Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 77

Subiect: Hosting platit sau server acasa?

  1. #11
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    41


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Acum 10 ani RDS era foarte suparat pe cei care isi tineau site-urile acasa, scrie chiar si in contractul lor ca nu iti dau voie sa faci gazduire pe conexiunea lor.
    Nu stiu de la cine ai tu internet acasa dar e bine de stiut daca in contractul semnat cu furnizorul tau ti-au stipulat clar acest lucru.
    Daca esti dispus sa platesti ~ 50€/luna pe o fibra optica de la un provider mai obscur + costul instalarii fibrei optice atunci da gazduirea site-urilor neesentiale acasa poate fi o solutie dar sa fie multe calculatoare sa se justifice cheltuiala de 50€+TVA/luna.
    Eu am avut la mine acasa in mansarda timp de aproape 1 an cam 40 desktop towere intr-o camera de 10m2, cu un aparat de aer conditionat inverter , fibra optica, router server dedicat si cu acest setup clar am facut economie la bani.
    Asa am reusit sa cresc un serviciu web care ar fi fost neprofitabil in primul an de activitate dar reducand costurile am putut sa platesc mai mult pe partea de dezvoltare si mai putin pe colocare.

    Partile nasoale:
    - daca se bloca vreunul, il mai trimiteam pe taica'meu sa-l scoata din priza , explicandu-i pe indelete care este fizic cel care trebuia rebootat ;
    - cand am plecat in concediu , l-am pus pe un prieten sa locuiasca la mine acasa o saptamana ca sa fie cineva fizic sa le dea reboot;
    - am avut control de la renel pentru ca urcase vertiginos factura la curent si a trebuit sa le dau explicatii cum ca ma incalzesc "electric"

    Ca si costuri clar am economisit en-gross, daca as fi colocat 40 de towere la un datacenter pe langa ca nu ma lasau sa colochez towere(ei vor rackabile), m-ar fi costat spre 2000€/luna toata distractia, asa, mi-am facut treaba cu 500€/luna
    A trebuit ca si lucrari suplimentare sa-mi cumpar un generator de 10KVA si sa-i trag curent electric pe retea separata pana spre mansarda si m-au injurat de cateva ori vecinii cand l-am tinut pornit o ora ca fiind Diesel facea un zgomot destul de tare; generatorul m-a costat ~1500€ (second hand) dar mi-am scos banii pe el din prima luna si clar si-a dovedit utilitatea.

  2. #12
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Rds nu mai e suparat. Spune doar sa nu raspunzi la cereri dhcp in retea si sa ai postmaster si abuse@domeniu.

    Eu nu am de gand sa fac datacenter acasa, dar e interesant ca tu ai reusit
    Fibra de la RDS pentru un cont de firma incepe de la 15 euro pe luna. Nu stiu sigur cat costa toate pachetele, dar cand aflu le zic.
    Ultima modificare făcută de Dan; 11th May 2015 la 12:19.
    Trust, but verify.

  3. #13
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Citat Postat în original de GabrielBaciu Vezi Post
    Asta e o soluție la care mă gândesc de ceva timp, mai exact de la apariția lui Wordpress 4 care se dovedește un mare mâncător de resurse când e vorba de site-uri cu multe imagini. Din păcate nu mă prea pricep ca să încerc soluția.
    Daca prezinta interes, pot face un tutorial.
    Dar cred ca e important sa ai viteza de upload buna si sa-ti placa sa inveti chestii de server. Nu e greu, dar daca nu-ti face placere n-are sens .

  4. #14
    Avatarul lui gupi
    gupi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    15th March 2008
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    420
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    @gupi - Multumesc in primul rand de raspuns. Eu caut solutii, nu probleme, asa ca le luam pe rand:
    Carcoteala in pauza de masa:
    In primul mesaj ziceai:

    Si deci va intreb de ce probleme m-as mai putea lovi, ce nu am prevazut aici (sau am omis sa scriu).
    Ai vrut problmee, ti-am dat probleme
    .:|:.

  5. #15
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Citat Postat în original de gupi Vezi Post
    Ai vrut problmee, ti-am dat probleme
    Am zis mai jos ca de fapt caut SI solutii, nu DOAR solutii. Adica n-am vrut sa se inteleaga gresit sau ca m-am razgandit. Mi-a scapat partea aia citata de tine
    Mersi de probleme. o sa citesc despre ele, ce sa fac. Daca mi le-ai dat, sa fie primite.

  6. #16
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    41


    Implicit

    "Din bube, mucegaiuri şi noroi
    Iscat-am frumuseţi şi preţuri noi"


    Si eu cam tot asa, din resturi adunate am pus cap la cap un data-room (ca nu-i zic datacenter)
    Am gasit si poze








  7. #17
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Si eu cam tot asa, din resturi adunate am pus cap la cap un data-room (ca nu-i zic datacenter)
    Am gasit si poze
    Data-mansarda, nu data-room.
    In poza 2 in dreapta acolo sunt optiplexuri? Eram foarte inclinat sa imi iau un d'ala, doar ca n-am gasit sa consume asa, neglijabil cum mi-am dorit eu.

  8. #18
    Avatarul lui IulianC
    IulianC este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th August 2013
    Locaţie
    Ialomita
    Vârstă
    44
    Posturi
    362
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Super! Exact ceva de genul aveam in cap, dar mai migalos
    Ca sa nu ma injuri pe urma ca nu ii dai de capat.
    Vezi ca sistemul de operare in sine nu are mediu grafic(interfata), totul se face din terminal.
    Interfata grafica a aplicatiei de virtualizare se acceseaza din browserul unui alt dispozitiv accesand ip-ul apoi apare o fereastra de logare unde vei introduce un user si o parola standard sau userul si parola aleasa la instalare .

    Mai sunt cateva versiuni cu interfata destinate serverelor ( fara partea de virtualizare).

    Zential - Development Edition(bazat pe Ubuntu), Clear OS - Community(bazat pe CentOS), Univention - Core Edition (bazat pe Debian)

    Univention: https://www.youtube.com/watch?v=uEVySlIKGI0 https://www.youtube.com/watch?v=3Ca4waQKkd4


    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Cat despre router - mai bine expun serverul la net direct (bag mufa in el) decat sa ajung la gradul ala de artizanat )
    Cumperi un invertor de 150 de Wati ( costa 100-200 de lei) scoti bateria de la masina si cand iti pica curentul treci "serverul" si routerul pe invertor.
    Am ramas fara curent odata, am pus invertorul, am cuplat la el modemul romtelecom si am avut internet pe tableta.
    Ultima modificare făcută de IulianC; 11th May 2015 la 13:43.

  9. #19
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Citat Postat în original de IulianC Vezi Post
    Vezi ca sistemul de operare in sine nu are mediu grafic (interfata), totul se face din terminal.
    Interfata grafica a aplicatiei de virtualizare se acceseaza din browserul unui alt dispozitiv accesand ip-ul apoi apare o fereastra de logare unde vei introduce un user si o parola standard sau userul si parola aleasa la instalare .
    Atata lucru oi sti si eu mai Iulian
    Am scris mai sus ca am deja un laptop pe care il folosesc in aceste scopuri, deci nu's chiar complet in ceata. Deci da, nu vad de ce as pune Gnome pe un server web.

    Multumesc pentru links.

  10. #20
    Avatarul lui casperel
    casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    838
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Aveam aceeasi "manie" acum cativa (mai multi ) ani, dar acum tin totul la Digitalocean si Amazon AWS. Posibil sa economisesti niste bani, dar platesti cu timpul care-l pierzi pt fiecare problema care va aparea si va trebui s-o gestionezi SINGUR. Dar testeaza si revino peste 1 an ca ne spui daca am gresit sau am avut dreptate.
    Ultima modificare făcută de Dan; 11th May 2015 la 14:32. Motiv: cratima

Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Google şi hosting plătit lunar sau anual
    De homaien în forumul Google
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 23rd June 2015, 20:39
  2. Hosting pe server prorpriu?
    De Mihai_Is în forumul Hosting
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 27th February 2014, 23:30
  3. Vand hosting Platit pana in 29/04/2014
    De buves18 în forumul Hosting
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th July 2013, 15:55
  4. Vand 4 domenii din care 2 cu hosting platit
    De alias74 în forumul Domenii
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 17th February 2011, 00:53
  5. Server aflat fizic si administrat acasa. Se poate ?
    De evolution în forumul Server side
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 19th January 2009, 18:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •