Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Joomla website. Va rog sa ma ajutati

  1. #1
    Avatarul lui qviorel
    qviorel este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    113
    Putere Rep
    0


    Implicit Joomla website. Va rog sa ma ajutati

    Neata tuturor. De 24 de ore intampin probleme cu un site creat pe platforma Joomla, si gazduit pe un server la o firma de hosting. Nu vreau sa dau numele firmei de hosting, pentru a nu fi interpretat gresit.
    Problema este urmatoarea: de 24 de ore, de pe un cont de email, care totusi nu apartine site-ului gazduit, se tot trimit spam-uri cu reclame/anunturi pentru adulti.
    In cpanel, am doar 2 conturi de mail, iar de pe alt cont care nu este prezent in Cpanel se trimit aceste spam-uri.

    In urma trimiterii acestor spam-uri, firma de hosting, mi-a blocat site-ul. Facand cerere catre ei, mi-au deblocat accesul si mi-au dat 30 de minute, timp de rezolvare a problemei.
    Nici nu am apucat sa fac un back-up la site, si iar mi-a fost blocat accesul.

    Eu tind sa cred ca serverul unde este tinut site-ul este "spart" de baietii destepti.

    Ce pot face? ati intampinat asa ceva vreodata?
    va rog sa ma ajutati cu recomandari.

    Multumesc anticipat.

    Viorel

  2. #2
    Avatarul lui alarma
    alarma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th August 2011
    Locaţie
    Tg Mures
    Posturi
    180
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Eu am intampinat aceasta problema (nu are nimica ca e joomla) cand a fost infectat calculatorul, si prin el a fost trimis mailurile. Fa o verificare la calculatorul de pe care accesezi cu cpanelul, ftp, etc si mai mult ca sigur e infactat cu ceva...
    Malwarebytes, Spyboot sd si un antivir si cel mai bine scos hdd-ul pus in alt calc sau folosit un live cd.
    Bafta

  3. #3
    Avatarul lui gupi
    gupi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    15th March 2008
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    420
    Putere Rep
    41


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de qviorel Vezi Post
    Neata tuturor. De 24 de ore intampin probleme cu un site creat pe platforma Joomla, si gazduit pe un server la o firma de hosting. Nu vreau sa dau numele firmei de hosting, pentru a nu fi interpretat gresit.
    Problema este urmatoarea: de 24 de ore, de pe un cont de email, care totusi nu apartine site-ului gazduit, se tot trimit spam-uri cu reclame/anunturi pentru adulti.
    In cpanel, am doar 2 conturi de mail, iar de pe alt cont care nu este prezent in Cpanel se trimit aceste spam-uri.
    ...

    Viorel
    Uite ce as face daca as fi in locul tau

    0) cere suportul firmei de gazduire pentru a verifica daca mesajele se trimit ca un user (adica ti-a fost compromisa parola la contul de email) sau prin site (adica Joomla a fost hăcuit)
    0a) cere suportul firmei de gazduire pentru a verifica daca ai fisiere modificate in site (daca e un exploit sau e doar problema locala)
    0b) cere suportul firmei de gazduire sa limiteze expedierea de mesaje la 1/ora si sa-ti lase contul disponibil

    1) roaga firma de gazduire sa-ti schimbe parola de acces la cPanel SI la conturile de email
    2) autentifica-te DE LA ALT CALCULATOR in Joomla si schimba parola de acces la interfata administrativa
    3) fa update la Joomla
    4) scaneaza-ti calculatorul propriu, preferabil cu 2 programe diferite (ex: BitDefender + MalwareBites)
    .:|:.

  4. #4
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Te-ar putea interesa acest topic : Joomla - JCE vulnerabil
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

  5. #5
    Avatarul lui ZimZum
    ZimZum este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    29th October 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    109
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Tind sa cred ca este o problema a firmei de gazduire , si chiar daca nu ar fi, ei trebuie sa rezolve problema, pentru ca daca le-a intrat cineva in server risca sa piarda absolut tot ce este acolo. Ar trebui sa iei o atitudine mai prompta fata de ei si sa le ceri sa rezolve problema.
    Si nu are nici o vina joomla, am patit si eu sa primesc mailuri de pe adrese @site-ulmeu.ro si nu a fost vina mea. Totul tine de cod, de fapt e-mailul nu are formatul acela, ci alt format dar apare ca si cum ti-ar apartine.
    Asa cred eu

  6. #6
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    dupa cum a spus si gupi primul pas ar fi sa rogi hostul sa seteze o limita de maxim 1-5 email-uri pe ora de pe hostul tau si apoi sa dea drumul la site pentru a putea rezolva
    Sunt multe site-uri atacate exact pentru a trimite spam, te rog sa verifici daca nu ai directoare si fisiere ciudate, ce nu tin de joomla, fii atent la data creerii fisierelor
    Nu este datoria firmei de hosting sa iti deviruseze tie contul de hosting, daca ar face asta ar trebui sa platesti si tu mult mia mult decat o faci acum. Platiti un euro p eluna si vreti sa va munceasca o zi intreaga
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  7. #7
    Avatarul lui ZimZum
    ZimZum este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    29th October 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    109
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Nu mai este nici o afacere sa oferi hosting in ziua de azi

  8. #8
    Avatarul lui qviorel
    qviorel este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    113
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Va salut si imi cer scuze de intarziere. Va multumesc pentru ajutor si sfaturi.
    In cele din urma cei de la firma de hosting au gasit un fisier search.php care imi crea problemele relatate mai sus..
    Acesta a fost sters iar problema rezolvata.
    Multumesc.
    Ps: am schimbat hosting-ul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. OPTIMIZARE: Va rog sa ma ajutati
    De qviorel în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 19th April 2013, 10:17
  2. Va rog sa ma ajutati!!!!
    De bucur07 în forumul PayPal
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 1st April 2008, 03:47
  3. Ajutati un incepator ?
    De adivin în forumul Google
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 13th February 2008, 22:03
  4. ajutati-ma
    De baltaretu în forumul Google
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 7th January 2008, 13:32
  5. Ajutati-ma si pe mine pls
    De ILFenomeno1 în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 27th April 2007, 17:11

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •