Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: CMS (Suite) + Vbulletin Forum

  1. #1
    Avatarul lui Uricanez
    Uricanez este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th June 2011
    Vârstă
    36
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0


    Implicit CMS (Suite) + Vbulletin Forum

    Buna, am un forum vbulletin instalat pe un host cu tot cu domeniu, il am ce aproximativ 1 luna si 2 saptamani, si as dori sa instalez si CMS-u la el dar fara sa pierd actuala baza de date si sa ramana acelasi forum care este acum, doar ca la accesarea domeniului sa apara prima data CMS-ul...

    am inteles ca exista o varianta de a realiza asa ceva chiar daca am deja doar forumul instalat insa nu ma pricep si as dori daca este cineva care se pricepe sa imi explice si mie ce trebuie sa fac mai exact, va multumesc

  2. #2
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Daca nu primesti raspunsuri satisfacatoare aici, poti sa incerci si pe forumurile lor, unde sunt foarte multi membri competenti:
    https://www.vbulletin.com/forum/forum.php
    vBulletin.org Forum

  3. #3
    Avatarul lui Uricanez
    Uricanez este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th June 2011
    Vârstă
    36
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0


    Implicit

    crede-ma ca sunt paralel cu limba engleza, si cu translate google nu ma inteleg cu ei, de aceia am zis sa incerc pe un forum cu support in limba romana, ca poate se gaseste careva priceput sa ma ajute

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Daca nimeni nu stie cum instalez CMS-ul de la vbulletin atunci, cum pot avea forum vbulletin si cms joomla pe aceiasi baza de date ?

  4. #4
    Avatarul lui Cedik
    Cedik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    4th May 2011
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    36
    Posturi
    49
    Putere Rep
    24


    Implicit

    O solutie ar fi un bridge intre Joomla si vBulletin, dar depinde de ce versiune de vBulletin ai instalata si, in plus, mai si costa.

    Bine, le poti avea pe aceeasi baza de date instalandu-le pur si simplu pe amandoua folosind aceeasi baza de date, dar banuiesc ca le vrei legate, sa fie logati automat utilizatorii in ambele parti, nu?

    O solutie mai simpla, pe care am aplicat-o personal pentru un alt script de forum, a fost sa imi fac un alt "portal" si am folosit pentru login datele din tabela de utilizatori a forumului, insa e mai simpla doar din punctul meu de vedere, pentru ca iti trebuie niste cunostinte de programare.

    Cel mai bine e sa cauti pe cineva care sa te ajute cu asta contra-cost. Stiu ca erau pline pe vremuri forumurile de tot indieni care faceau chestii de genul pentru cativa dolari.

  5. #5
    Avatarul lui edyy
    edyy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    24th October 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    40
    Posturi
    116
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Solutia este data de vbulletin si anume in scriptul downloadat ai 3 folder CMS, Forum si Blog asta pentru a seta fiecare addon in folderul lui. Daca vrei cand accesezi domeniul www.xxxx.xx sa apara pagina de CMS copiaza fisierele din folderul CMS direct pe root-ul domeniului.

    Atentionare nu folosi cel putin deocamdata modelul de CMS pe domeniul de baza si Forumul pe subdomeniu de genul www.forum.xxxx.xx.

    Am banuit ca te referi la VBulletin Publishng Suite ( CMS + Forum + Blog ). daca nu gasesti pe www.vbulletin.org bridge intre wordpress si vbulletin si intre joomla si vbulletin.

    P.S ca ex poti incerca pagina mea ,nu mai dau linkul apare la setarile mele .
    Ultima modificare făcută de edyy; 30th June 2011 la 19:53.
    Ea era frumoasa ca umbra unui gand ... Intre ape, numai ea era pamant ...

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. vbulletin 4.0
    De Krm în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 1st November 2010, 14:40
  2. Vbulletin
    De marcos29 în forumul Client side
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th April 2009, 20:23
  3. Forum Posters Gay Lesbian forum si alte forumuri adult
    De w3bmaster în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 7th January 2009, 23:32
  4. www.submit-suite.com de vanzare
    De Marius Mailat în forumul Domenii
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th January 2007, 15:26

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •