Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 18

Subiect: S-a mai "plagiat" un site..

  1. #1
    Avatarul lui BizCar
    BizCar este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0


    Exclamation S-a mai "plagiat" un site..

    Cei de la ads.ro au furat toate sursele de la adresa: BizCar.ro
    In cazul de fata putem spune furt pe fata, ca nu e nici un CMS Open Source la baza, sunt coduri scrise de mana.., dar na.., se pare ca nu sta nimeni sa se gandeasca la asta.. Sursele site-ului + baza de date au fost furate.., nici nu ma mai chinui sa inteleg ceva.., totusi, voiam sa pun pe tapet si acest caz, macar atat pot sa fac, sa il aduc la cunostinta publicului, aici si pe alte forumuri..
    Macar atat pot sa fac, pt moment.., sa le promovez o imagine negativa..

  2. #2
    Avatarul lui tis
    tis
    tis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    9th October 2006
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    40
    Posturi
    251
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Ai postat codul pe un server de-al lor ? Era cumva specificat ca tot ce se incarca pe server devine proprietatea lor ? Daca nu, e chiar nasol... n-ar strica sa vorbesti cu un avocat sa vezi ce se poate face.

  3. #3
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Poti dovedi asta ?
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  4. #4
    Avatarul lui BizCar
    BizCar este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Pai pot dovedi, normal. Compania de webhosting unde a fost gazduit site-ul spune ca nu are nici o legatura, ca ei aveau parola de la contul meu, lol, imposibil.., totusi, dc voi reusiti sa imi spargeti site-ul va rog sa imi ziceti si mie cum ati facut, macar sa dorm mai linistit pe viitor.
    Site-ul meu a fost lansat inainte, are mult mai multi vizitatori, ei au o baza de date mai veche. De asemenea, sunt articole in presa scrisa despre site-ul meu, la lansare, etc..
    Problema e ca degeaba pot dovedi.., ca nimeni nu poate face nimic.., chiar si RNC-ul e indiferent.., cel putin deocamdata

  5. #5
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Pot incerca sa te ajut eu, daca ce spui e adevarat. Da-mi detalii pe e-mail te rog. Vezi profilul meu pentru contact.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  6. #6
    Avatarul lui BizCar
    BizCar este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Iti multumesc mult pentru intentie Cristian, iti trimit un mail, adica un mesaj privat.., nu am suficiente posturi..
    Ultima modificare făcută de BizCar; 14th November 2006 la 18:59.

  7. #7
    Avatarul lui tis
    tis
    tis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    9th October 2006
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    40
    Posturi
    251
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de BizCar Vezi Post
    totusi, dc voi reusiti sa imi spargeti site-ul va rog sa imi ziceti si mie cum ati facut, macar sa dorm mai linistit pe viitor.
    Vad ca linkul forum nu duce nici unde... era cumva o versiune veche de phpBB ? Aveai multe directoare cu permisiuni 777 ? In afara de forum ai avut si alte scripturi opensource pe pagina ? Ai studiat log-urile ?

  8. #8
    Avatarul lui BizCar
    BizCar este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0


    Implicit

    doar forumul, phpBB (versiune relativ noua), pe care l-am scos. nu am avut timp sa il moderez cum as fi vrut si erau f multe posturi pe el generate de tot felul de boti.., forumul era singurul script opensource, in fine, inafara de cele pt statistici. directoarele nu au drept 777, doar de citire.
    Pai din pacate nu am gasit nimic prin loguri, ori nu am stiut eu pe unde sa caut..

    in fine, prima versiune a site-ului copiata 99% a aparut pe targu-jiu.ro, aceiasi proprietari, acelasi dns. acolo au schimbat intre timp.
    Ultima modificare făcută de Krumel; 14th November 2006 la 22:08.

  9. #9
    Avatarul lui miller
    miller este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    2nd February 2006
    Posturi
    65
    Putere Rep
    34


    Implicit

    O situatie similara mi s-a intamplat si mie. Am lansat un site de comenzi online de mancare si l-am hostat la un hoster roman. Site-ul l-am inchis insa la un moment dat am dat peste un site similar. URL-urile erau la fel (acum foloseste mod_rewrite), design-ul schimbat, hostat la fostul meu hoster si facut de o firma care se ocupa cu software pentru desktop.
    Site este: www chelner dot ro, iar firma care l-a "facut" (de fapt un anume Theodor Augustin Floare) binrace dot com.
    Acum se impune o intrebare: exista vreo solutie gratuita (sau macar ieftina) de protejare a codului php? Nu ma astept la siguranta 100% dar nici nu vreau ca orice agarici sa puna mana pe codul meu.

  10. #10
    Avatarul lui tis
    tis
    tis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    9th October 2006
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    40
    Posturi
    251
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de miller Vezi Post
    Acum se impune o intrebare: exista vreo solutie gratuita (sau macar ieftina) de protejare a codului php? Nu ma astept la siguranta 100% dar nici nu vreau ca orice agarici sa puna mana pe codul meu.
    Solutie gratuita nu cred ca exista in schimb exista Zend Guard care protejeaza codul.
    Cea mai buna protectie e sa nu mai hostezi pe servere shared. Apache-ul ruleaza sub acelasi user pentru toate site-urile (e modul normal de functionare - de obicei ca nobody), deci un user cu ceva experienta in cateva zile poate copia cam toate fisiele unui alt user care isi hosteaza site-ul pe acelasi server.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. "how-to" Pentru Raportarea Site-urilor Romanesti Care Fac Spam
    De Cristian Mezei în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 28th September 2011, 22:57
  2. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 21:33
  3. model: "termeni si conditii" si "confidentialitate"
    De No_name în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2009, 16:28
  4. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 10:01
  5. "suge" Sau "fura" Trafic ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th December 2005, 14:58

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •