Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: neintelegeri cu plagiatul

Mindrunner este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    4th December 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    55
    Posturi
    49
    Putere Rep
    17

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Personal consider ca nu pot fi tras la raspundere pentru un template care este furnizat free.
    Nu sunt un webmaster, ci un simplu internaut. Citesc de multa vreme (din umbra) pe aici si va respect pentru competentele pe care le aveti in acest domeniu.
    Si deasemeni stiu sa respect munca de creatie, dar mi se pare ciudat sa fiu amenintat de catre un asa zis webmaster care din pacate la cei 27 de ani pe care ai are, foloseste cratima la cuvinte precum 'vreti' si 'credeti' (va imaginati unde a pus cratima ca sa para politicos)

Am si creatii proprii la care am facut totul de la zero, nu am pretentii ca stiu prea multe, dar mi se pare caraghios sa fiu acuzat pentru un template care exista free si creat de altcineva decat cel care tipa.

Nu as fi intrat sa scriu aici, dar tupeul sau de a face plangere la rotld m-a facut curiuos sa cer si alte opinii avizate.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Citat Postat în original de Cristi Ursut Vezi Post
    Am mai avut discutia asta cu cineva. Afirmatia ta mi se pare identica cu aia: Solutie Custom vs Solutie CMS in care se merge marsant pe solutie custom in dezbatere pe aceleasi argumente pe care le-ai dat tu (Sic ).

Sa fim seriosi... daca ai un magazin online pe o nisa restransa fara concurenta, unde nici nu sunt vanzari mari, oamenii care vor intra acolo fix de asta se vor impotmoli si nu vor mai cumpara: ca tu ai template-ul default de la Pretashop (care btw, arata foarte bine). Sunt sigur si de faptul ca ei stiu asta. Toti!
    Ai perfecta dreptate, am uitat ca vorbim de romania, unde majoritatea shopurilor arata a containere. Cand vrei fidelizare si resales, nu merge cu un template, nici chiar la newsletter. Mai am un amic cu o prostie de site, neoptimizat, fara design, codu praf , vinde cat sa aiba bani de o cola, si are un db de 4000 de clienti !!!!!!! Asa e la noi, fara concurenta nu ne batem capu. Dar daca maine apare concurenta, atunci conteaza mult de tot.

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Citat Postat în original de Mindrunner Vezi Post
    Personal consider ca nu pot fi tras la raspundere pentru un template care este furnizat free.
    Nu sunt un webmaster, ci un simplu internaut. Citesc de multa vreme (din umbra) pe aici si va respect pentru competentele pe care le aveti in acest domeniu.
    Si deasemeni stiu sa respect munca de creatie, dar mi se pare ciudat sa fiu amenintat de catre un asa zis webmaster care din pacate la cei 27 de ani pe care ai are, foloseste cratima la cuvinte precum 'vreti' si 'credeti' (va imaginati unde a pus cratima ca sa para politicos)

Am si creatii proprii la care am facut totul de la zero, nu am pretentii ca stiu prea multe, dar mi se pare caraghios sa fiu acuzat pentru un template care exista free si creat de altcineva decat cel care tipa.

Nu as fi intrat sa scriu aici, dar tupeul sau de a face plangere la rotld m-a facut curiuos sa cer si alte opinii avizate.
    Eu zic sa te concentrezi pe business si sa nu-ti mai pierzi timpu cu nimicuri. Cand incepe treaba, ia-ti un baiat, schimba logo, culorile, si muta 2-3 module stanga dreapta, si gata!

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de attagency Vezi Post
    Ai perfecta dreptate, am uitat ca vorbim de romania, unde majoritatea shopurilor arata a containere. Cand vrei fidelizare si resales, nu merge cu un template, nici chiar la newsletter. Mai am un amic cu o prostie de site, neoptimizat, fara design, codu praf , vinde cat sa aiba bani de o cola, si are un db de 4000 de clienti !!!!!!! Asa e la noi, fara concurenta nu ne batem capu. Dar daca maine apare concurenta, atunci conteaza mult de tot.

Eu zic sa te concentrezi pe business si sa nu-ti mai pierzi timpu cu nimicuri. Cand incepe treaba, ia-ti un baiat, schimba logo, culorile, si muta 2-3 module stanga dreapta, si gata!
    Nu sunt de acord cu tine. Daca am un birt offline pe o nisa unde nu exista prezenta online, de ce sa nu imi fac si un magazin online repede cu cheltuieli minime? Poate daca bag bani sa fac totul cum zici tu (design unic, marketing, etc.) imi amortizez investitia in 1-2 ani (ca vorbim de o nisa fara concurenta, deci care nici nu vinde volum mare). Nu mai bine caut sa optimizez cheltuielile si sa fac in asa fel incat sa amortizez cheltuiala in cateva luni?

Daca merge treaba, ma decid: fac si SEO si Adwords si ii trag si un design. Mai faci si un pic de marketing bazat pe asta. (Ne-am relansat, bla bla design nou -> advertoriale platite sau neplatite, etc.)
    Asa vad eu lucrurile, ca nu toti au capital sa faca investitii mari (cum zic, omul isi extinde afacerea lui, pur si simplu).

Inteleg sa nu fii de acord cu mine, pentru ca tu probabil esti interesat ca toti cu magazine online sa caute sa apeleze la designeri profesionisti. Insa trebuie sa admiti ca nu oricand se impune sa faci lucrurile "profesionist".

@Mindrunner, treaba e simpla: template-ul ala, chiar daca e free e proprietatea cuiva. Al meu sa zicem. Eu ti-l dau tie sa-l folosesti sub anumite conditii (pt bani, sau ca sa imi lasi un link in footer sau stiu eu sub ce licenta e furnizat template-ul ala). Dar i-l dau si lui Gheorghe. Tu nu poti sa-l iei pe Gheorghe la rost pentru ca ti-a "copiat" template-ul, pentru ca nu e template-ul tau. Intelegi?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

polooradea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    28
    Posturi
    373
    Putere Rep
    17

Implicit

daca iau o tema gratis de pe net, si o schimb destul de mult: marime, background, diferite poze, footer-ul, si sterg si o lista din footer cu niste linkuri puse de cel care a facut tema, pot fi tras la raspundere? adica ma poate obliga sa le scot tema desi e destul de schimbata?

uitati ce zice in tema: "<!-- Remmeber!!! This free Blogger template is licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 License. You are required to keep the footer links intact which provides due credit to its Author and Supporters. If you have plan to remove any link, its better for you, not to use the template. [DMCA / Blogger] -->"

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    41

Implicit

Pai si nu scrie clar acolo? Un raspuns mai neortodox ar fi: depinde cat o modifici, ca daca o modifici in asa hal incat sa nu mai semene nimic cu tema initiala, nu mai isi da nimeni seama. Dar asta inseamna multe lucruri, incepand cu toate elementele grafice.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

polooradea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    28
    Posturi
    373
    Putere Rep
    17

Implicit

pai nu prea iti dai seama decat dupa forma ei. am modificat multe fonturi, culori, am sterg backgroundul, am sterg inca o poza din header, am modific backgroundul postarii, i-am pus facebook, page numbered, am modificat bara de meniu (background + culori). am sters si modificat nume + linkuri din ea... acuma o sa vad ce va fi.

cobracsb este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th June 2011
    Vârstă
    34
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

si despre siteurile cu retete culinare ce poti sa spui?
    textele sunt cam la fel la toate; reteta e reteta

difera template-ul dar in rest retetele sunt identice
    si pozele de la retete cam la fel

si alea sunt plagiate?

estpoint este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd June 2007
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    42
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

0 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de cobracsb Vezi Post
    si despre siteurile cu retete culinare ce poti sa spui?
    textele sunt cam la fel la toate; reteta e reteta

difera template-ul dar in rest retetele sunt identice
    si pozele de la retete cam la fel

si alea sunt plagiate?
    In Romania ( parerea mea ca si in alte tari ) se profita de o legislatie slab dezvoltata pe acest subiect .

In acest moment de poate depune o plangere la google sin contul de webmaster.

In principiu cred ca aceste plangeri de plagiat si drepturi de autor sunt tratate superficial de google .

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.383
    Putere Rep
    20

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

26th June 2011, 15:31!!!!!! Ai grija estpoint căci in goana după postări o sa-ți iei o grămadă de negative!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Google sitemap neintelegeri
    De giovanni12345 în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 28th July 2009, 16:51

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •