Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Vand site de anunturi in domeniul cafelei

  1. #1
    Avatarul lui websiteanunturi
    websiteanunturi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2011
    Posturi
    119
    Putere Rep
    0

    Implicit Vand site de anunturi in domeniul cafelei

    As vrea sa vand site-ul indexcafea.
    Este un site de anunturi pe domeniul cafelei (cuprinde tot domeniul)

    Este un site creat de la zero, am muncit foarte mult pentru el, pentru a crea formularele si categoriile, are in spate o administrare foarte complexa, se pot adauga campuri in formulare, administrare anunturi, administrare reclame, informatii legate de plati etc.

    Are urmatoarele sectiuni de interes:

    Vanzari

    automate de cafea (vending, expresoare de toate tipurile)
    automate de bauturi (sucuri, snaks etc)
    Cafea si consumabile (lapte, ceai, ciocolata)
    Sisteme de plata
    Produse de intretinere si accesorii
    Piese de schimb si altele

    Servicii

    Inchirieri automate de cafea
    Reparatii automate de cafea

    Manuale

    O sectiune foarte des accesata

    Site-ul este unic pe acesta nisa
    Se pot crea conturi atat pentru persoane fizice cat si pentru companii.

    Motivul vanzarii:

    Nu mai am resurse (bani si timp) necesare pentru a continua.

    Vechime 2 ani, pagerank 2
    Utilizatori 135
    Anunturi + anunturi servicii = 276
    Am avut si incasari din vanzari de anuturi promovate atunci cand detinea o pozitie buna in google

    Site recomandat pentru o persoana care stie bine programare si optimizare, poate aduce venituri bune din adsense (CPC bun).

    Daca cineva stie sa optimizeze site-ul astfel incat sa aduca vizitatori isi poate scoate investitia in maxim 1 an

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Pretul este 5000 Ron
    Chiar daca pretul nu vi se pare relevant, el reprezinta costurile mele de pana acum cu el (creare, intretinere, modoficari, promovare etc.)

  2. #2
    Avatarul lui Cristi G
    Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.664
    Putere Rep
    45

    Implicit

    Cod PHP:
     Daca cineva stie sa optimizeze site-ul astfel incat sa aduca vizitatori isi poate scoate investitia in maxim 1 an 
    De unde ai dedus asta?

    Am avut si incasari din vanzari de anuturi promovate atunci cand detinea o pozitie buna in google
    Cat?

    Site-ul este unic pe acesta nisa
    Nu este deloc unic ptr ca sunt o gramada de magazine pe nisa asta.

    Chiar daca pretul nu vi se pare relevant, el reprezinta costurile mele de pana acum cu el (creare, intretinere, modoficari, promovare etc.)
    Daca tu ai investit 5000 RON in el, nu inseamna ca si merita atat. Nimeni nu o sa iti plateasca timpul irosit de tine pentru ca nu ai fost destul de competent astfel incat sa duci site-ul pe + si sa scoata profit.

    Site cu 30 vizitatori pe zi(poate si mai putin), fara venituri, 5000 RON.
    Imi ocup timpul uneori cu pariuri sportive si fac si web development WordPress.

  3. #3
    Avatarul lui websiteanunturi
    websiteanunturi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2011
    Posturi
    119
    Putere Rep
    0

    Implicit

    1. CPC adsense pe acest domeniu este destul de bun 0.10 Euro mediu, au fost situatii de 0.40 E pe click, e doar un calcul pe care mi l-am facut, daca se aduc 500 vizitatori ~ 4-5 Euro/zi adsense, am specificat ca recomand site-ul cuiva care are capacitatea sa-l ridice la acest nivel;
    2. Incasari 150 ron - atunci cand site-ul era foarte bine pozitionat, oamenii aveau incredere in site si in posibilitatea de a-si vinde produsele(a fost o perioada cand se ridicase pe pagina 1-2 pentru cafea si automate de cafea si ajunsese la 150 vizitatori), apoi a venit penguin.....
    3. E unic ca principiu de functionare, sunt multi alti posibili clienti/vizitatori care vand expresoare second hand, sau poate o piesa, poate au nevoie de o reparatie (magazinele virtuale, doar livreaza cateva produse) astfel continutul site-ului va fi 50% diferit de magazinele online.
    4. Am observat ca esti programator si ar trebui sa-ti dai seama ca pretul reprezista in principal constructia lui....
    Un site cu acesta complexitate se construieste cu aproximativ 2000 Euro(bineinteles cu un design imbunatatit), daca gresesc contrazice-ma ...

    pe tine te intereseaza? sau incerci sa-i ajuti pe altii, sugerandu-le ca fac o greseala daca cumpara acest site 5000 lei?

  4. #4
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de websiteanunturi Vezi Post
    4. Am observat ca esti programator si ar trebui sa-ti dai seama ca pretul reprezista in principal constructia lui....
    orice pret e dat de cerere vs. oferta

  5. #5
    Avatarul lui tymbark
    tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Nu-s cumparator sau vanzator de site-uri, dar in principiu un site/proiect il cumperi pt o suma legata doar de veniturile aduse, de obicei X 10 sau 12 luni daca-i site pt adsense sau exclusiv pt facut bani. Nu prea am vazut sa se aduca argumente de genul "am invesit x bani in el si vreau sa-i scot macar". Daca ai investit 5k lei dar site-ul aduce 1k pe an, atata o sa iei pe el. Se cheama ca n-ai fost f inspirat cand te-ai apucat de el, n-ai analizat bine domeniu si ai investit mai mult in el decat poate sa produca. Nu-i un capat de lume, e o experienta castigata si la urmatoarele proiecte o sa stii mai bine.

    Am bagat si eu bani in site-uri care n-au adus nimic, altele au adus mai mult decat ma asteptam. E si o loterie, dar e vb si de experienta si research in prealabil
    Signatura lipsa

  6. #6
    Avatarul lui websiteanunturi
    websiteanunturi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2011
    Posturi
    119
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de gabriel.stancu Vezi Post
    orice pret e dat de cerere vs. oferta
    Teoria asta am invatat-o si eu, exista vreun programator pe aici care este dispus sa faca un astfel de site la un pret sub 5000 ron?

    Citat Postat în original de tymbark Vezi Post
    Nu-s cumparator sau vanzator de site-uri, dar in principiu un site/proiect il cumperi pt o suma legata doar de veniturile aduse, de obicei X 10 sau 12 luni daca-i site pt adsense sau exclusiv pt facut bani. Nu prea am vazut sa se aduca argumente de genul "am invesit x bani in el si vreau sa-i scot macar". Daca ai investit 5k lei dar site-ul aduce 1k pe an, atata o sa iei pe el. Se cheama ca n-ai fost f inspirat cand te-ai apucat de el, n-ai analizat bine domeniu si ai investit mai mult in el decat poate sa produca. Nu-i un capat de lume, e o experienta castigata si la urmatoarele proiecte o sa stii mai bine.

    Am bagat si eu bani in site-uri care n-au adus nimic, altele au adus mai mult decat ma asteptam. E si o loterie, dar e vb si de experienta si research in prealabil
    Am bagat adsense pe el abia dupa ce am fost afectat de penguin si am observat ca sunt platite foarte bine clickurile asta ma face sa cred ca daca cineva ar putea creste site-ul ar avea incasari bune.
    Eu nu mai pot sa fac asta, am specificat de ce (lipsa de timp si bani) e mult mai greu sa promovezi un site acum.
    Cine cumpara site-ul il cumpara daca are increderea ca il poate dezvolta....... eu spun doar ca e o nisa cu potential (stiati ca....dupa titei, cafeaua este cel mai importat produs comercializat in intreaga lume )

    Chiar acum am vrut sa mai incerc ceva si am platit o firma care mi-a promis ca-mi aduce site-ul pe prima pagina, vreau sa vad rezultatele adsense si le voi publica (dar acest test dureaza 1-2 luni)

  7. #7
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de websiteanunturi Vezi Post
    Teoria asta am invatat-o si eu, exista vreun programator pe aici care este dispus sa faca un astfel de site la un pret sub 5000 ron?
    in lumea reala, spre deosebire de teorie, cererea nu e obligatoriu sa se intalneasca cu oferta;
    care varianta iti convine mai mult (ipotetic vb):
    1. sa nu dai siteul sub 5k pt ca atat a fost costul de productie => tu ai un site caruia ii platesti hosting => veniturile tale de pe urma siteului = -20 euro / an; in teorie mai ai si siteul care printr-o minune poate deveni cautat in viitor, dar in practica sunt 99% sanse sa valoreze 0 peste 2 ani;
    2. sa dai siteul cu 2k pt ca atat se ofera => nu mai ai costuri cu el + incasezi acum 2k => ai venituri de 2k de pe urma lui, chiar daca nu-l mai ai;
    ar mai fi si o a 3-a varianta in care il dezvolti singur, dar cred ca nu il listai spre vanzare daca mai credeai ca asta e o varianta buna;
    ??

  8. #8
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44

    Implicit

    Din pacate pentru unii sau din fericire pentru altii vanzarea site-urilor se reduce strict la cat profit scoate acel site si mai ales din ce. In functie de aceste repere se poate stabili un pret.

    Daca exista o piata pentru vanzare in functie de cat ai investit pe script, programatorii ar fi fost cei mai fericiti (lucrau la scripturi extrem de complexe si le vindeau pe 5-10k).

    O tema wordpress extrem de complexa nu depaseste $100, insa este vanduta la volum.

  9. #9
    Avatarul lui Cristi G
    Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.664
    Putere Rep
    45

    Implicit

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    O tema wordpress extrem de complexa nu depaseste $100, insa este vanduta la volum.
    Astept pe PM detaliile unui programator WP competent care sa-mi faca teme cu $100, ii dau sa-mi faca teme pentru urmatorii 5 ani.

    Inainte sa scrii un mesaj de genul, re-citeste-l te rog. O tema WordPress extrem de complexa POATE nu depaseste pretul de $100 DACA este vanduta catre mai multi utilizatori sau la "volum" cum spui tu, dar valoarea ei depaseste cu mult suta ta de dolari.

    Dar, din pacate pentru tine, nu toate temele WordPress sunt vandute "la volum", deci nu poti face o afirmatie precum cea de mai sus, induci lumea in eroare.

    Iar pentru OP, iti fac site de 2x mai profi cu 1000 euro.
    Imi ocup timpul uneori cu pariuri sportive si fac si web development WordPress.

  10. #10
    Avatarul lui Netul
    Netul este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    5th January 2006
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    45
    Posturi
    1.065
    Putere Rep
    45

    Implicit

    Citat Postat în original de websiteanunturi Vezi Post
    Teoria asta am invatat-o si eu, exista vreun programator pe aici care este dispus sa faca un astfel de site la un pret sub 5000 ron?
    Probabil ca multi. E un site de complexitate simplu spre mediu (mai mult spre simplu) din punct de vedere al programarii. Si ma refer la script facut de la zero.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Vand] Reclama pe site din domeniul juridic
    De SeerKan în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 8th November 2010, 02:28
  2. Vand site complex din domeniul auto
    De Zack în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 4th August 2010, 23:17
  3. interesat de linkuri domeniul anunturi/ auto / imobiliare
    De blueeyesromanesti în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th June 2010, 16:28
  4. Vand site domeniul utilajelor de constructii
    De matican în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 21st January 2009, 14:46
  5. vand spatiu publicitar site in domeniul auto
    De anuntul în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 1st May 2008, 16:36

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •