Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: The 7 Harsh Realities of SEO

No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    30
    Posturi
    707
    Putere Rep
    29

Implicit The 7 Harsh Realities of SEO

The 7 Harsh Realities of SEO

Just sharing ...
    ps: just sharing, nu mai cataloghez cu interesant ... cu toate ca am reusit sa trezesc la viata si unii useri, care in ultima perioada nu prea si-au mai facut simtita prezenta;
    un scurt artcol ca o mica alternativa la Anunt

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    29
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    37

Implicit

Mie mi se pare ciudat punctul 5. Parca e putin fortata concluzia ca kw-ul in domeniu cantareste atat de mult precum vrea el sa sublinieze ca conteaza.
    Ar putea fi o gramada de alte motive. E drept ca nici nu ma-m uitat peste site-uri ca sa imi fac o parere clara, ca-i cam tarziu, dar maine daca imi amintesc o sa ma uit.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    56

Implicit

Misto articol. THX for sharing.

Ele puteau fi mai mult de 7, dar astea sint bune.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

-Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    37

Implicit

No_name, un articol foarte bun si actual care spune lucrurilor pe nume.

Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    36
    Posturi
    337
    Putere Rep
    22

Implicit

Hmmm... Mie mi s-a parut cam simplist.

Exista o groaza de motive pt care realtor.com cu 3000 de link-uri rankeaza sub homes.com cu 1000 de link-uri, nu neaparat domeniul fix pe cuvantul cheie. Nu cantitatea link-urilor face diferenta, ci calitatea lor.

P.S. Oscommerce.com rankeaza inaintea lui ecommerce.com pt (ati ghicit) "ecommerce".
    Web Copywriter - Tehnici de optimizare site (Blog SEO)

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    48

Implicit

Neil Patel face treaba buna, dar articolul pare scris de cineva care deabia a auzit ce e SEO. Face niste comparatii bazandu-se pe optimizarea facuta acum 3-4 ani. Lucrurile s-au schimbat mult si se pare ca nu prea s-a adaptat schimbarilor.

Din experienta mea, domeniul nu are nici o valoare sau e foarte mica, daca are. Motivul pentru care domeniile generice rankeaza pentru cuvintele respective e ca s-au investit o gramada de bani in ele si au fost cumparate de firme puternice pe nisa respectiva.

Cat despre comparatia 1000 - 3000 linkuri, e copilareasca. Pot sa-mi fac azi un site si peste o saptamana sa am 10,000 de linkuri. Asta-mi ofera vreo sansa sa rankez pentru un cuvant bun ? Nu.

Valoarea ancorei a scazut si ea enorm de mult si a crescut ratingul acordat relevantei. E mult mai important ca titlul / continutul paginii de unde iei linkul sa fie relevant cu pagina ta, decat sa aiba ancora respectiva, dar pagina sa nu aiba nici o legatura.

Meta ? Chiar e cineva care spera sa-i creasca traficul cu meta ? Eu consider ca singurul meta luat in considerare e Description, dar nici pe ala nu-l foloseste Google mereu.

SEO s-a schimbat enorm si ce conta acum cativa ani nu mai are acum aproape nici o valoare.

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    30
    Posturi
    707
    Putere Rep
    29

Cu siguranta un articol simplist.
    Pe mine m-ar interesa, care ar fi influenta social bookmarks si daca linkurile prescutate gen byt,ow.ly etc au o anumita influenta sau daca sunt luate in calcul de motoarele de cautare (nu ma mai voi referi doar la google deoarece bing-ul este foarte posibil sa mai cucereasca din piata daca zvonurile se vor adeveri: daca va fi motor de cautare implicit pentru facebook, daca noul iphone va avea ca browser defaul bing etc.)

Cat despre Neil Patel nu este Aaron Wall, Brian Clark sau Rand Fishkin, insa la cei 24 de ani cu siguranta are cu ce se lauda.

Sa fim sinceri, nu cred ca ar oferi ultimile sale "tehnici" gratis; chiar are un program de submisie de 10 cursuri, care costa 200 de dolari, daca nu ma insel, unde sunt cateva chestii importante acolo (sa inscris un bun prieten si mi-a sharuit cateva idei )

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    56

Implicit

Niciodata nu e deajuns, nu e multumitor, nu e detaliat, nu e practic ...plus multe alte nemultumiri.

Ideea articolului e buna, sint criterii teoretice, generalizari, lucruri dupa care te poti ghida. Nu e pentru "avansati", dar nu cred ca a avut pretentia de a fi...

Take it as it is.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    30
    Posturi
    707
    Putere Rep
    29

Implicit

nu am vrut sa mai incep alt thread, chiar daca nu este related:
    http://sethgodin.typepad.com/seths_b...followers.html
    din seria just sharing
    cum ar fi o sectiune "Just Sharing" unde sa fie un fel de human RSS cu articole care merita citit atat de SEO cat si online-entrepreneur ?

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    29
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    37

Implicit

Citat Postat în original de No_name Vezi Post
    din seria just sharing
    cum ar fi o sectiune "Just Sharing" unde sa fie un fel de human RSS cu articole care merita citit atat de SEO cat si online-entrepreneur ?
    Mi se pare o idee f buna, dar ar trebui gandita bine dinainte. Ori se posteaza doar linkuri intr-un sg. thread(dar nu aiurea si fara promovare proprie de ex.), ori s-ar deschide un cate un thread pentru fiecare pentru a fi permise si dezbateri legate de articole.

trebuie mers pe ideea ca cu cat sunt mai putine astfel de posturi, cu atat e mai de calitate si nediluata informatia.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •