Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Afacere Hosting ...

  1. #1
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit Afacere Hosting ...

    De ceva timp ma bate gandul sa intru pe piata de hosting, mai intai local si pe urma international [de ce nu] insa nu am destule cunostinte tehnice in acest domeniu. As vrea sa stiu de la cei care au astfel de afaceri sau care au habar de fenomen ce implica acest lucru, desigur in masura in care aceste detalii se pot spune. De asemenea sunt dispus sa ma vad cu persoane care au mult habar despre cum functioneaza aceasta afacere insa nu au bani de investit, sunt convins ca putem ajunge la o intelegere reciproc avantajoasa. Tin sa precizez ca nu ma gandesc sa iau resellere si sa le dau la altii, as vrea o afacere proprie insa daca varianta de reseller e mai putin costisitoare din anumite puncte de vedere si mai profitabila sunt deschis la discutii.

    In nebunia asta SEO se "consuma mult hosting" si simt ca e loc...

    Acestea fiind spuse astept raspunsurile si intrebarile voastre.

    Multumesc anticipat!

  2. #2
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    79


    Implicit

    Costurile cele mai mari din cate stiu sunt cu curentul electric (pe langa hardware si internet) asa ca daca vrei sa fii competitiv, cel mai important dupa parerea mea e sa faci rost de o locatie racoroasa (undeva intr-un oras de munte?) cu chirie foarte ieftina (si eventual curent ieftin, desi nu sunt convins ca poate fi gasit in Romania) unde sa poti avea cel putin 2 conexiuni rapide la internet. Nu-ti trebuie neaparat o cladire, poti folosi containere pe care sa le umpli cu servere daca nu sunt probleme cu caldura
    Caut cu jingle.ro.

  3. #3
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de puthre Vezi Post
    Am inteles, merci ca ai trecut pe aici

  4. #4
    Avatarul lui SeerKan
    SeerKan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    25th August 2006
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    746
    Putere Rep
    37


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Ohoo, sunt atat de multe de spus

    In primul rand daca ai impresia ca din hosting se fac bani usor, cauta alta investitie ca te inseli amarnic. E una din domeniile cu concurenta enorma costuri mari initiale si cativa clienti nemultumiti pe buna dreptate sau nu iti pot cauza o gramada de pierderi direct sau indirect.

    In al doilea rand, trebuie sa stii ce buget ai, daca te gandesti la un mic datacenter fara 500.000 euro nici nu are rost sa te gandesti iar pentru colocare ai nevoie de o investitie minima de 7-10.000 euro ca sa merite.

    Daca nu dispui de acei bani (doar pentru hardware, infrastructura si soft) poti sa te gandesti maxim la un cont de reseller sau un dedicat pe undeva.

    Dupa asta trebuie sa iei in calcul costurile normale la o firma, creat firma, contabilitate, stampile si restul de prostii, impozite.
    Si, nu in ultimul rand, ai nevoie de oameni, oameni care te vor costa foarte mult mai ales ca tu nu ai experienta vei avea nevoie de CEL PUTIN 1 senior sysadmin (minim 1200-1500 euro/luna) si 2-3 oameni de level 1-2 (salarii de 350-800 euro).

    Ar fi foarte multe detalii dar nu prea are rost sa intru foarte mult in detalii momentan, dar cele mai mai sus ar trebui sa iti ofere o idee daca are rost sa te mai gandesti la acest domeniu sau sa te reorientezi.

    Recomandarea mea sincera e sa cauti sa faci o afacere intr-un domeniu unde ai o oarecare experienta, in general e mult mai usor si ai sanse mai mari de reusita.
    Administrare linux, hosting, domenii si SSL. Orice pachet de gazduire la 1 euro /3 luni ! Comanda pe http://www.hosthash.com prin cuponul "SEOPEDIA1"

  5. #5
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Hakuna Matata Vezi Post
    De ceva timp ma bate gandul sa intru pe piata de hosting, mai intai local si pe urma international [de ce nu] insa . As vrea sa stiu de la cei care au astfel de afaceri sau care au habar de fenomen ce implica acest lucru, desigur in masura in care aceste detalii se pot spune. De asemenea sunt dispus sa ma vad cu persoane care au mult habar despre cum functioneaza aceasta afacere insa nu au bani de investit, sunt convins ca putem ajunge la o intelegere reciproc avantajoasa. Tin sa precizez ca nu ma gandesc sa iau resellere si sa le dau la altii, as vrea o afacere proprie insa daca varianta de reseller e mai putin costisitoare din anumite puncte de vedere si mai profitabila sunt deschis la discutii.
    In cazul de fata varianta de reseller e cea mai buna ptr tine ptr a-ti face o idee ce inseamna aceasta afacere (concurenta mare in piata, cheltuieli administrative etc). Daca vezi ca nu merge cum sperai vinzi/predai clientii altei firme.
    Daca ai fi avut su cunostinte tehnice ti-as fi putut oferi un VPS de test timp de cateva luni din partea unei firme ce va intra in curand si pe piata VPS-urile low-cost (fara CPanel, acesta trebuie platit). Am cateva de diferite tipuri (RAM, HDD CPU) pe care pot sa le ofer gratuit pe diferite durate de timp contra review si/sau linkuri.
    In acest moment firma respectiva ofera doar servere dedicate si VPS administrate si nu isi propune sa ofere gazduire web partajata (share).

  6. #6
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Fa un plan de afaceri in care sa trecei consturi si venituri realiste si apoi sa vedem dacate mai intereseaza afacerea.. Tine cont ca majoritatea clientilor cumpara servicii de 1-5 euro si pe care trebuie sa ii servesti non-stop, exista clienti dificili, probleme de atacuri la servere, etc
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  7. #7
    Avatarul lui Popa Mihai
    Popa Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    34
    Posturi
    877
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Salut Hakuna Matata, de vreo doua saptamani tot vorbesc cu un amic, care are de cateva luni o firma de hosting, dar el a inceput chiar de jos, relserller si ... Din vorba in vorba si cautari pe net, am descoperit ca, cu un srl debutant, cu doi angajati se pot accesa pana la 10.000 de euro, trebuie sa ai si tu aceaiasi suma pe care o primesti de la stat. Trebuie plan de afaceri bine pus la punct, dosarul facut cum trebuie si... sper sa ma accepte. Momentan studiez piata, si ma gandesc ce si cum, pentru ca si eu sunt total newbie in acest domeniu, dar nu ne nastem invatati... daca vrei poti realiza orice.

  8. #8
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Va multumesc tuturor celor care ati raspuns pana acum. In urma a ceea ce ati scris mai am niste intrebari si multumesc anticipat celor care vor raspunde ...

    Sa zicem ca iau un RESELLER HOSTING de aici, cum il sparg in 100 sau 1000 de conturi separate, face whmcs asta sau trebuie cineva sa le creeze manual. Observ ca acel pachet de reseller vine cu cpanel, vor avea si contrurile splituite cpanel pentru clientul final? De asemenea supportul pentru clientul meu mi-l va oferi cei de la care am reseller prin intermediul meu?

    Daca la aceste intrebari primesc raspunsurile pe care le astept atunci nu am nicioproblema sa rankez in coogle pe cautari legate de hosting bineinteles pe com.

    Daca intr-un an adun cateva mii de platitori sunt multumit, pot vinde afacerea sau pot dezvolta in continuare

  9. #9
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Da, conturile pot fi splituite individual.
    Via whm poti seta pachete de hosting in functie de ceea ce vrei sa oferi clientilor. Cauta un pachet reseller care sa iti permita overselling, pentru ca, de regula, un client regular nu va folosi niciodata (sau aproape niciodata) 100% din resursele pe care i le pui la dispozitie. Si da, de regula supportul este oferit de cei de la care achizitionezi serviciul, asa ca ai grija sa fie un provider foarte serios.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  10. #10
    Avatarul lui gupi
    gupi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    15th March 2008
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    420
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    Da, conturile pot fi splituite individual.
    ...
    Si da, de regula supportul este oferit de cei de la care achizitionezi serviciul, asa ca ai grija sa fie un provider foarte serios.
    Cârcoteală:
    Dacă suportul este oferit de furnizorul de "deasupra" reseller-ului, care mai este rolul acestuia din urmă ? pentru agenți de vânzări există afilierea ca și canal de lucru.
    .:|:.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Afacere offline.
    De Pancu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 74
    Ultimul Post: 4th June 2012, 04:02
  2. Domeniu de vanzare: Afacere.NET
    De iSKY în forumul Domenii
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 21st May 2012, 18:31
  3. Vand afacere la cheie
    De Claudiu Ciobanu în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th February 2008, 17:09
  4. Afacere pe web
    De undoweb în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 13th July 2007, 12:50
  5. Unix Hosting, Windows Hosting, Linux Hosting ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Server side
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 11th February 2006, 18:40

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •