Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Cum evaluam potențialul unui site

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    14

Implicit Cum evaluam potențialul unui site

Sa zicem ca avem un site care s-a stabilizat in SERP, cu vechime peste un an, 14.994 afisari pe Keywords, 1.456 clicks, pozitie medie 15,6 - venit 200 euro pe an. Cum vedeti evoluti asa? Site indexat instant de google, 900 articole unice.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.878
    Putere Rep
    80

Implicit

Numarul de afisari/ clicks sunt pe an, pe luna sau pe zi? Judecand dupa venituri, as inclina sa cred ca sunt pe zi, dar ar fi ok si o confirmare din partea ta.

In ceea ce priveste evolutia, e greu de zis, fara sa stim alte detalii. Daca vorbim de un site generalist, probabil exista potential de crestere. Daca vorbim de un site nisat, exista posibilitatea ca acesta sa fi atins potentialul maxim, daca ocupi primele pozitii in SERP. Sunt destul de multe necunoscute la mijloc pentru a ne da cu parerea obiectiv.

Daca vrei sa il vinzi (probabil asta urmaresti) pretul lui corect este cel pe care un cumparator ar fi dispus sa il ofere. Eu unul as pune in balanta in primul rand valoarea articolelor si valoarea backlinkurilor. Apoi as lua in calcul costurile de mentenanta. As pune pe ultimul plan valoarea incasarilor, pentru ca asta tine strict de priceperea celui care il administreaza. Daca tu faci 200 de eur lunar, eu poate pot scoate 2000, sau viceversa.
    Ultima modificare făcută de Robert; 21st April 2017 la 11:46.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    14

Implicit

Site generalist, statistica pe 28 de zile, pozitiile in SERP nu sunt TOP 3 . De aia ma si intreb daca se poate sau nu ( realist vorbind ) creste la cel putin x 3 totul, de la trafic la venituri. Nu vreau sa-l vand, e un studiu general, mereu se spune "daca are potential" asa ca am zis sa dau un exemplu real.

La 90 de zile avem 58.360 afisari, 5.837 cliks, pozitie medie 10,4 CTR 10%.
    Ultima modificare făcută de Rapsodia; 21st April 2017 la 12:31.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    301
    Putere Rep
    24

Implicit

20x veniturile lunare certificate. Acesta este pretul unanim acceptat.
    Potentialul site-ulu sau lipsa potentialului dicteaza daca se face sau nu vanzarea, deci daca are potential , se vinde cu 20x, daca nu are potential, se vinde cu mult mai putin sau nu se vinde ca nu vrea proprietarul.
    Dar stabilirea pretului este aceeasi , de 20 de ori media veniturilor lunare pe ultimele 3-4 luni.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Dar stabilirea pretului este aceeasi , de 20 de ori media veniturilor lunare pe ultimele 3-4 luni.
    Mersi de informatie, eu eram mai mult curios nu de pret ci de potential, un site ca cel prezentat se considera ca are potential sau nu? Eu cred ca se poate tinde la 45% trafic din afisari pe prima pagina, cel putin asa este la site-urile pe car ele optimizez eu.

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    301
    Putere Rep
    24

Implicit

Stiu ce zici insa potentialul este bomboana de pe tort, este ceea ce face un site atractiv spre a fi cumparat versus un altul.
    Nu este factor de crestere a pretului.
    Faptul ca o idee/un site are potential nu e factor determinant in a il vinde mai scump.
    Daca vrei sa vinzi mai scump, transformi potentialul in bani efectivi si il vinzi mai scump.
    Uita-te pe flippa ce se vinde cum se vinde si la ce pret se vinde.
    Uita-te si la empireflippers.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    14

Implicit

@Dascalescu nu vreau sa vand , vreau sa stiu daca am estimat corect potentialul, ca sa toti zic are potential, dar cum il probezi? Pe vorbe? Evident ca alta discutie este cu ce faci in continuare, ii maresti potentialul, etc. Ma refer la site generalist nu de nisa.

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    40
    Posturi
    962
    Putere Rep
    24

Implicit

POTENTIALUL este total relativ, sa zicem ca ai un site masini-tesla.ro (am luat la intamplare)

daca cumparatorul vrea sa faca un portal/forum/blog despre masinile de la Tesla atunci potentialul este unul

daca cumva are informatia ca tesla (care vinde oricum masinile online) va implementa un sistem de afiliere, atunci potentialul creste putin

daca cumparatorul este unicul reprezentant zonal pentru Tesla, atunci cu siguranta el isi scoate baniii dati pe domeniu dupa primele 2 vanzari.

acum cativa ani am luat goldshop.ro , are produse prin afiliere, produce niste maruntis lunar fara sa fac absolt nimic la el, nici macar seo nu m-am gandit vreodata sa-i fac.

care este potentialul pentru o firma de bijuterii daca ar fi interesata sa cumpere domeniul respectiv si care este potentialul daca l-ar cumpara un coleg de pe forum? asta e si motivul pentru care potentialul nu creste pretul unui proiect.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    14

Implicit

@haotic, inteleg ce zici, eu ma referam si la date, de exemplu pe anumite keywords esti top 10, dar sub 5, trafic maxim, 10 k pe zi, tu ai acum 1 k ... teoretic cu putin SEO ( sau mai mult , sau AdWords daca faci afiliere, servicii ) ai sanse reale sa cresti. Nu ma rafer la a intuii fara date o crestere, ci pe baza unor date concrete sa faci estimarea.

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    24th May 2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    5

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Daca referi la potenitalul unui site de a urca in SERP, sunt 2 variabile sau date (cum vrei sa le numesti):
    1. ce face proprietarul sa urce
    2. ce face concurenta sa se mentina

E de discutat la cat valoreaza (10x or 20x profitul lunar).
    Pe flippa sunt destule tepe - acolo se vinde si potentialul.
    Daca erau toate profitabile, nu cred ca aveam timp sa intru aici.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. E vreo diferenta in promovarea unui template, respectiv a unui site de la 0 facut?
    De CalinB în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 5th November 2014, 12:57
  2. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th July 2013, 16:50
  3. Promovarea unui site
    De Gabriel Puscuta în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 8th November 2010, 12:56
  4. Monetizarea unui site
    De cos_raq în forumul Utile
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 1st June 2008, 21:18