Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 22

Subiect: Google a publicat un formular prin care europenii pot cere indepartarea continutului

  1. #11
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Google Inc. (GOOG), complying with a top court ruling that backs European citizens’ right to delete personal information on the Internet, received 12,000 requests in the first day of offering an online removal form.

    The world’s biggest search provider set up the website on May 29, following a ruling by the EU Court of Justice earlier this month that citizens’ fundamental rights could be harmed by information on the Web and where there’s no public interest in publishing it. Google has also formed a group of Internet experts, including Wikipedia co-founder Jimmy Wales, to advise the company on the ruling.

    Google Gets Removal Requests After EU Privacy Ruling - Bloomberg

  2. #12
    Avatarul lui cezarcbe
    cezarcbe este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    28th March 2012
    Locaţie
    Bacau
    Posturi
    37
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Eu eram oarecum sigur ca asa se va intampla.. in schimb tind sa cred ca aceste request-uri vor scade treptat.. odata cu disparitia acestei noi legi de sub lumina reflectoarelor

  3. #13
    Avatarul lui Mihai Alexandru
    Mihai Alexandru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    11th July 2011
    Locaţie
    Buzau
    Vârstă
    28
    Posturi
    456
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Citat Postat în original de Gratian Alinei Vezi Post
    Probabil în alte motoare de căutare nu e așa problematic să deindexezi conținut... mai ieri se susținea pe un alt topic că G face ce vrea pe tarlaua lui. Uite că și UE poate face ce vrea pe tarlaua lui. Și chinezii fac, și coreenii pun noindex (cu sensul de "va fa'n culo") și G nu ține cont și indexează că ei nu penalizează utilizatorul din cauza unui webmaster - dar dacă webmasterul ăla pune un link aiurea, îl penalizează și pe utilizator de nu se vede.

    Din '98, MIT, Stanford, Warton, Harvard și toate alealte n-au mai produs un motor de căutare? Să fim serioși, sunt sute, dar bariera de intrare pe piață e imensă. La fel a fost și pentru Dvorak, Betamax și Macintosh. G e cel mai cunoscut motor de căutare, cu șanse mari de a nu fi cel mai bun.
    In conditiile de mai sus (legate de MIT, Stanford s.a.m.d.) Google tot este considerat cel mai bun motor de cautare fiindca vorbim de faptul ca este public.

    @robyroy
    Mi se pare cu dus-intors treaba asta. Chiar sunt curios daca exista persoane care sunt refuzate din pricina acestui lucru.
    in progress...
    Contact: alex1nut@gmail.com

  4. #14
    Avatarul lui deadworldisee
    deadworldisee este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    iasi
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    32


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    E o lege foarte buna,ii scapa de calomnie pe multi, doar ca implementarea lui lasa de dorit.Google are si nu are dreptate,Guvernele pot oricand sa declare o identitate false si sa incerce sa cenzureze tot ce tine de opozitie sau de faptele lor penale din mass media.
    Ceva gen vine basexu zice antena3.ro dezindexatio ca e plina cu calomnii la adresa mea.(Nu trebuie sa dovedeasca daca are sau nu dreptate antena3 , fiindca e vorba de calomnie,imagine, aici nu e vorba de veridicitatea faptei.Pentru asta se ocupa instanta de judecata).

    La suprafata legea asta are scopul de a parea ca protejeaza pe cei "pusi la pamant" de terte persoane dar in esenta ofera o super putere de cenzura tuturor guvernelor.

    Si ca sa fiu mai perspicace, Eric schmidt asta e prezent la toate intrunirile Bilderberg impreuna cu cei de la microsoft,intel, facebook,apple,etc... si evident cei de la bruxelles.


    Pt mine asta e un teatru de a face pe Google sa para o firma virgina si pura in momentul cand cenzureaza la comanda toate gruparile politice de opozitie.

    Ideea e buna dar implementarea ei e cu rea intentie, la fel cum e si cu DNA in Romania.


    Nu va aduce aminte de ACTA? Aia era prea pe fata, dar acum si-au dat si ei silinta mai mult ca sa faca rahatul macar frumos mirositor

  5. #15
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de deadworldisee Vezi Post
    .
    Ceva gen vine basexu zice antena3.ro dezindexatio ca e plina cu calomnii la adresa mea.(Nu trebuie sa dovedeasca daca are sau nu dreptate antena3 , fiindca e vorba de calomnie,imagine, aici nu e vorba de veridicitatea faptei.Pentru asta se ocupa instanta de judecata).
    Aici sunt 2 aspecte:
    1. cine cere (basexu), trebuie sa demonstreze ca el este victima (acte) si mai ales ca cei de la antena3 mint, nu invers. Cand tu zici ce e denigrare, trebuie sa demonstrezi ca este denigrare, nu antena3 trebuie sa demonstreze.
    2. google elimina rezultatul din serp, dar ghici ce: stirile se citesc pe site-urile de stiri, asa ca nu se rezolva mare lucru ca nu rankeaza.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  6. #16
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26


    1 out of 1 members found this post helpful.

  7. #17
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26



  8. #18
    Avatarul lui NoWayJose
    NoWayJose este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    29th October 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    37
    Posturi
    40
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Eu sunt curios ce face Google in situatia in care pe mine ma cheama Ion Popescu, dovedesc ca ma cheama Ion Popescu, dar cer sa se deindexeze pagina ce contine informatii despre un alt Ion Popescu ca ma deranjeaza pe mine ca numele lui apare mai sus ca al meu in cautari. Imi imaginez ca le-ar fi destul de greu sa-si dea seama ca eu nu sunt de fapt respectivul.

  9. #19
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Cred că, în situația asta, e rolul tău să demonstrezi că e vorba de tine, nu rolul Google să te identifice. Zic și eu.

  10. #20
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Citat Postat în original de NoWayJose Vezi Post
    Eu sunt curios ce face Google in situatia in care pe mine ma cheama Ion Popescu, dovedesc ca ma cheama Ion Popescu, dar cer sa se deindexeze pagina ce contine informatii despre un alt Ion Popescu ca ma deranjeaza pe mine ca numele lui apare mai sus ca al meu in cautari. Imi imaginez ca le-ar fi destul de greu sa-si dea seama ca eu nu sunt de fapt respectivul.
    Furtul de identitate se pedepseste penal, asa ca poti sa stai linistit, nici-un om normal la cap nu va face asa ceva.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cod php introducere prin formular date in tabel mysql
    De websiteanunturi în forumul Server side
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 14th December 2012, 10:25
  2. Care sunt pasii pentru a avea un magazin afiliat prin 2parale
    De Seinfeld în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 30th May 2011, 14:20
  3. Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 10th March 2010, 20:02
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th January 2009, 21:55
  5. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 14th May 2008, 11:10

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •