Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Actori.info de vanzare

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.353
    Putere Rep
    20

Implicit Actori.info de vanzare

Pentru ca am fost intrebat de site-uri evergreen de vanzare, am decis sa vand si Actori.Info, online din 2012 [ redirect de pe e-4TV ], domeniu propriu din 2104. 260 de biografii unice [ sau articole releated ], DA 13, PA 17.

Avantaje: nu i s-a facut SEO, deci este loc de mai bine. 11.400 cautari exacte pentru 318 keywords. Astept oferte de pret in privat. Venituri 12 luni 301 euro. Se vinde si cu pagina FB eCinema.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    27
    Posturi
    172
    Putere Rep
    12

Implicit

Am dat pm
    www.TandosDeluxe.ro - SEO,Web Design & Content Writing

Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.353
    Putere Rep
    20

Implicit

Deci ca sa fie clar si pentru alti potentiali clienti, nu dau acces la WMT, la AdSense, la cPanel, sau la orice are parola si nu e ceva ce poate fi aratat oricui. Daca statistici publice de genul celor din T5 nu sunt suficiente, putem conveni sa raspund la anumite intrebri , iar daca cumva nu am fost onest platesc dublu inapoi. NU accept analize pe site-urile mele, keywords, etc. Oricum se pot gasi cu tooluri mai destepte. Cat de cat acurate.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    27
    Posturi
    172
    Putere Rep
    12

Implicit

Ca sa lamurim, i-am cerut acces de vizualizare in google webmaster tools, s-a speriat ca ii aflu cuvintele cheie (duh), i-am aratat ca i le pot gasi cu alte tool-uri, si ca ma interesa evolutia lor in ultimele luni. De aici s-a intrat in alte discutii. Vrea sa ii dau acces la clientii mei, ca sa imi dea si el la site-ul acesta(heh). I-am spus ca putem face contract in care ma angajez sa nu folosesc aceasta nisa 2 ani, tot nu. O persoana foarte dificila.
    PS: Nu i-am cerut acces la adresa lui de email (cum poate el a inteles), nu i-am cerut acces in cPanel, nu i-am cerut absolut nici o parola. Nu suntem la piata sa fac pariuri ca imi platiti dublu daca m-ati mintit sau nu, v-am cerut pur si simplu acces sa pot vedea cum s-a comportat site-ul in ultimele luni, sa stiu daca se potriveste pentru ce am eu nevoie. Atata tot. Mult succes in continuare!

Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.353
    Putere Rep
    20

Implicit

Deci asa sunt eu mai greu de cap, daca am oferit print screen la trafic, la grafic WMT, am dat datele statistice, sincer nu ma prind ce anume ar mai vrea potetialul client sa vrea sa vada. In afara de faptul ca nu vezi traficul total, ma astept si la un acces la Analytics, asta la un site la care pretul este de fapt 1 uro pe articol unic scris, sau ma rog venitul pe un an. Am cerut si eu acces la un site al lui - a zis ca nu are decat de la clienti [ dsi in conversatii anterioare avea ceva site-uri, mai mult impingatoare zicea el ]. Asa ca am zis ca daca e pe cuvant de onoare [ sau contract virtual ] sa vad si eu un site al unui client, ca la fel fac contract ca doar ma uit [ da, ala nu vinde, dar nici el nu a garantat cumpararea in caz ca datele afisate sunt reale ]. Vorba in vant, ceram acces ca sa spuna ca nu se poate, atat. Daca aceste date erau asa de nefolositoare se vedeau public pe site-uri gen T5, Trafic.ro, etc. Dar nu-s si banuiesc ca exista o explicatie, chiar daca nu o stiu eu. Ma rog, nu o sa vand pentru ca nu dau acces la statistici, asta e viata. Site-ul are alte avantaje: nume legat de nisa, usor de retiut, scurt, etc. Are articole unice, care evident se pot imbunatati. Are loc de crestere suficient daca CTR este 8%, deci cine vrea sa-l dezvolte e ok. Cine vrea sa-l ia si sa nu faca nimic, doar hosting si AdSense pe el, iar pentru asta sa dea 50 de euro, nu e de vanzare. E pacat de site, mai bine muncesc la el cand o fi sa am timp, atata timp cat nu cere sa dau bani din buzunar [ de fapt asta e motivul pentru care am ramas cu jumatate din domenii, sa se auto intretina si cu minim de efort. ]. Ma bucur ca am lamurit de la inceput cum stau lucrurile, ca sa nu fie discurtii ulterioare.

PS: am mai vandut domenii pe forum, nu am avut plangeri, vad ca lumea le tine si cred ca le merge bine [ avand in vedere ca nu ma prea pricep la monetizari, SEO, etc., cine se pricepe are cum sa-si scoata investitia rapid. ].

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    27
    Posturi
    172
    Putere Rep
    12

Implicit

Diferenta intre noi este ca tu calculezi valoarea site-ului in functie de cat ai bagat in el. Eu o calculez in functie de veniturile care le produce. Nu te acuz ca ascunzi ceva, doar ca acela este procesul prin care eu cumpar un site, nu prin 2 print-uri si ca iti dai cuvantul ca este ca tine. Ti-am spus de la inceput ce doresc, ai spus ca nu se poate, am inteles si ti-am spus ca, daca te razgandesti, sa ma anunti. De acolo au inceput alte discutii in care tot insistai sa iti dau acces la clientii mei. Asta nu o sa se intample niciodata, nici cu contract, nici fara, pentru ca nu are nici o relevanta, si nu as face asta niciodata. Este bine ca spui pe forum ca am pbn-uri , tot din conversatiile anterioare poti vedea ca am avut si magazin online, pe care l-am vandut. Ghici ce, cand l-am vandut i-am dat tipului aluia acces total la site, analytics, admin,webmaster tools, tot, timp de 1 saptamana. Eu asa am facut tot timpul cand am vandut/cumparat un site. Cand vinzi un site dai acces la tot, si oferi si suport dupa vanzarea lui(cel putin eu asa fac, tot ce trebuie sa stie omul, mi se pare de bun simt). In nici un caz nu ar trebui sa ma simt obligat sa iti cumpar site-ul doar ca imi dai acces la el. Sa fim seriosi, am lucrat cu companii din afara care mi-au dat acces la webmaster tools, companii mari, sa le pot face audit SEO. In ordinul milioanelor* de afisari pe an, sa nu intram in discutii pentru un site care produce cateva sute de dolari pe an. Pretul unui site se calculeaza in functie de venituri, nu cat crezi tu ca ar merita, sau cat ai investit in el. Ma rog, fiecare face cum crede. Nu ne-am inteles, si este ok. Mult succes
    Ultima modificare făcută de iulipwnz; 18th August 2019 la 17:19.

Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.353
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Diferenta intre noi este ca tu calculezi valoarea site-ului in functie de cat ai bagat in el. Eu o calculez in functie de veniturile care le produce. s
    Si eu calculez la cati bani produce, doar ca nu la un singur an. Ca la nuci, 7 ani zero productie. Clar ca este important cat te costa sa iei 10 euro, caca te costa 9 e ok, daca e 11 e naspa. Nu stiu de ce unii vor sa ia de-a gata ceva in loc sa munceasca sa faca singuri. Pentru ca e greu, nu e usor, locul 1 e doar unul in SERP, iar TOP 10 sunt fix 10 restul e zero sau spre zero la un site. Asa ca asta cu venitul pe un an nu am sa o inteleg niciodata, cum sa vrei sa fie singura afacere unde dai un leu si scoti tot 1, adica profit 100%. Dar sunt de moda veche. Asta e, castigul tau si pierderea mea. Doar ca la mine se aduna luna de luna veniturile din site-urile nevandute, la anul pretul creste, evident nu se va vinde ca e iar prea scump.

Ma intreb, oar esa dau acces la saite-urile mele full [ peste 100 de bucati? ] ca tot intentionez sa le vand. Sau si mai fain, sa le fac publice, ca cine stie, poate unul o sa fie atras de ce fac eu si imi da 10% din cat cer. Sau ma rog, 100%, e irelevant. Ok, tu ai dat statisticile la toti - e o vorba, nu se poate dovedi. Eu nu dau, sunt mai fraier. Bine ca am reusit sa vand macar 10 site-uri aici pe forum, din 50 vandute in 10 ani. Fara acces la WMT etc.

andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    39
    Posturi
    291
    Putere Rep
    12

Implicit

Doar o părere - am vândut și cumpărat site-uri pe Flippa și prin alte părți, am primit și am dat acces la Search Console( WMT) și Analytics. Ba chiar am și lăsat reclame de test pe site cerute de cumpărător pentru a testa Adsense/Amazon affiliate.
    E normal sa verifici totul ca la orice produs/serviciu.

In WMT nu poate să îți " fure nimic" ci doar analizează ce expresii aduc vizitatori, care este CTR si informații de bază când vinzi un site.
    In Analytics studiezi profilul vizitatorilor, cate pagini aduc de fapt traficul și multe altele.

Chiar daca are acele informații nu ar putea cu ajutorul lor să facă o "clona" a site-ului tău.
    Nu țin partea nimănui, doar cred că banii se dau după o analiza corectă și nu după vorbe indiferent cine e vânzătorul.

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    27
    Posturi
    172
    Putere Rep
    12

Implicit

Oki, ultimul post, promit
    1. Ca la nuci, productie 0. Una este sa vinzi nucii cand sunt in primul an de la plantare, alta este in anul 4-5 (am si livada de nuci, ca hobby), cu tot cu teren.
    2. Flippa.com, cel mai mare marketplace de websiteuri din lume, intra pe oricare dintre acele site-uri listate la vanzare, si vei avea graficul din analytics, graficul pe bune, nu scris de ei.
    3. Ai spus ca nu are SEO facut, de aceea m-am gandit ca nu ar fi nimic de ascuns. Te fereai ca iti aflu cuvintele cheie, ti le-am gasit si fara sa imi dai acces, asta ca idee. Cum ti-a spus si Bogdan pe forum, nu ar fi dat acces din cauza seo-ului facut, ceea ce la tine este inexistent (off page-ul)
    4. Nu ti-a cerut nimeni acces la toate site-urile tale, mi se pare doar de bun simt sa oferi transparenta cand vinzi ceva. Poate asa sunt eu. Iti explic iarasi, ca ti-am mai spus de cateva ori, dar vad ca tot asa o tii. Poti da acces de vizualizare, doar pe un singur site, aflat in GWT. Nu pe toate, doar pe unu.
    5. In legatura cu cel caruia i-am vandut un magazin online, daca chiar insisti, cu toate ca mi se pare de nesimtire din partea mea, te pot pune in legatura cu el, sa il intrebi daca i-am dat acces la absolut tot ce a vrut, inainte sa il cumpere( I-am dat tot how-to, de la furnizori, cum sa isi faca contract cu firme de curierat, unde sa vanda,etc.). Ba chiar i-am dat si in 2 rate afacerea.
    Trebuie sa intelegi o chestie, era vorba de o suma mica, dar nu stau sa te invat cum sa vinzi un site. Tu ai fixurile tale, eu nu vad lucrurile asa, asta a fost ultima mea postare pe subiectul asta. Daca vrei sa intelegi, o sa fie bine pentru tine, daca nu, este problema ta. Iti doresc mult succes in continuare, seara frumoasa!

edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Diferenta intre noi este ca tu calculezi valoarea site-ului in functie de cat ai bagat in el. Eu o calculez in functie de veniturile care le produce.
    Nu te cunosc, nu am nimic cu tine, dar ca o paralela:

1) Site care produce 1000 euro lunar, sa zicem ca am bagat in el 20k euro in content unic si linkuri, mare parte din ziare scumpe. Siteul rezista de ani de zile si va mai rezista mult timp datorita profilului de backlinks foarte curat, de calitate.

2) Site care produce 1000 euro lunar, sa zicem ca am bagat in el 2k euro in content si 1k maxim in linkuri, mare parte bloguri de rahat, web 2.0, comentarii, directoare. Sa zicem ca are 1 an vechime, nu stiu cat si daca mai rezista.

Pentru tine ambele au acelasi pret? De ce ti-as da siteul nr 1 pe 12 x venit lunar = 12 k euro cand eu am bagat in el 20 k? Doar pentru ca sunt prost si am nevoie sa il vand, dar el nu si-a recuperat inca banii si cu putin noroc, doar trecerea timpului va face ca acesta sa recupereze banii dar sa iasa si pe profit? Dar despre siteul nr 2 ce zici? E egal ca vaolare doar pentru ca are acelasi venit lunar, chiar daca poate pica mult mai usor?

Sa iti dau 2 exemple concrete:

1) In 2015 am construit o retea de 44 de siteuri de micronisa, monetizate cu emag. Am investit 200 mii ron in: domenii, gazduiri, modificari de teme wp, certificate ssl, ip-uri unice, content, web 2.0, advertoriale. Am vandut 20 dintre siteuri pe doar 2000 de euro acum 2 ani de zile, cu restul de 24 am mers in continuare. Abia anul asta am recuperat banii investiti, adica 200 k ron. Insa, cele 20 de bucati au fost vandute pe 2000 de euro pentru ca pur si simplu nu ma puteam ocupa de atat de multe siteuri si am vandut ce mi s-a parut mie ca nu are potential foarte bun. Totusi, vreau sa specific ca din momentul in care le-am vandut pe cele 20, nici la celelalte 24 nu am mai lucrat si de atunci au facut minim 100k ron. Asadar, a meritat sa vand siteuri ce aveau fiecare 7-10 ziare de xxx euro spre ele, pentru sume derizorii (gen 100 euro bucata)? Nu, dar oamenii asa calculeaza, venitul/profitul lunar, nu si investitia.

2) Tot in 2015 am dezvoltat cateva siteuri pe o nisa anume si in vreo 6 luni au ajuns la venituri de 7-10 k euro lunar. In 2017 am vrut sa vand toata reteaua de siteuri ce producea atunci 4-6 k euro lunar, deci scazuse putin treaba. Un coleg de forum s-a oferit sa imi ofere 20k pentru ca aveam o perioada mai naspa si aveam nevoie de lichiditati urgent. Mentiona faptul ca nu stie ce se intampla maine cu siteurile, daca mai merg sau nu. Din 2017 si pana acum, siteurile au mai facut lejer 100 k fara sa mai lucrez la ele.

In concluzie, chestia asta cu 12 x venitul lunar nu e chiar o metoda onesta de calcul. Daca eu am dezvoltat un site timp de 12 luni si acum cand vine momentul sa culeg roadele sunt nevoit sa il vand dar el produce 100 ron lunar desi am investit 30k euro... ar trebui sa il dau pe 1000 ron?

Eu cred ca atunci cand iei un proiect de-a gata, scos pe profit, te gandesti cat te costa pe tine sa faci acelasi lucru. In timp si in bani. Daca sa il ridici la 1000 euro lunar te costa 10 mii si 1 an de munca, atunci probabil merita 20 de mii. Nu 10 mii ca atata produce intr-un an cel pe care vrei sa il cumperi de-a gata.

In plus, calculeaza si altfel:

Te costa 10 mii si 1 an de asteptare sa ajungi la 1k lunar. Daca ai fi cumparat un site ce produce aproximativ 1k lunar deja, intr-un an sa zicem ca scoteai 10 k cu el. Daca dadeai pe el tot 10 k, dupa 1 an se amortiza si practic puteai considera ca l-ai luat pe moca. Daca il construiai tu si abia dupa 1 an incepeai sa produci acei 1k lunar, erai cu 10 k euro in minus (investitia in el). Asadar, siteul cumparat merita cei 10 k venit pe un an + cei 10 k cat te costa pe tine sa faci un site nou, nu? Deci 20 k ar valora siteul care face 1k lunar de maine.

so..

1. dai 10 k pe un site si face 10 k intr-un an, ai ajuns pe 0
    2. bagi 10 k intr-un an si primul an nu vezi nimic, deci -10 k
    Ultima modificare făcută de edy12006; 19th August 2019 la 05:31.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Centrale.INFO - De vanzare
    De iSKY în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th February 2012, 10:52
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th September 2011, 23:22
  3. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 4th September 2011, 14:34
  4. Domenii .info de vanzare
    De StarNET în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0