Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Chiar ai nevioe de like-uri ?

  1. #11
    Avatarul lui adrian_gpj
    adrian_gpj este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    14th April 2014
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    89
    Putere Rep
    19


    0 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    la data articolului nu va uitati Jan 28, 2014 ? Lucrurile se schimba pe zi ce trece.

  2. #12
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    936
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de adrian_gpj Vezi Post
    la data articolului nu va uitati Jan 28, 2014 ? Lucrurile se schimba pe zi ce trece.
    Ce s-a schimbat de atunci?

    Numarul de like-uri, ca despre asta vorbim si pentru asta ii raspundeam lui @popescudan, nu are efect in serps.

    Citat Postat în original de popescudan Vezi Post
    Google îți poziționează site-ul cât mai sus legându-se și de prezența social media, numar de like-uri, activitate pe rețelele de socializare..

  3. #13
    Avatarul lui d3vilbabe
    d3vilbabe este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    25th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    40
    Putere Rep
    26


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Dar are efect la nivel de marketing: cu cat un articol are mai multe like-uri/share-uri, cu atat aia care il vad il considera mai interesant si dau si ei like/share. Efectul de turma e fascinant de urmarit pe social media. Si asta se poate rezolva simplu, printr-un plug-in care contorizeaza defect, de cate ori apesi pe buton :-" Daca articolul mai este si de calitate, atunci are sa aiba efect asupra numarului de vizitatori fideli pe timp scurt si lung daca se mentine calitatea.

  4. #14
    Avatarul lui popescudan
    popescudan este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th March 2015
    Locaţie
    București
    Vârstă
    29
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Eu îmi susțin părerea ca prezența social media are efect în serps. Ar fi culmea ca cei de la google să ne spune orice sau să recunoască orice

  5. #15
    Avatarul lui kelt
    kelt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    30th September 2010
    Locaţie
    Galați
    Vârstă
    37
    Posturi
    326
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Dacă nu ești Iohannis, slabă șansă să ai milioane de fani reali. Iar în ceea ce privește like-urile plătite, ei bine, Facebook a cam început să dea înapoi în ceea ce le privește. Știu vreo câteva exemple de pagini care au pierdut peste noapte de la 100 la 500 de like-uri, pagini care, firește, plătiseră pentru ele. Nu e tocmai corectă chestia, dar ca idee, cred că n-ar trebui să ne mai ghidăm atât de tare pe Facebook pentru că observ un declin. Poate (sper să) mă înșel...

    Și fie vorba între noi, nici măcar postările lui Iohannis nu-mi mai apar la feed.
    Scriu articole în română și engleză.
    Graphic designer: logo, banner, etc.

  6. #16
    Avatarul lui barzafurioasa
    barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    282
    Putere Rep
    30


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Ca sa ma bag si eu in seama in acest topic si vorbind din experienta nu are rost sa te obosesti sa atragi like-uri daca nu ai nimic de vandut (ai un site generalist sau pe o anumita nisa). Asta daca nu ai un site care promoveaza prostia (cum a zis si Adrian) sau ceva cu teoria conspiratiei, can can, filme online, telenovele, manele etc. etc. Problema nu este doar din cauza utilizatorilor ci si din cazuza FB care nu distribuie posturile (pe baza algoritmului lor, in functie de cate like-uri primesti per post bla bla) desi ai o gramada de like-uri la pagina.

    Este util poate doar pentru imagine ca utilizatorii sa vada ca xxxxx useri au dat like. Pentru site-uri care si comercializeaza ceva (doar imi dau cu parererea - nu am experienta) cred ca este la fel de inutil (obtinerea de like-uri la pagina). Reclama pe FB nu stiu ce impact are asa ca nu ma bag.

    Ca si comparatie - pagina fb 12k - profil g+ 1.3 k - la articole publicate pe fb - 0-2 like-uri, pe g+ 8-210 + (vorbim de acelasi site, aceleasi articole).

    Rata de afisare pe fb 1.7% ( asta nu inseamna ca lumea si vede articolul la ce poluare este pe wall).

    Nu zic ca nu sunt si site-uri serioase ce prind pe fb, insa aceste sunt cazuri izolate ce in timp probabil ca vor dipare.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Blueadvertise chiar plateste
    De piciu1993 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 22nd September 2011, 12:09
  2. chiar nu ma asteptam la asta
    De style în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 17th August 2010, 00:05
  3. Chiar se poate castiga cu CJ ?
    De flavius în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th August 2009, 17:58
  4. chiar asa :)
    De inscaun în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 19th February 2008, 19:48
  5. Chiar Si Astral?
    De Ioan Margineanu în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 10th February 2006, 23:00

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •