Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Ce tip de colocare ati alege?

  1. #1
    Avatarul lui AGSQ
    AGSQ este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    2nd November 2015
    Posturi
    30
    Putere Rep
    16


    Implicit Ce tip de colocare ati alege?

    Salutare,

    Desi stiu ca majoritatea membrilor sunt clienti de produse mici, precum web hosting, inregistrare domenii... poate VPS pe alocuri, aceia dintre voi care folositi sau ati folosit servicii de colocare, ce model/varianta de colocare ati prefera mai mult?

    Varianta A - Colocare standard:
    Este varianta cea mai intalnita de colocare, unde vi se ofera asistenta, remote hands, consola KVMoIP, timp de raspuns =< 1h pentru interventii... etc., dar care este taxat la pretul pietei

    Vatianta B - Colocare budget:
    Este varianta in care vi se ofera aceiasi parametri de functionare ca si in varianta A, insa impune conditia ca toate echipamentele colocate sa aiba un port dedicat IPMI/ILO/IDRAC pentru a va putea realiza interventiile exclusiv remote, prin internet, iar timpii de raspuns pentru interventiile fizice sunt substantial mai mari >= 4h, dar care este taxat sub pretul pietei (aka. mult mai ieftin), considerand ca nu aveti neaparat nevoie de asistenta fizica asupra echipamentului, din partea unui tehnician.

    Daca puteti, v-as ruga sa argumentati in 2-3 cuvinte, de ce anume preferati varianta aleasa.

    Multumesc!

  2. #2
    Avatarul lui cosmin91
    cosmin91 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    28th February 2017
    Vârstă
    33
    Posturi
    118
    Putere Rep
    14


    Implicit

    Vatianta B - Colocare budget:

  3. #3
    Avatarul lui PhoeniXman
    PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.814
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Eu personal aş alege varianta A de colocare standard, motivul principal este ca ofera asistenta si remote hands, ceea ce înseamnă că există oameni disponibili pentru a mă ajuta cu orice problemă sau întrebare am avea în legătură cu echipamentul meu colocat.
    De asemenea, timpul de răspuns de până la 1 oră pentru interventii este un plus, deoarece în cazul în care apar probleme, ele pot fi rezolvate rapid. În plus, consola KVMoIP poate fi de ajutor în cazul în care avem nevoie să accesăm echipamentul nostru de la distanță, fără a fi nevoiți să ne deplasăm la datacenter.

  4. #4
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36


    Implicit

    cred ca depinde de cunostitintele tale si de ce oameni ai in firma.

    De exemplu eu prefer o echipa buna pe suport, ca daca e vreo chitita ei au expeirenta si o rezolva in 10 minute in timp ce eu poate ma chinui 5-6 ore sa-mi dau seama de unde e problema. E drept ca am avut o firma unde eu dechideam tichetele si tot eu le rezolvam pana raspundeau ei pe tichet dar din cauza asta au cam ramas cu serverele si fara un venit lunar de la mine din buzunar.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Doresc o colocare in afara
    De europahost în forumul Hosting
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 13th May 2018, 13:44
  2. .eu sau .net ce ati alege?
    De wega77 în forumul Domenii
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 17th October 2014, 16:13
  3. cumparare server dedicat pt. colocare
    De lixor în forumul Hosting
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 13th June 2011, 15:42
  4. Ce ai alege?
    De Punct în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 19th August 2008, 13:50
  5. Ce ati alege ??
    De hyp3rion în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 16th October 2007, 13:37

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •