Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 29

Subiect: Probleme mari cu warezul !!!!!!

ibaldazar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    36
    Posturi
    214
    Putere Rep
    19

Implicit

zend.com/products/guard/ si ioncube.com sunt cele mai folosite si nu pot fi sparte. Partea proasta e ca necesita add-on pe server. recomand pentru aplicatii scumpe onsite pe serverul clientului.

Mai ai:
    sourceguardian.com
    php-editors.com/php-tools/php-encoder.php

(cauti php encoder pe google)

Daca totusi vrei sa vinzi ceva ieftin, poti sa mai faci niste trucuri ieftine. De ex: iti scrii link-urile din footer in base64 sau orice alta metoda de encrypt stiute doar de tine(md5 nu se incadreaza). Totusi, in principiu, scripturile se vand la utilizatori care nu au treaba cu php-ul, Ma rog, au cunostinte basic. Cei care se pricep oricum cauta pe warez sau prefera sa piarda 4 ore in loc sa dea 15 parai doar din principiu. Poti sa-ti pui singur aplicatia pe warez-uri si sa-i bagi niste glitchuri, dupa ce iti foloseste script-ul jumate de an si a produs ceva bani o sa-l cumpere numai sa nu se mai enerveze cu warez-ul.

Oricum fie ca e componenta joomla sau script static, clientul are nevoie de customizari si suport si cred ca pe asta ar trebui sa mizezi.

In cazul in care aplicatia a fost deja distribuita.. mai schimbi niste butoane o faci 4.0 si o vinzi la un pret mai mic fara download (doar cu demo).
    Ultima modificare făcută de ibaldazar; 2nd August 2010 la 05:07.
    compara preturi si viziteaza forumul wow romania

deadworldisee este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    iasi
    Vârstă
    30
    Posturi
    1.014
    Putere Rep
    20

Implicit

fa ca scriptul tau sa aiba requesturi catre serverul tau.
    Pe langa asta obfuscheaza codul cu orice, desi nu inseamna ca esti 100% safe.Orice e obfuscat inclusiv cu zend si ioncube pot fi decryptate.

Cel mai bine e sa faca sa returneze de pe serverul tau bucati mari de cod.Nu ai nevoie de cine stie ce resurse.
    SEO TIPS | CUMPAR ADVERTORIALE ! PM

zoso este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2007
    Locaţie
    brasov
    Posturi
    317
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Seinfeld Vezi Post
    Nu ti pare penibil sa te plangi aici de o chestie cand tu faci exact aceasi chestie ?
    now that is pure ownage. sa nu ma fure altii, dar eu sa ii fur pe ei. misto si tagurile. face un 5 centi pe zi cinstiti din furt. la fel si piratebay.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    36
    Posturi
    214
    Putere Rep
    19

Implicit

@seinfeld, in concluzie tu propupi ca toate scripturile de acum sa fie sub licenta GPL?
    Sunt de acord atata vreme cat s-ar respecta termenii din readme.txt (link do follow - macar iti faci o ferma de link-uri beton).

Oricum, o mai zic odata, cheia unei afaceri in soft sta in supportul pe care il acorzi clientului. Cu cat scriptul devine mai complicat cu atat ii va fi mai greu sa se desparta de tine. punct. Cine cumpara scripturi de 5$ sau componente joomla e clar ca nu are parale (ca nu merge la seminarii despre feisbuc si haifaiv) si ca a auzit el de "do it yourself" pe la tv.

ps: mnah ca m-am luat si de zoso un pic.

Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    24
    Posturi
    1.657
    Putere Rep
    33

Implicit

@ibaldazar ..Daca componenta merge foarte bine atunci cand e instalata si versiunea este una stable....99% se descurca si fara support si customizari, ei avand nevoie doar de ceea ce exista.

Componenta asta e cam cea mai tare pe ,,nisa" pe care e, dar magazinul cum e la inceput nu prea este atat de cunoscut....De asta m-am si enervat atat.

Cum as putea face sa preiau anumite bucati de cod de pe siteul meu?
    Am un site cu Campionate si competitii si unul de desene animate

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    36
    Posturi
    214
    Putere Rep
    19

Implicit

Cum as putea face sa preiau anumite bucati de cod de pe siteul meu?
    sigur ai facut tu scriptu'?

Seinfeld este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    20th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    863
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de ibaldazar Vezi Post
    @seinfeld, in concluzie tu propupi ca toate scripturile de acum sa fie sub licenta GPL?
    Sunt de acord atata vreme cat s-ar respecta termenii din readme.txt (link do follow - macar iti faci o ferma de link-uri beton).
    In concluzie, nici tu nu ai inteles mai nimic.

Pe scurt, si ma retrag din topicul asta: fiecare face ce vrea cu produsele sale (le da gratis, pe bani, pe inghetata). Dar cand tu "furi" (da, nu in sensul clasic al cuvantului, dar tot un fel de furt e si ala) de la altii si iti si promovezi linkul pe aici e ipocrizie sa te apuci sa tipi "ba ma fura, ajutati-ma!" Pai cand tu profiti de munca altora gratis, si mai faci si un ban de pe urma lor e bine. Dar cand altii vor sa profite de munca ta gratis nu mai e bine, nu?

Greu sa postezi asa doar pentru un amarat de link, fara sa gandesti putin. Asta asa, fara o tinta anume, doar am vazut ca e deja o moda sa mai trantesti un raspuns
    Vă mai aduceți aminte de jocurile copilăriei ?

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    36
    Posturi
    214
    Putere Rep
    19

Implicit

@seinfeld: nu trebuie sa te superi, discutam.
    @seinfeld: news flash: nothing's free.

sa-ti dau un exemplu cred eu bun si probabil cunoscut de membrii forumului:
    boonex.us - ofera sub licenta GPL un script pentru social networking - Dolphin.
    il instalezi vezi codul, poti sa faci absoult ce vrei cu scriptul. poti sa cauti si sa-i scoti si link-urile, sa-i scoti protectia. tot ce vrei. nu te doare capul ca ei au scris pe site ca incalci legea facand asta. e internet ce mama dreq, cine te gaseste?

De unde fac oare oameni astia bani? oare chiar sunt atat de tampiti sa dea un script full la cheie gratuit? Da! pentru ca in felul asta strang o gramada da clienti care nu au treaba cu php-ul (target-ul perfect). Nu-i intereseaza ca poate unul isi pune un doplhin de pe warez pentru ca au un shop de module pentru dolphin. Daca nu ai vrut sa dai 700$/ script sa scoti licenta in mod legal ai sa dai 20$ pe un modul care iti face o galerie cu filme youtube or cine stie ce tampenie pe care un client din target-ul lor nu are cum sa stie sa o faca. in plus, sunt si cativa clienti care iau scriptul si lasa link-ul spre ei pe site si in felul asta devin (pentru google) o autoritate in domeniu.

Sau scot un shopping cart, il dau moca dar am sa cer bani pentru addon-uri si template-uri sau am sa fac un magazin pentru alti developeri si am sa le iau 5% din valoarea comenzii.
    mnoh, nothing is free

daca tu preferi sa petreci 4 ore sa scoti toate link-urile si sa scoti toate protectiile dintr-un script la fiecare release/update in loc sa dai $200.00 si sa faci altceva in acele 4 ore la fiecare 3 saptamani e problema ta... dar pentru unii "taim iz manei"

Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de ibaldazar Vezi Post
    Sau scot un shopping cart, il dau moca dar am sa cer bani pentru addon-uri si template-uri sau am sa fac un magazin pentru alti developeri si am sa le iau 5% din valoarea comenzii.
    mnoh, nothing is free
    Si daca ajung toate addon-urile si template-urile la w@rez odata cu scriptul propriu zis?

(am folosit @ in loc de a pentru a nu optimiza prea mult cuvantul in sine).
    Mai poti afla una alta in materie de software pe Softview.ro

deadworldisee este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    iasi
    Vârstă
    30
    Posturi
    1.014
    Putere Rep
    20

Implicit

@Finaldestiny

folosesti functia eval in modulul tau.Cand asta face call catre servu tau, o sa returneze cod txt pe care servu client o sa il evalueze si o sa isi faca treaba.

Obfuschezi modulul pt "prima impresie" in cazul in care se uita cineva peste el.

Dezavantajul e ca trebuie sa ai codul txt hostat pe un server cu foarte putine downtimes, si in cazul in care pica serverul tau, modulul sa nu afecteze situl clientului.

Avantajul maret pe care il ai facand asta ar fi:
    - te bazezi de warez ca sa il propagi mai repede
    - dupa 1 luna s azicem dupa ce un site til foloseste tu poti sa ii afisezi un mesaj pe site, in care ii zici sa plateasca 3$ via paypal pt el,dar cel mai bine e sa tii tu un link dofollow fiindca valoreaza mai mult.
    - ai targetul mai mare de clienti daca il lasi free la inceput!Lasa sa guste din el si fal sa para dependent de el.Dupa ce ai pe putin cateva sute- mii de situri care il utilizeaza pui anuntu cu plata.
    SEO TIPS | CUMPAR ADVERTORIALE ! PM

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Probleme mari google
    De crysty_23 în forumul Google
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 22nd May 2009, 15:55
  2. Fluctuatii mari
    De Alex Dumitru în forumul Google
    Răspunsuri: 39
    Ultimul Post: 8th November 2008, 23:56
  3. Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 23rd July 2008, 20:22
  4. mari