Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: Se foloseste PayPal pentru plata in Ro?

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    40
    Posturi
    925
    Putere Rep
    23

Implicit

cred ca un procend de 5% din totalul utilizatorilor ce platesc cu cardul. Dar cum asta ar fi o medie si de la serviciu la serviciu aceasta medie difera, adica una e la hosting alta e la haine online, cred ca nu te ajuta cu nimic cifra asta.

Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    26

Implicit

Nu vreau sa supar pe nimeni, insa numai din auzite nu poti sa emiti o opinie. Eu pot sa iti recomand sa iti adaugi ca mod de plata, la platile mele din ro la mine 1/3 vin de pe cc, 1/3 prin transfer bancar si 1/3 din paypal.
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

Zimbru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    12th August 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    587
    Putere Rep
    24

Implicit

Clar ca procentul este direct influentat de nisa magazinului.
    Opinie proprie : daca si vanzatorul (ma refer la comerciantii din Romania in general) ar folosi mai des aceasta metoda de plata, poate asa s-ar reusi educarea progresiva a cumparatorul din punct ro.
    I'm not a complete idiot, some parts are missing...

ibaldazar este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th June 2007
    Locaţie
    falticeni
    Vârstă
    36
    Posturi
    214
    Putere Rep
    19

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Sa nu uitam ca Paypal ofera plata directa prin card (fara sa-ti faci cont).
    offtopic: Ce spuneti totusi de google checkout?
    compara preturi si viziteaza forumul wow romania

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    40
    Posturi
    925
    Putere Rep
    23

Implicit

pana la urma unde gasim oameni care au paypal, adica daca vreau sa imi fac reclama la un serviciu pe care il vand acceptand paypal, unde gasesc publicul tinta?

c_n_m este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    25th February 2006
    Locaţie
    București / Ilfov
    Vârstă
    45
    Posturi
    613
    Putere Rep
    24

Implicit

Sunt destui care au cont de Paypal, si asa cum bine a spus ibaldazar mai sus, poti incasa plati de la persoane care nu au cont de Paypal ci care fac plata direct cu cardul. Problemele sunt altele:

1) Paypal nu are deocamdata moneda RON. Asta inseamna ca potentialii tai clienti vor pierde la conversia de moneda atunci cand fac plata cu un card atasat unui cont cu moneda RON, iar tu vei pierde din acelasi motiv atunci cand vei retrage banii intr-un cont cu moneda RON.

2) E-mailul pe care-l primesc clientii este valabil ca dovada de plata pentru contabilitate doar in alte tari, la noi insa nu, deci clientilor-firme le va fi foarte greu (daca nu imposibil) sa-si introduca in contabilitate o plata facuta prin Paypal. La fel si pentru tine daca functionezi ca firma, va fi dificil d.p.d.v. procedural sa introduci in contabilitate sumele incasate prin Paypal, probabil ca vei gasi ceva solutii pe forumurile de contabilitate.

3) Tu ca si vanzator de servicii nu esti protejat aproape deloc in cazul in care un cumparator de servicii isi cere banii inapoi pretinzand ca nu ar fi primit serviciul cumparat. Intr-o asemenea situatie (Paypal dispute) tu trebuie sa poti sa dovedesti ca ai livrat serviciul respectiv, ceea ce este foarte dificil, iar daca nu poti dovedi livrarea serviciului vei ramane si cu serviciul prestat si vei da si banii inapoi.

duku602 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th October 2010
    Locaţie
    S-E Europei
    Vârstă
    30
    Posturi
    94
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu am ca metoda de plata Paypal pe site, afara este OK, dar pentru romania nu recomand!
    Deja incep sa ma gandesc la o alternativa pentru platile in Romanica

diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    40
    Posturi
    417
    Putere Rep
    14

Implicit

Mai invii putin topicul asta pentru ca e de folos pentru cei cu magazine virtuale.
    Experienta mea de 4 ani pe nisa medicala ( adica am clienti cabinete medicale, medici in proportie de 90 % si ceva pacienti restul)
    Cleintii mei sunt plimbati prin lume, stiu ce e ala un cont si un card si le folosesc , INSA am 95% plati curierat RAMBURS si restul plati in cont . Matematic calculat.
    Cand un client se inscrie la mine pe site mai fac si niste chestionare. concluzie. NU AU TIMP sa faca plata prin virament sau prin internet banking , chiar daca au asa ceva la indemana si teoretic ar dura putin.
    Li se pare mult mai usor sa plateasca ramburs doar cu o miscare de a scoate banii din portofel si fara logari pe site , cifre pt cont , parola si cu atat mai mult nu au timp sa se deplaseze la o unitate bancara sa alimenteze contul sau sa faca un OP de acolo pentru mine. Am sesizat o mare LIPSA de dorinta de a lucra cu bancile. Raspunsul lor MAJORITAR facut pe chestionare pe app 1000 clienti.

Cat ma priveste ..as pune Paypall pe site. Eu la platile mele fac si OP la banca si plati prin internet banking si pay pal. Oridinea pe care o prefer prin ursurinta si prin timpul pierdut si apoi prin comisoane ar fi : Paypal > internet banking > rambursul > OP ul la banca. ( asa prefer sa PLATESC EU)
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

Realtuning este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th January 2011
    Locaţie
    Nadrag
    Vârstă
    27
    Posturi
    128
    Putere Rep
    0

Implicit

@diasomie chiestia cu RAMBURS o folosesc si eu, desi am paypal, doresc sa platesc ramburs. De ce? pentru ca la sosire pot vedea ceea ce am in colet, daca este intreg sau nu si daca este ceea ce am cumparat si atunci platesc.

adi.nechifor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    29th October 2010
    Vârstă
    6
    Posturi
    30
    Putere Rep
    13

Implicit

Am observat si eu chestia cu plata ramburs. Am trimis sute de colete pana acum, si cred ca 99% din plati au fost ramburs. Sincer, si mie mi se pare mai simplu asa, chiar daca folosesc si PayPal sau internet banking-ul. Eu in general prefer sa am cash in portofel, chiar daca astfel e mai riscant. Imi place sa simt banii. Stiu, stiu, sunt inadaptat..

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Banner ieftin plata prin paypal
    De SeerKan în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 23rd December 2009, 23:06
  2. Plata Paypal direct in $
    De Prometeu în forumul PayPal
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 6th March 2009, 17:15
  3. Plata furnizori prin PayPal?
    De marcos29 în forumul PayPal
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 21st February 2009, 22:55
  4. Domenii cu plata prin paypal
    De AndyM în forumul PayPal
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 10th February 2009, 18:25
  5. Hosting romanesc bun cu plata in Paypal.
    De martynesku în forumul Hosting
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 1st July 2008, 21:20

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •