Salut,

Chiar daca stiu ca nu mai este multa activitate pe acest forum, sper sa mi sa raspunda la acest topic.

Ideea este ca am un site axat pe tehnologie, vechime din septembrie 2019, numaram peste 5000 de vizitatori unici pe zi, publicam zilnic stiri si articole "How to" sau ghiduri, sunt in google news publishare cu peste 300 de abonati acolo. Ideea ar fi ca intre 2014 si 2016 am reusit sa bag un alt site tot de tehnologie foarte usor in google news, apaream si in google news tab, dar astazi vorbim de o altfel de verificare din partea google.

Am incercat sa repet istoria cu aceleasi proceduri din 2016, cand am fost acceptat manual, fac asta de cateva luni, dar degeaba, probabil poate fi si o problema seo on-page, si am luat urmatoarele masuri.

1. Folosesc Yoast SEO pentru a optimiza articolele dupa criteriile de acolo.
2. Am facut un sitemap xml atat pentru postari, categorii, autori, pagini cat si pentru google news, asta cu ajutorul yoast seo.
3. Schema la articole este Article News, facuta cu Yoast Seo
4. Avem o pagina de autori dedicata in care am pus fiecare autor in parte (suntem 3 la numar) cu o descriere, detalii de contact pentru fiecare in parte, etc.
5. Avem pagina despre, confidentialitate, contact, dmca si altele foarte bine completate si usor de citit de catre utilizator.
6. Homepage-ul cuprinde mai multe, noutati, reviews, blocuri pentru categoriile site-ului, info despre autori, etc.
7. Zilnic sunt puse stiri pe site
8. In mare parte se specifica sursa articolului
9. Avem pagina de facebook, instagram, twitter, pinterest, linkedin, totul este destul de transparent pentru utilizator cat si pentru google.
10. Fisierul robots.txt, trebuie verificat, pentru ca l-am incarcat cu prostii acum ceva timp, si nu stiu cat de ok este, dar am bagat acolo sitemap-urile.

Nu voi posta url-ul site-ului aici pentru a nu face spam, dar daca se va cere in topic, il voi posta pentru mai multe analize din partea dumneavoastra.

Ce credeti ca mai trebuie sa fac? Autoritatea nu o pot lua peste noapte intr-adevar, dar am vazut site-uri cu un continut mai scazut de articole care apar in google news pe tech in Romania, am incercat sa le copiez structura, dar degeaba. Daca cumva stiti vre-un secret sau credeti ca mai pot adauga ceva in lista de mai sus, va rog sa imi spuneti. Va multumesc!