Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Sugestii urgent va rog frumos

wsadesigns este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th June 2016
    Vârstă
    38
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit Sugestii urgent va rog frumos

Am si eu o rugaminte la dumneavoastra . M-am lovit de un client care are o agentie de turism si vrea un site. Toate bune si frumoase i-am facut designul dupa cum a vrut el si de la 0 dar doreste implementare de oferte de turism automatizate. Nu pot sa imi dau seama cum sa le implementez mai ales ca mi-a dat un fisier xml de la o alta agentie prietena cu a lui dar fisierul e postat in ftp este foarte mare si nu pot sa il downloadez . El vrea sa ai intre automat ofertele pe site cand se schimba la respectiva agentie sa i se schimbe si lui . Vreo sugestie ceva cum as putea face o automatizare a ofertelor de turism v-as fi recunoscator.

Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    54
    Posturi
    301
    Putere Rep
    18

Implicit

Agentia de la care le vrea automat ar trebui sa fie un turoperator. Solicita de la acesta documentatia de implementare.
    Ideea e sa preiei datele (xml/json) fie regulat printr-un cron, fie live si sa le afisezi pe site-ul clientului.
    Daca e Tez, va trebi sa salvezi local (si modifici) cateva tabele de baza si merge live destul de bine. La altii, API-ul e praf.
    De asemenea trebuie sa creezi o tabela de legatura intre id-urile de la turoperator si cele din baza de date a clientului.
    Daca nu cunosti bine PHP(OOP) si curl, e destul de greu. Si e de munca.

C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    13

Implicit

Nu vreau să te critic, pentru că am trecut şi eu prin ce treci tu, dar îţi spun sigur că tu nu eşti în stare să finalizezi proiectul.

Dacă e vorba de bani serioşi, căci tipul ăsta de site-uri nu se fac pe câteva sute de €, anunţă-mă şi te scot eu din bucluc.

Altfel, lucrurile se fac exact cum ţi-a zis floki mai sus. Dar pun pariu că n-ai înţeles mare lucru. Bănuiesc că eşti designer şi te-ai aruncat la un proiect prea mare pentru tine...
    Ultima modificare făcută de C. Andrei; 21st July 2016 la 22:33.

Alexandru Sima este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    30th April 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    34
    Posturi
    62
    Putere Rep
    22

Implicit

Am preluat datele de la diferiti tour-operatori si din pacate au structuri total diferite, una mai "imbarligata" decat alta. Cu o doza buna de cunostiinte si ceva rabdare, se rezolva orice.

Sfatul meu:
    1. Cere documentatia si citeste-o cu calm. Unele lucruri o sa le intelegi doar in timp ce faci implementarea.
    2. Daca ai fisiere XML foarte mari trebuie sa uiti de orice parser DOM (care incarca tot fisierul si toate nodurile) si sa folosesti unul SAX (incarca doar nodul de care ai nevoie).
    3. Fa-ti o doza mare de cafea si incepe sa bati in butoane. Daca nu iese nimic, scoate ciocanul
    Zic multe, stiu putine...

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th June 2016
    Vârstă
    38
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc frumos pentru ajutor . De ce imi era frica nu scap si adik php o sa incerc varianta cu SAX si varianta finala cu ciocanul. PS: De ce site-ul meu in motoarele de cautare yahoo si bing apare in pozitia 6 respectiv 4 dupa cuvintele cheie vrute de mine dar pe google nu apare nici macar in primele 50 ? vreo sugestie ceva ca imi da batai de cap ca foarte greu prind un client si in nici un caz de pe site ci de pe anunturi . Poate cineva sa faca o verificare la site ca poate imi scapa mie ceva ( site-ul este wsadesigns.tk) si cu domeniul asta pe yahoo si bing sunt in primele locuri .

C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    13

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Google se uită câş la domeniul tău. Cu siguranţă. Domeniile tk au fost gratuite la început. Apoi au băgat şi varianta cu plată. Indiferent cum e site-ul tău acum, plătit sau nu, google deja a ales să se uite la genul ăsta de domenii ca şi cum te-ai uita tu la un cerşetor. Sună aiurea, dar ăsta e adevărul.

Apoi pune-ţi întrebarea "de ce alţi designeri nu au site-urile pe domenii tk", ci pe domenii ro sau com.

Dacă vrei să vorbim despre site-ul tău, e relativ simplu. Tu eşti încă începător. Mai ai de pierdut nopţi suficiente cât să-ţi dai seama că site-ul tău nu este unul profesionist, cum nici textele din site nu sunt unele profesioniste.

Nu-mi spune despre site că tu ai vrut să-l faci simplu,, că nu asta e ideea. Clienţii tăi nu vor să vadă un site simplu. Clienţii tăi vor să vadă un site wow. Dacă site-ul tău nu e wow, atunci se poate presupune că nici al lor nu poate fi wow. Deci, de ce ar veni un client la tine ?

Apoi, unde îţi este portofoliul ? Ai unul ? Clienţii se după asta. Nu poţi să te prezinţi doar cu "fac şi dreg" când nu ai nici o dovadă. Nu are clientul nici un interes să vină la tine, ci să se ducă la altul care îi arată ce a făcut până acum. E şi asta un fel de garanţie, sau mai bine zis o dovadă a calităţii serviciilor.

Apoi: "Mutati mouse-ul cu click pe poza intr-o parte sau alta a imaginii".

Nu poţi să spui aşa ceva utilizatorilor site-ului tău. Tu trebuie să-ţi faci site-ul astfel încât utilizatorul să deducă ce are de făcut, şi nu să-i dai instrucţiuni. Pentru un slide sau ce-o fi ăla, nu poţi da instrucţiuni. Este inadmisibil. Este neprofesionist şamd.

Văd că meniul site-ului, care conţine doar 3 link-uri, este sub slide-ul ăla. Nu e ok. Ăla trebuie pus la vedere, undeva sus.

În footer, ce ai făcut acolo cu link-urile alea spre wikipedia, e o mare greşeală. E lipsă de profesionalism.

Ai spus mai sus că fugi de php. Nu fugi de php, pentru că de ăla ai cea mai mare nevoie. Majoritatea site-urilor online sunt create folosind limbajul php.

Dacă fugi de php, o să dai în cms-uri, lucru care ar fi o greşeală mare mare mare. Sfatul meu este să nu pui mâna pe ele pentru că o să te blochezi în ele şi n-o să avansezi niciodată. O să începi sa faci site-ul pe rahaturile alea de cms-uri, iar când o să ai nevoie de ceva complex şi profesionist o să-ţi dai seama că cunoștințele tale se rezumă la a da click. Deci nu te uita la cms-uri, nu le băga în seamă, fă-te că nu le vezi.

CMS-urile sunt pentru cei care vor un site personal, un blog personal, ceva al lor, simplu de instalat, simplu de folosit, pentru care nu au nevoie de cunoștințe avansate.

Ori tu creezi site-uri, iar dacă te rezumi la a instala platforme ca wordpress, atunci o să rămâi un simplu designer. Un client care ar vrea un site adevărat şi care ar cunoaşte detaliile astea, n-ar veni niciodată la tine.

Ultimul meu sfat este să dezinstalezi dreamweaver şi să instalezi notepad++. Şi bine înţeles să insişti cu codul scris de tine, de la 0, şi nu să dai copy paste la scripturi de pe net. De fiecare dată când ai nevoie de ceva, scrie-ţi propriul cod. Nu mai lua scripturi de pe net. O să rămâi blocat în chestia asta. N-o să avansezi niciodată.

Ia totul ca pe o critică constructivă. Încearcă să înţelegi că mai ai de lucru suficient. Peste ceva ani o să revii pe aici să-ţi revezi subiectele deschise şi o să te bufnească râsul. Am fost şi eu ca tine. Fix ca tine.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th June 2016
    Vârstă
    38
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi de ajutor ti-am inteles critica chiar a fost constructiva , l-am refacut in mare parte , i-am schimbat si domeniu am reusit sa gasesc unu mai pe nisa webdesign.ga momentan asta ramane pana il pun pe RO. Domeniile GA sunt si ele recunoscute de google. Am inceput acum cu advertoriale , pe yahoo si bing sunt pe primele 2 pagini dupa cuvantul cautat "web design" pe google mai am de urcat si de lucrat

O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    332
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de wsadesigns Vezi Post
    Mersi de ajutor ti-am inteles critica chiar a fost constructiva , l-am refacut in mare parte , i-am schimbat si domeniu am reusit sa gasesc unu mai pe nisa webdesign.ga momentan asta ramane pana il pun pe RO. Domeniile GA sunt si ele recunoscute de google. Am inceput acum cu advertoriale , pe yahoo si bing sunt pe primele 2 pagini dupa cuvantul cautat "web design" pe google mai am de urcat si de lucrat

Faci SEO pe un URL si apoi il schimbi !? Ai auzit de Sisif !?

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    45
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    92

Implicit

Citat Postat în original de wsadesigns Vezi Post
    webdesign.ga momentan asta ramane pana il pun pe RO. Domeniile GA sunt si ele recunoscute de google.
    Prietene, daca tu crezi ca vei urca cu un domeniu .ga pe aceasta nisa esti naiv rau. Lasa deoparte domeniile free, renunta la cateva pachete de tigari sau la cateva doze de suc/bere si cumpara un domeniu .ro sau cel putin un gTLD. E vreo 11 euro cu inregistrare anuala, daca nu vrei sa il iei pe viata. (domeniul .ro)
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Google? E frumos ce faci? NU
    De Tom în forumul Google
    Răspunsuri: 127
    Ultimul Post: 5th October 2015, 22:50
  2. Va rog frumos un studiu de caz la un site
    De dragusind în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 30th April 2013, 00:41
  3. Nu ies dintr-o penalizare. Va rog frumos sa ma ajutati!
    De MiculBucatar în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 47
    Ultimul Post: 22nd December 2012, 22:30
  4. nume-frumos/ & nume-frumos/index.php
    De alexrus în forumul Server side
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 1st December 2011, 23:29

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •