Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Magazin ochelari de soare

  1. #1
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    44
    Posturi
    308
    Putere Rep
    35


    Implicit Magazin ochelari de soare

    Salut,

    Tocmai am lansat ochelaripenet.ro un magazin de ochelari de soare originali. Momentan sunt putine case, in timp speram sa aducem o varietate mai mare.

    Daca aveti sugestii sau observati chestii aiurea, pls share

  2. #2
    Avatarul lui big
    big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    864
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Pai cum filtrez ochelari police de barbati?

    Edit: m-am prins, da nu e intuitiv ca filtrele din stanga sa anuleze brand-ul. Iar filtrele de sus nu mi-au sarit in ochi.
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

  3. #3
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    44
    Posturi
    308
    Putere Rep
    35


    Implicit

    mda ai dreptate, alea au fost puse arbitrar ca sa se poate filtra de pe prima pagina...o sa dispara cand se intra pe categorie.

    thx big!

  4. #4
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    48
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    72


    Implicit

    Misto site.

    Am adaugat un produs in cis, n-am vazut ca a fost bagat. L-am mai bagat odata. Deci am avut de 2 ori in cos acelasi produs, am scos unu dupa ce mi-am dat seama ce si cum.

    Acum...cum ajung in cos sa cumpar? Ah, "Cosul dvs." e un link? Nu mi-am dat seama.

    Am ajuns pana la urma in cos unde scrie mare "Finalizeaza".. dar defapt merg spre pasul II, crearea de cont....

    Am creat un cont (la misto, imi cer scuze ... cel cu qqqqqq - obisnuiesc sa testez site-urile cu astfel de useri) si am vazut ca e obligatoriu sa trec un numar de telefon (fix) si unu mobil. Daca nu le pot trece pe ambele ce fac? Nu mai fac comanda?

    Logat in cos am "Finalizeaza" pas 1, "Trimite comanda" pas 2. N-am prea inteles de ce in pas 1 am finalizat, cand in mod normal "finalizeaza" e cam acelasi lucru cu "trimite". Gresesc?

    Ma intereseaza mai mult optimizarea conversiei decat optimizarea site-ului, sper sa fie ok cu tine...

    PS reclama: hai in 2parale, e sezonul ptr ochelari de soare.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  5. #5
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    44
    Posturi
    308
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Thx. E bazat pe platforma de "succes" de la gsmnet.ro + filtre interdependente gen emag, care speram sa fie promovata in curand pe un domeniu de sine stator.

    Am adaugat un produs in cis, n-am vazut ca a fost bagat. L-am mai bagat odata. Deci am avut de 2 ori in cos acelasi produs, am scos unu dupa ce mi-am dat seama ce si cum.
    Mesajul care apara dupa adaugare "produsul a fost adaugat in cos" trebuia sa aiba un fundal colorat pt vizibilitate (cum e si in gsmnet) dar a fost o scapare din design care o sa fie corectata.

    Acum...cum ajung in cos sa cumpar? Ah, "Cosul dvs." e un link? Nu mi-am dat seama.
    Intr-adevar, trebuie pus un underline pt o vizibilitate mai buna.

    Am ajuns pana la urma in cos unde scrie mare "Finalizeaza".. dar defapt merg spre pasul II, crearea de cont....
    Se presupune ca userul isi face mai intai cont inainte sa apese pe finalizeaza, in caz contrar il duce spre creare cont. In emag de exemplu exista formularul de logare sub cos. La noi e in dreapta sus. Daca userul nu il vede, o sa il vada cand apasa pe finalizare .

    e obligatoriu sa trec un numar de telefon (fix) si unu mobil. . Daca nu le pot trece pe ambele ce fac? Nu mai fac comanda?
    Initial doar un numar de telefon era obligatoriu, dar mai multi posesori de shop-uri pe aceasta platforma s-au plans ca multi clienti pun doar fixul la telefon si nu mai reusesc sa dea de ei. Poate sa sa dea lejer copy/paste la numarul de telefon si in casuta urmatoare. (nu se verifica tel == tel_mobil) Nu cred ca e motiv de abandonare comanda. (oricum cerem minimum de informatii fara chestii inutile gen cnp, cod postal, etc).

    logat in cos am "Finalizeaza" pas 1, "Trimite comanda" pas 2. N-am prea inteles de ce in pas 1 am finalizat, cand in mod normal "finalizeaza" e cam acelasi lucru cu "trimite". Gresesc?
    Deasupra cosului scrie Pas 2: "Finalizare/Verificare Comanda", pe buton am ales sa punem doar "Finalizeaza" pt ca ni s-a parut ca e cam mult text..Cred ca solutia ideala ar fi sa scrie "finalizare/verificare comanda" si pe buton.. Intr-adevar finalizeaza e cam acelasi lucru cu trimite comanda.

    Legat de 2 parale avem o mica experienta neplacuta, i-am contact legat de www.magazine-online.ro, pentru vanzarea pachetelor de magazine si dupa cateva e-mailuri a ramas ceva de genul

    .. Noi am mai incercat astfel de lucruri si din pacate nu am avut rezultatele asteptate. Dar, sa nu pornim cu "nu" de la primul pas, te va contacta colegul meu Cristian Ignat in legatura cu acest proiect. Iti va trimite formularul, il completezi si, daca voi aveti multe magazine create prin aceasta platforma, si exista cerere, putem incerca ceva si prin 2Parale.
    bineinteles ca nu am mai primit nici un raspuns/formular/etc.

    P.S.: thx de feedback
    Ultima modificare făcută de Butcher; 21st May 2010 la 21:49.

  6. #6
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    54


    Implicit

    totul in regula desi eu as merge pe un zoom la hover pe imagine fara sa mai dau click si in pagina de produs un zoom in genul tuatara.ro sau fungift.ro (cu mai mult accent pe detalii)
    punandu-ma in postura de client n-am reusit sa comand (n-am gasit un buton tip call2action dupa ce adaug produsele in cos la nici 5 secunde dupa ce am inceput sa ma uit dupa el), pana la urma l-am gasit dar doar c-am insistat si-am vrut sa vad care sunt pasii urmator. daca eram client real inchideam tabul imediat

    si inca una dar business: sunt magazine online unde primesc transport gratuit pt comanda minima de 100 ron spre deosebire de minim 1000 ron la voi
    Ultima modificare făcută de kleampa; 22nd May 2010 la 01:50.

  7. #7
    Avatarul lui Andrei Luca
    Andrei Luca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    2nd April 2007
    Locaţie
    Iași
    Posturi
    522
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Am observat un mic bug:
    http://screencast.com/t/YTg1N2Vl

  8. #8
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    44
    Posturi
    308
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    totul in regula desi eu as merge pe un zoom la hover pe imagine fara sa mai dau click si in pagina de produs un zoom in genul tuatara.ro sau fungift.ro (cu mai mult accent pe detalii)
    punandu-ma in postura de client n-am reusit sa comand (n-am gasit un buton tip call2action dupa ce adaug produsele in cos la nici 5 secunde dupa ce am inceput sa ma uit dupa el), pana la urma l-am gasit dar doar c-am insistat si-am vrut sa vad care sunt pasii urmator. daca eram client real inchideam tabul imediat

    si inca una dar business: sunt magazine online unde primesc transport gratuit pt comanda minima de 100 ron spre deosebire de minim 1000 ron la voi
    Daca dai click pe pozele mici din catalog sa deschide galeria pt acel produs. Legat de call2action dupa adaugarea in cos tb facut cosul meu mai vizibil -> underline pe el + o iconita ceva.

    Legat de transport sunt magazine online care il au 0 ...dar il baga in pretul produsului ... transportul este inca in negocieri nu o sa ramana asa.

    @alex luca: thx
    -------------------------
    Edit: solved
    Ultima modificare făcută de Butcher; 25th May 2010 la 16:25.

  9. #9
    Avatarul lui Butcher
    Butcher este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    44
    Posturi
    308
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Update: transportul e 0 RON prin Cargus indiferent de valoarea comenzii, (preturile nu a fost modificate), si am aplicat si la 2parale

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Vand blog ochelari de soare
    De Fabius în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 20th July 2010, 14:10
  2. Pareri/sugestii magazin ochelari
    De SeerKan în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 24th March 2010, 00:12
  3. Magazin pe Okazii.ro
    De CODEX în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th August 2009, 14:58
  4. Magazin Ochelari Originali
    De SeerKan în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 24th July 2009, 22:24
  5. magazin online
    De flory în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 30th June 2007, 12:06

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •