Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Cursul de schimb - paypal withdraw

  1. #1
    Avatarul lui LordRaven
    LordRaven este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    4th October 2007
    Vârstă
    42
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit Cursul de schimb - paypal withdraw

    Salutare tuturor,

    In primul rand mii de multumiri celor care au facut experimente referitoare la contul de paypal, carduri la care merge optiunea de withdraw etc.

    O singura nedumerire am...
    Inteleg dintr-un thread de mai sus, ca cel mai potrivit ar fi cardul Visa Electron de la Ing. Problema e ca acel card este in RON, iar banii pe care ii primesti prin Paypal sunt in valuta. Cine Dumnezeu stabileste cursul de schimb atunci? Citisem pe un forum (nu mai stiu exact pe care) ca se practica niste cursuri incredibil de ne-avantajoase, ca sa nu zic chiar nesimtite.
    Am intrebat-o pe d-shoara de la Ing si habar nu avea ce inseamna Paypal si ca pt a primi plati in valuta iti trebuie cont curent in valuta respectiva. Asta stiam si eu, dar in cazul in care plata este intermediata de un serviciu gen paypal, inteleg ca e un pic diferit... gresesc?

    As fi recunoscator, si cred ca ar fi folositor pt multi "lurkeri", daca m-ar lamuri cineva. De exemplu, cand ati facut verificare aia la care vi s-au cerut 1.5 euro, la ce curs au fost schimbati? (in cazul in care aveti visa electron de la ing). Cand ati testat optiunea de withdraw, la ce curs v-a schimbat euroi in roni?

    Multumesc.

  2. #2
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Cursul valutar folosit la tranzactionarea LEU - VALUTA din/in/prin PayPal si nu numai, este cursul valutar al bancii emitente a cardului tau in/din care faci tranzactia.

    Deci, daca ai card BRD se va folosi cursul valutar BRD din ziua tranzactiei.

  3. #3
    Avatarul lui LordRaven
    LordRaven este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    4th October 2007
    Vârstă
    42
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    In mod normal asa se intampla... dar cred ca e valabil doar la tranzactii dintr-un cont in altul, fara sa implice carduri.

    Am gasit un thread pe softpedia in care se discuta despre asta:
    h t t p: //f o r u m. softpedia.com/index.php?showtopic=211184 (am bagat niste spatii in plus, pentru ca nu am inca 10 posturi, deci nu pot posta un live link)

    Inteleg ca atunci cand e vorba de carduri, fie ele Visa sau Mastercard treaba e un pic mai complicata pentru ca in ecuatie nu intra doar cursul bancii respective ci si cursul stabilit de Visa sau Mastercard. La asta se pot adauga comisioane de conversie valutara de care initial nu aveai habar.
    Fiind vorba de paypal, unde este nevoie SI de un card atasat contului curent cred ca se aplica cele spuse mai sus.

    De asta cred ca cel mai bine ne pot lamuri cei care au facut atat "vanzare de valuta" in momentul in care li s-a cerut verificare aia de 1.5 euro de catre paypal, cat si "cumparare de valuta" in momentul in care au testat optiunea de withdraw.
    Mai exact cu cat au vandut/cumparat (cu tot cu eventualele comisioane) si cat era cursul oficial in ziua respectiva.

  4. #4
    Avatarul lui victorro
    victorro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    10th September 2007
    Posturi
    39
    Putere Rep
    31


    Implicit

    LordRaven, cursul este cel stabilit de cei de ING in ziua cand ti s-a creditat contul urmand ca la sfarsitul lunii sa se faca o regularizare in functie de cursul anuntat de BNR (explicatie primita de la un ofiter de credite de la ING care a lucrat cu Moneybookers). C-o fi asa k n-o fi, ideea e k iti opresc vreo 10$ la 500retrasi + comisionu de retragere perceput de banca.
    Sa fii foarte atent la sfarsitul fiecarei luni ca daca diferenta de curs iti este nefavorabila ING iti retrage din cont suma respectiva, iar tu ramai cu sold negativ si dupa vreo 3 luni te declara la biroul de credite (uneori pentru sume infime 1ron) si uite asa te trezesti ca nu mai poti lua nici credit k ai fost rau platnic..

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 264
    Ultimul Post: 12th March 2013, 11:24
  2. Schimb Paypal-Moneybookers
    De Robert în forumul PayPal
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 14th February 2010, 21:41
  3. Schimb 55$ din paypal in ron?
    De Nica Cristian în forumul PayPal
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 1st July 2009, 00:44
  4. BNR publica cursul cu delay
    De Butcher în forumul Continut web
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 20th June 2009, 15:30
  5. Withdraw si receive payments in PayPal, acum si la noi!
    De Razvanel în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 93
    Ultimul Post: 2nd October 2007, 17:42

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •