Pe scurt e vorba de situl http://www.teraimobiliare.ro , proaspat aparut.
Acesta este primul meu experiment de optimizare a unui site?
Ce parere aveti? Am incer cat sa-l optimizez pentru "agentie imobiliara"
Pe scurt e vorba de situl http://www.teraimobiliare.ro , proaspat aparut.
Acesta este primul meu experiment de optimizare a unui site?
Ce parere aveti? Am incer cat sa-l optimizez pentru "agentie imobiliara"
mersi moderatorilor, sunt incepator pe acest forum si nam stiut unde sa-l pun
probleme...
- folosesti un singur h1
- codul javascript in fisiere exterioare gen *.js
- keywordurile nu se regasesc toate in pagina
*n-am
raspuns:
1 -ok
2 -nu poate fi pus pentru ca este intercalat cu php
3- pe prima pagina nu am avut unde. am incercat asta pe pagina de prezentare.
altceva?
Pot sa zic ca inca este mult de munca la site: grafica,cod,SEO.
SEO:
Partea cea mai usoara a unei optimizari o reprezinta cea ON-page - adica ce ai realizat pana acuma. Ca si prim lucru - incearca sa-ti alegi mai multe cuvinte cheie, deci mai multe pagini optimizate.
Pentru pagina actuala, nu este indeajuns sa apara keyword doar in metataguri si 1-2 ori in continut pagina. Incearca sa integrezi keyword intr-un tag de tip <H1>, iar apoi, sa-l mai integrezi intr-un mod neobservabil de vizitator in continut pagina.
Urmeaza optimizarea OFF-page - care este cea mai importanta- gasesti destule informatii desprea aceasta pe forum.
Cod:
Incearca un pic linkul asta:
http://validator.w3.org/check?verbose=1&ur...aimobiliare.ro/
Grafica:
Daca vrei sa ai o pagina prezenta in motoarele de cautare, incearca sa nu introduci meniuri in Flash, iar pt ce vad eu in site acuma, ai putea sa scoti Flash-ul cu totul.
Tabelul cu cele mai recente 20 oferte - e prea aerisit.
Linkurile - sunt generate dinamic() - incearca o rescriere a lor cu mod_rewrite(gasesti detalii pe forum) + adauga si un Sitemap pt Google.
Momentan atat la ora asta.. Am mutat topicul aicea, unde ii era locul.
design: ma gandesc sa scot flashul...
coding: ma ocup doar cu client-side
seo:este destuld de complicat sa integrez cuvintele cheie in taguri h1 mai ales pe prima pagina...pentru ca nu am unde
google botul a fost si ieri pe site dar pe google apare tot cum l-a indexat prima data....
http://statistici.teraimobiliare.ro/#robots
dupa cum vedeti e indexat directorul fresh, care acum nu mai exista, de ce nu s-a facut un update daca googlebotul a trecut pe la mine:
http://www.google.ro/search?hl=ro&q=tera+i...re+Google&meta=
Te-ai gandit sa faci un site-map? Te-ar ajuta mult si ar grabi indexarea...
Numai bine!
google botul a fost iar pe site dar pe google apare tot cum l-a indexat prima data....
http://statistici.teraimobiliare.ro/#robots
dupa cum vedeti e indexat directorul fresh, care acum nu mai exista, de ce nu s-a facut un update daca googlebotul a trecut pe site:
http://www.google.ro/search?hl=ro&q=tera+i...re+Google&meta=
am facut si sitemap si l-am inscris la google http://www.teraimobiliare.ro/sitemap.xml
Iti sugerez sä ai ceva rabdare.
Nu o sä ai rezultatele in 2 zile. Dar ele or sä vinä, dacä ai fäcut ce trebuie.
Spor.
Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.
Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)