Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Facebook cumpara WhatsApp

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui Vali D
    Vali D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    3rd November 2010
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.603
    Putere Rep
    43


    Implicit Facebook cumpara WhatsApp

    Vand Advertoriale (pr 5)

  2. #2
    Avatarul lui Bogdan Calin
    Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    3.126
    Putere Rep
    49


    Implicit

    N-o sa inteleg de ce l-a vandut.




































    Si eu l-as fi vandut la banii aia.

  3. #3
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    447
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Sa depaseasca Yahoo Messenger, in tarile in care inca se mai foloseste.

  4. #4
    Avatarul lui nRazvan
    nRazvan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    263
    Putere Rep
    26


    Implicit

    se pare ca de fapt vor fi vreo 19 miliarde pana la urma -"The deal to buy it includes $4bn in cash and approximately $12bn-worth of Facebook shares, plus an additional $3bn in stock to WhatsApp's founders and employees at a later date."

  5. #5
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    Citat Postat în original de nRazvan Vezi Post
    se pare ca de fapt vor fi vreo 19 miliarde pana la urma -"The deal to buy it includes $4bn in cash and approximately $12bn-worth of Facebook shares, plus an additional $3bn in stock to WhatsApp's founders and employees at a later date."
    adica 4.

    Suma mare sau mica, depinde de cine intreaba, la banii lor puteau sa fie si 50 miliarde, nu se simte, mai ales ca e in shares.

    De ce l-au cumparat, conteaza. Ce planuri au cu aplicatia, etc.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  6. #6
    Avatarul lui ForeverYoung
    ForeverYoung este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    11th February 2014
    Locaţie
    Tg - Mures
    Posturi
    77
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Va reamintesc, ca acum cateva zile a aparut un articol, care zice "Facebook şi alte companii care furnizează conţinut pe internet încearcă să convingă operatorii de telefonie mobilă să acorde clienţilor, pe unele pieţe, acces preferenţial la serviciile lor, gratis sau la preţuri speciale." Deci... FB Doreste internet gratuit, a cumparat Whatsapp... nu este greu de imaginat unde vrea sa ajunga in viitor

  7. #7
    Avatarul lui Vali D
    Vali D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    3rd November 2010
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.603
    Putere Rep
    43


    Implicit



    Motorola, Nokia - Companii care au un istoric "numaru unu". Zeci de ani vechime, sute de mii de angajati. Doua companii care probabil au schimbat tehnologia lumii.

    Si ce sa vezi, a aplicatie sa valoreze aproape cat ambele. Vreo 50 de angajati si 4-5 ani vechime.

    Gizas, incotro?
    Vand Advertoriale (pr 5)

  8. #8
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    Citat Postat în original de Vali D Vezi Post

    Motorola, Nokia - Companii care au un istoric "numaru unu". Zeci de ani vechime, sute de mii de angajati. Doua companii care probabil au schimbat tehnologia lumii.

    Si ce sa vezi, a aplicatie sa valoreze aproape cat ambele. Vreo 50 de angajati si 4-5 ani vechime.

    Gizas, incotro?
    Ma nr2, nu e chiar asa. In primul rand cifrele din acte nu sunt intotdeuna cifrele reale. Se mai "spala" niste cheltuieli.
    In al doilea rand, este vorba de 4 cash, restul sunt actiuni, adica blablabla (nu compara shares cu cash).

    Achizitia nu e una mai mare ca a skype. Cu skype trebuie sa compari, nu nokia sau motorola, chiar si nest, unde vorbim de patente.

    Au cumparat "brand-ul" (450.000.000 useri), unde pot adauga "voce" + "video" + "free" + "alte functionalitati" si pot devenii principalul furnizor de "voce" + "video" + "chat" + .... din lume. Atunci o sa intelegi efectiv valoarea achizitiei.

    Gandeste asa:

    vodafone = cost
    cosmote= cost
    romtelecom = cost
    facebook = free + multe alte functionalitati. Totul free sau sub un cost modic, dar cu 1 miliard de clienti!

    Internet global free = facebook (au un proiect pentru asa ceva), combinat cu o aplicatie care sa-ti ofere "comunicatii" free (toate intr-un loc) = whatsapp.

    Cam asta e viitorul.
    Ultima modificare făcută de Tom; 21st February 2014 la 15:05.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #9
    Avatarul lui ForeverYoung
    ForeverYoung este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    11th February 2014
    Locaţie
    Tg - Mures
    Posturi
    77
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Eu inca nu pot sa inserez link, sunt prea tanar , dar citez dintr-un articol care a aparut pe playtech.ro:

    "Cei de la Forbes au obţinut informaţii sigure cum că Google s-a aruncat la o ofertă de 10 miliarde de dolari, dar WhatsApp a refuzat propunerea de achiziţie."

    Nu stiu cat este de real, dar daca luam in considerare concurenta dintre "cei mari", si faptul ca atat Google cat si FB, Microsoft, Yahoo (banuiesc ca si altii) in ultimii ani au inceput sa faca destul achizitii aparent importante, atunci, dupa parerea mea, aceasta suma nu este greu de crezut. Mai ales, ca marea parte este sub forma de actiuni... ceea ce asa cum a zis si Tom, nu este cash...

  10. #10
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    Un pic de matematica elementara:

    facebook shares: http://uk.finance.yahoo.com/echarts?...ol=FB;range=1m

    1 februarie: 54 $
    20 februarie: 69$

    Market Capital: 175 bn.

    Facebook a castigat in ultimele 20 de zile, doar: 28% ~ 37 bn (MILIARDE).

    Intrebarea este: cat a costat whatsapp? )

    -----------------

    negocierile se poarta de multe luni, deci daca ne uitam la ultimele 6 luni, sau mai bine prin iulie- august, observam cifra de 25$ astazi 70$, in mai putin de 8 luni

    Ultima modificare făcută de Tom; 21st February 2014 la 17:19.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Cumpara] 30 de texte din IT
    De Collery în forumul Continut web
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 12th November 2013, 16:42
  2. Facebook cumpara fb.com
    De Emil în forumul Stiri Social Media
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 27th January 2012, 15:59
  3. Facebook cumpara fb.com
    De Emil în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 3rd January 2011, 16:50
  4. Ce se mai vinde-ce se mai cumpara
    De marcos29 în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 29th September 2008, 14:43
  5. Cumpara un cuvant
    De Popescu Marian în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 13th April 2008, 22:57

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •