect. Eu am în general imagini între 1MP-2MP şi asta nu cred că e o problemă. Nu ştiu ce înseamnă formatarea paginilor. Eu aş vrea să scot domeniile de pe prima pagină, sunt prea multe şi nu cred că lumea va intra prea mult prin ele, lumea preferă motorul de căutare. Deci eu pentru partea tehnică nu mă simt vinovat cu nimic, m-aş simţi prost dacă m-aş pricepe şi aş greşi. Ca să iasă un site foarte bun d.p.d.v tehnic trebuie să plătesc o sumă importantă pe lună şi eu nu am de gând să fac asta. Eu pot face doar plăţi punctuale când şi când.
    Ultima modificare făcută de Vladimir-Adrian; 7th June 2018 la 21:11.

StejarMasiv este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th May 2018
    Vârstă
    41
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Cine te-a ajutat pe partea tehnica sa-ti faca site-ul, te poate ajuta si sa-ti comunice rezolutiile la care se afiseaza imaginile pe site-ul tau. Daca ai o imagine de 800x600 nu ar trebui sa le incarci de 1-2 Mb si sa le afisezi micsorate din cod.
    Eu sunt blogger, nu stiu nimic programare. Cand public continut, primul lucru este sa-mi pregatesc imaginile. Le bag in Irfanview si le redimensionez bulk , apoi le trec prin Tinypng pentru micsorare. G te va penaliza rau daca viteza de incarcare a site-ului tau este scazuta iar imaginile au o pondere covârsitoare.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. adăugare înălţime şi lăţime la imagini
    De Vladimir-Adrian în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 4th May 2018, 10:58
  2. Imagini duplicat
    De 3e4 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 30th November 2015, 15:52
  3. php email cu imagini
    De gigipok în forumul Server side
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 18th December 2008, 17:02
  4. Imagini
    De Brindusa în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 21st February 2005, 02:37

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •