Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Hostgator a Inceput sa Perceapa TVA

  1. #1
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    791
    Putere Rep
    48


    Implicit Hostgator a Inceput sa Perceapa TVA

    Astazi am intrat sa vad ce plati automate s-au mai facut si am observat ca Hostgator ma taxat mai mult ca de obicei. Am intrat in cont si vad acolo o taxa [EU Value Added Tax]

    Am intrat pe chat sa discut cu un operator si printre altele mi-a spus asta:

    Austin L.:Yes that is a tax that was implemented by your government. We are required to collect that for services and, yes we are required to send that money back to your governing body. I am not familiar with the details and laws pertaining to the specifics of how the tax is handled by your government, but we do not keep that money.
    Asadar cred ca pentru Romania Hostgator a devenit un serviciu de hosting scump.

    Daca stiti sau apar variante de hosting pe US care nu percep aceasta taxa va rog sa postati. Multumesc anticipat!

  2. #2
    Avatarul lui Marius Morariu
    Marius Morariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    29th September 2011
    Posturi
    759
    Putere Rep
    47


    Implicit

    Da, am vazut si eu treaba asta zilele trecute. Am incercat o negociere fiind client de peste 3 ani jumate dar degeaba. Ma mut cred in .ro daca gasesc ceva sa-mi convina

  3. #3
    Avatarul lui valentino
    valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    38
    Posturi
    667
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Si eu sunt client din 2007 si dupa o discutie avuta azi pe chat mi s`a confirmat acelasi lucru. Ca sa nu existe un val de plecari le`as sugera sa scada pretul la pachete pentru a se compensa macar 50% din acea taxa. Oricum, momentan nu ma gandesc sa schimb hostul cel mai bun din toate pe care le`am testat pentru cativa dolari in plus.
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

  4. #4
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    61


    Implicit

    eu folosesc si dreamhost , la fel de buni ca hostgator... O luna cred ca poti testa gratis ....Iti pot genera un cupon cu reducere de vreo $96.00 de dolari in primul an (one-time rewards, not recurring) eu nu castig decat poate 1 dolar ..ca nu pot da tot
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  5. #5
    Avatarul lui RedHat
    RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    47


    Implicit

    Nu va grabiti sa migrati, este posibil sa vina cu ceva oferte pentru ca altfel ar pierde mai mult de jumatate din clientii romani.

  6. #6
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Citat Postat în original de RedHat Vezi Post
    Nu va grabiti sa migrati, este posibil sa vina cu ceva oferte pentru ca altfel ar pierde mai mult de jumatate din clientii romani.
    nu e vorba de Romania , e vorba de EU .. godaddy percepe de multisor Why do I have to pay Value Added Tax? | Go Daddy Help | Go Daddy Support
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  7. #7
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Eu am platit pe 20 martie cu card de romania, fara nici un TAX, doar ca am billing address in us E greu?

    Daca vreti sa contabilizati factura, atunci inseamna ca oricum aveti TVA, implicit fara taxa.

    Daca NU, adaugati billing address in us

    Nu stiu de ce aveti impresia ca toate companiile mari, vor sa va ia bani extra! De fapt ei nu au interes, de aceea lasa portite deschise, trebuie doar sa le folosesti!

    Cei mai mari "combinatori", sunt Apple, amazon, microsoft...

    La godaddy nu am platit ever tax.

    De ce ar cere statul roman taxa pentru un serviciu oferit in Statele Unite? O aberatie!

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Off: La hostgator e hosting nelimitat, asa ca daca vreti, si sunteti de incredere , putem sa ne combinam. Eu oricum am doar 3 site-uri pe cont.
    Ultima modificare făcută de Tom; 1st April 2013 la 13:32.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  8. #8
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    791
    Putere Rep
    48


    Implicit

    @Tom - Multumesc de pont. Eu sunt pe persoana fizica si ma ocup cu vanzarea de almanahe in US, deci nu imi trebuie factura. Adresa de US banuiesc ca poate fi f$i#c%ti&va?!

    Eu nu am spus ca H are vreo vina ci doar am constatat ca din cauza acelei taxe impuse de EU a devenit un serviciu de hostig scump [am 3 plans la ei]

  9. #9
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Nu e chiar asa .. cand ai zeci de domenii bune si sunt pe numele tau ..

    Tu ai o gandire tipic mioritica (romaneasca.. cum shmecherim ).... mai am vrut la un coleg sa-i cumpar un site cu 1000 de euro +tva si mi-a cerut sa-i platesc si impozit pe profit...
    Sa fii sanatos , nu e problema mea sa-ti platesc taxele .

    Sistemul de invatamant e gratis in Romania ... invatati sa dati si inapoi , nu doar sa luati .. ca sti primit destul doar ca nu vedeti
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  10. #10
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    @ avram. Ce zici, ca nu pricep nimic?

    Ce treaba are statul roman cu serverele din Houston? Daca ma duc sa ma operez in america, trebuie sa platesc TVA? Taxa pe valoare adaugata?

    Serviciile oferite in alte tari, nu au legatura cu statul Roman. Importurile de bunuri DA, dar nu are legatura. Tu cumperi un spatiu pe un server IN AMERICA, ce treaba are statul Roman? Sau Educatia baiatului meu cu asta?

    Tradu-mi si mie ce ai scris mai sus. Vorbesti ca Piturca, doar ca nu-ti vad fata (ala macar parea "fumat").
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Domenii .me - a inceput inregistrarea
    De w!ll în forumul Domenii
    Răspunsuri: 24
    Ultimul Post: 6th June 2008, 16:52
  2. A inceput si spamul electoral
    De mariusbatrinu în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 7th May 2008, 09:17
  3. Au inceput sa ia masuri?
    De Aurel Dragut în forumul Adsense
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 12th May 2007, 11:24
  4. A inceput sezonul .. si agentiile de turism au inceput spamul
    De roadrunner în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 25th April 2007, 22:31
  5. De inceput
    De cazare mamaia constanta în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 22nd April 2007, 18:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •