Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Cat mai costa 1.000 de afisari ale unui banner?

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    358
    Putere Rep
    14

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Raneni Vezi Post

Nu m-am uitat pana acum la ce preturi ar avea FB sau G, sincer sa fiu. E o idee buna, multumesc. Desi, tare am impresia ca ei isi permit sa dea pe ”1 ban” traficul, fapt pentru care eu as fi nevoit sa vand pe...jumatate de ban dau poate si mai putin.
    Absolut nu este relevant pt tine ce preturi practica aceste firme. Diferenta intre traficul tau si traficul de la google si facebook este ca ei ofera trafic relevant. Google in functie de cautari (relevante), facebook in functie de comportament/varsta/interese etc. Tu nu poti oferii asta, tu poti oferii doar junk trafic. Are valoare acest trafic? Probabil da. Cat este de valoros? Incearca sa pui bannere de affiliere si vei afla. Vezi cate clickuri/conversi o sa ai din 1000 de afisari si fa calcule.

Apropo, referitor la trafic la 1 euro. Sunt nise pe facebook unde nu poti scoate asta pentru ca este atat de aglomerat. Pretul de 1 euro/ 1000 de afisari nu e mare daca traficul este relevant, dar daca nu este relevant cam arunci banii pe fereastra. In google clickurile la unele cuvinte cheie costa mult mai mult decat un euro, dar sunt clickuri relevante pe cuvinte cheie.

Pe ziare mari fac reclama cei care au bani multi si o fac pentru branding, sa se faca cat mai cunoscuti si nu neaparat sa vanda ceva. Vor sa genereze incredere/credibilitate.
    Dar in primul rand pentru asta ai nevoie de un site renumit ca ei sa doreasca sa apeleze la tine, sa-si asocieze imaginea cu numele tau.

Edit: doar acum am vazut aceasta postare
    Citat Postat în original de Raneni Vezi Post
    Revenind la topic, multumesc pentru sfat, dar n-am facut nicio oferta. Nu asta era scopul topic-ului. Am spus doar ca ar fi ok si un 20 de lei/1.000 de afisari. Sigur, daca exista vreun user care ar vrea sa incerce, putem vorbi si in privat, dar sper sa ne apropiem macar de 2 euro/1.000 de afisari, daca e.
    Daca cu facebook ads poti scoate 1 euro (chiar si mai putin)/1000 de afisari si asta cu targetare pe interese de ce crezi ca cineva iti va oferii tie 2 euro/ 1000 de afisari cand nu esti renumit/ influencer si nici nu poti oferii aceeasi targetare ca si cu o simpla reclama pe facebook?
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 7th November 2019 la 13:55.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.372
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post

Daca cu facebook ads poti scoate 1 euro (chiar si mai putin)/1000 de afisari si asta cu targetare pe interese de ce crezi ca cineva iti va oferii tie 2 euro/ 1000 de afisari cand nu esti renumit/ influencer si nici nu poti oferii aceeasi targetare ca si cu o simpla reclama pe facebook?
    Desi ofer si eu astfel de servicii si s-ar zice ca-mi dau cu stangul in dreptul, am facut cateva experimente fix pe public feminin [ la mine e 101% feminin - broderii ] si am incercat sa pun bannere de afliliere, evident targhetate pe nisa feminin, am facut chiar postari pe FB pe pagina si grup. Afisari gramada, efect zero spre zero barat. Asadar asta cu 1000 de afisari si pret mare nu prea merita. Eu pe romania primesc de la AdSense 10 centi, adica 60% din cat plateste omul cu Ads. Adica 1 click = 20 de ceti rotunjit. Afisari am mii, RPM mediu doar pe RO 1 euro. Iar asa cum ai zis tu, ala e trafic cat de cat taghetat. Parerea mea ca 1 euro/1000 de afisari e maximul pe care-l poti cere pe un site. As vrea si eu mai mult, dar nu prea cred ca ai sanse sa ai clienti permanenti la asa ceva la un pret mai mare.

Legat de seriale, eu chiar am site care are cam 5k pe zi fix pe seriale turcesti. Conversie spre zero la orice am incercat sa vand/propun pe el. Noroc cu incepatorii care dau click fix pe reclamele AdSense cu filme si seriale. Luna trecuta afisari 152180, CPC 0,07 RPM 1,59, pe Romania 0,05 EUR 1,10 EUR. Concluzii trageti singuri.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    358
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Parerea mea ca 1 euro/1000 de afisari e maximul pe care-l poti cere pe un site. As vrea si eu mai mult, dar nu prea cred ca ai sanse sa ai clienti permanenti la asa ceva la un pret mai mare.
    Eu nu as oferi niciodata 1 euro/1000 de afisari. Cu facebook ads pot scoate rezultate mult mai bune. O sa pun un printscreen sa vezi.
    retarg.jpg

Este vorba de o retargetare vizualizare video a unei audiente calde. Adica oameni care deja sunt interesati de ceea ce ofera firma respectiva. Desi obiectivul era pe vizualizare video are si clickuri.
    impact: 1.153
    Afisari: 1392
    Clickuri pe link: 11
    Suma cheltuita: 0,81 $

Bineinteles la alte obiective primesti alte preturi. Daca pui obiectivul vizite, facebook va arata reclama la persoanele care de obicei dau click pe reclama. Daca pui ca obiectiv conversi, facebook o sa arate reclama la persoanele care au obiceiul sa cumpere si implicit targetarea interesului pe care pui.

Atata timp cat este atat de ieftina reclama pe facebook unde poti alege varsta/interesul/detalii geografice etc. ar trebui regandit pretul la bannere.

Nu vreau sa fiu carcotas dar ma intreb daca e atat de eficenta strategia de a pune bannere, de ce nu pune banner de la affiliate marketing sa vada daca chiar functioneaza? Ce rost mai are sa vanda spatiu de reclame daca merge din affiliere?

Edit: daca poti pune AdSense e super pentru ca lumea care intra va fi cat decat targetat de reclame. Cu cat siteul este mai bine targetat cu atat poti fi mai eficient cu reclamele.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 7th November 2019 la 17:38.

Raneni este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    8th August 2017
    Posturi
    27
    Putere Rep
    5

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Desi ofer si eu astfel de servicii si s-ar zice ca-mi dau cu stangul in dreptul, am facut cateva experimente fix pe public feminin [ la mine e 101% feminin - broderii ] si am incercat sa pun bannere de afliliere, evident targhetate pe nisa feminin, am facut chiar postari pe FB pe pagina si grup. Afisari gramada, efect zero spre zero barat. Asadar asta cu 1000 de afisari si pret mare nu prea merita. Eu pe romania primesc de la AdSense 10 centi, adica 60% din cat plateste omul cu Ads. Adica 1 click = 20 de ceti rotunjit. Afisari am mii, RPM mediu doar pe RO 1 euro. Iar asa cum ai zis tu, ala e trafic cat de cat taghetat. Parerea mea ca 1 euro/1000 de afisari e maximul pe care-l poti cere pe un site. As vrea si eu mai mult, dar nu prea cred ca ai sanse sa ai clienti permanenti la asa ceva la un pret mai mare.

Legat de seriale, eu chiar am site care are cam 5k pe zi fix pe seriale turcesti. Conversie spre zero la orice am incercat sa vand/propun pe el. Noroc cu incepatorii care dau click fix pe reclamele AdSense cu filme si seriale. Luna trecuta afisari 152180, CPC 0,07 RPM 1,59, pe Romania 0,05 EUR 1,10 EUR. Concluzii trageti singuri.
    Depinde acum si cum ajungi sa vinzi un banner, ma gandesc. Daca e in sistem CPC sau CPM. Altfel spus, daca acel client iti plateste pentru numarul de click-uri sau doar pentru numarul de afisari. In principiu insa, da, se pare ca la nivelul asta, probabil trebuie sa ma consider norocos daca ajung sa vand cu 0.50 euro/1.000 de afisari.

Tot respectul pentru site-ul respectiv. Probabil publici in fiecare zi pe el, daca vorbesti de serialele ce se difuzeaza si la noi. Sa ai timpul si rabdarea necesara sa petreci niste ore bune pentru el, e ceva. Nu de alta, dar tipul asta de continut nu prea e evergreen. Tot e bine ca, din cate inteleg, venitul pe care-l ai din el trece de 200 de euro/luna si se apropie chiar de salariul minim.

Raneni este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    8th August 2017
    Posturi
    27
    Putere Rep
    5

Implicit

Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Eu nu as oferi niciodata 1 euro/1000 de afisari. Cu facebook ads pot scoate rezultate mult mai bune. O sa pun un printscreen sa vezi.
    retarg.jpg

Este vorba de o retargetare vizualizare video a unei audiente calde. Adica oameni care deja sunt interesati de ceea ce ofera firma respectiva. Desi obiectivul era pe vizualizare video are si clickuri.
    impact: 1.153
    Afisari: 1392
    Clickuri pe link: 11
    Suma cheltuita: 0,81 $

Bineinteles la alte obiective primesti alte preturi. Daca pui obiectivul vizite, facebook va arata reclama la persoanele care de obicei dau click pe reclama. Daca pui ca obiectiv conversi, facebook o sa arate reclama la persoanele care au obiceiul sa cumpere si implicit targetarea interesului pe care pui.

Atata timp cat este atat de ieftina reclama pe facebook unde poti alege varsta/interesul/detalii geografice etc. ar trebui regandit pretul la bannere.

Nu vreau sa fiu carcotas dar ma intreb daca e atat de eficenta strategia de a pune bannere, de ce nu pune banner de la affiliate marketing sa vada daca chiar functioneaza? Ce rost mai are sa vanda spatiu de reclame daca merge din affiliere?

Edit: daca poti pune AdSense e super pentru ca lumea care intra va fi cat decat targetat de reclame. Cu cat siteul este mai bine targetat cu atat poti fi mai eficient cu reclamele.
    Inteleg. Dupa cum am spus si in post-ul anterior, probabil daca ajung sa vand la un pret de 0.50 euro/1.000 de afisari, ar trebui sa ma consider deja norocos. Nu a spus nimeni ca as avea vreo strategie eficienta pentru bannere sau ceva asemanator. Am intrebat doar de pretul estimativ.

Treaba e ca ad-urile AdSense pe Romania sunt foarte prost platite si nu cred ca spun vreo noutate. Luand site-ul meu ca exemplu, pot spune ca din AdSense ajung la aproximativ 2 euro/zi. La un calcul simplu, vorbim de aproape 60 de euro/luna. Sigur, daca era vorba de vreun site generalist sau nu neaparat generalist, dar unul pe care sa nu fiu nevoit sa postez in fiecare zi, era echitabil.

Problema e ca, dupa cum am spus, postez in fiecare zi si uneori si mai mult de 1 articol, in functie de stirile din ziua respectiva. Si mai e ceva...rar se intampla sa am articole sub 1.000 de cuvinte. Aia e, asa sunt construit si vreau sa ofer cat de cat valoare, cand se poate. Si dureaza cateva ore bune pe zi. Apoi, la final de luna, ma trezesc ca poate nici nu ajung la minimul de plata pentru AdSense si ce fac? Tocmai de aceea am adus in discutie problema bannerelor. Toata lumea cauta surse suplimentare de venit pentru site-uri.

Afilierea sincer, nu merita pe toate site-urile. Pe astea bazate strict pe continut, pe informatie, rata de conversie e o gluma. De ce? Pai, lumea intra, citeste ce are nevoie si gata. Asta e scopul site-ului. Ca poate vede un banner cu nu stiu ce produs de care chiar avea nevoie si il cumpara, e o exceptie. De aia bannerele pe astfel de site-uri ar fi mai bune pentru expunere, in primul rand. Sigur, treaba se schimba daca vorbim de site-urile nisate, cu informatii legate de un anumit produs. Acolo lumea ajunge pentru ca, evident, e interesata de respectivul produs si vrea sa il cumpere. Insa, pe site-ul meu, nu e cazul, ca nu fac recenzii la produse.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Cat m-ar costa seo aducerea unui site pe prima pagina?
    De RadioClick în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th August 2013, 10:34
  2. Vand Banner top cu 0.25 euro / 1000 afisari
    De gabi911 în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 23rd November 2009, 13:37
  3. banner 0.3 euro/1000 afisari
    De gigipok în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th November 2008, 15:36
  4. Banner 460x60, 30$ - 400.000 afisari garantate!
    De fellow în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 3rd May 2008, 18:40
  5. Ofer Banner 769x90 pe o retea de 8 bloguri - 25.000 afisari
    De Consumatorul în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd April 2008, 22:37

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii