Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: pareri sau ceva experienta cu newhost?

  1. #1
    Avatarul lui tymbark
    tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    50


    Implicit pareri sau ceva experienta cu newhost?

    Am primit astazi un spam pe mail de la newhost cu oferta lor de gazduire gratuita un an in 2012, daca iei domeniu .ro de la ei. Trecand peste faptul ca este spam, nu m-am inscris niciodata la newsletter-ul lor, are careva gazduire de la ei, merita?
    Signatura lipsa

  2. #2
    Avatarul lui Razvan Badu
    Razvan Badu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    6th November 2010
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    42
    Posturi
    236
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Sunt buni, cred ca au cele mai rapide servere din Romania.

    Singura problema este ca, au down time-uri destul de dese.

    A trebuit sa-mi mut magazinul online de la ei dar am in continuare site-uri mai micute la ei.

    Un plus ar mai fi ca esti in acelasi data center cu Google.
    Detin un magazin online de cartuse imprimanta
    Si o firma de reumplere cartuse brasov

  3. #3
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    103
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    49
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    103


    Implicit

    Eu am 3 site-uri mici la ei si merg ok, nu le monitorizez ca uptime, pentru ca sunt prea mici, si nici nu am avut probleme tehnice care sa necesite interventia lor
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  4. #4
    Avatarul lui tymbark
    tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Aha. Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma ajuta prea mult viteza, daca sunt downtime-uri dese. Din motivul asta am plecat de la o firma de hosting, tocmai pentru ca picau foarte des site-urile, desi era viteza buna. Teoretic vreau sa pun niste site-uri serioase, de aceea downtime-urile sunt un factor negativ in luarea unei decizii, dar am sa ii iau in considerare pentru niste site-uri micute, pentru ca acolo nu cred sa conteze cateva downtime-uri pe luna

    Multumesc inca o data
    Signatura lipsa

  5. #5
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Nu mai deschid alt post, o sa postez aici.

    newhost.ro isi schimba site-ul (sunt cei care au luat web.ro ). Bun, treaba lor, au site nou, haos complet, dar noi suntem clienti de hosting.

    O data cu site-ul nou apar problemele.

    1. conturile nu mai merg, trebuie resetata parola.
    2. ns-uri nu mai merg
    3. ip-urile sunt schimbate.

    Asa ceva?

    1. schimb parola (logic, chiar nu avem nimic de facut azi)
    2. deschid tichet suport (logic, chiar nu avem nimic de facut azi)

    Si de aici incepe nebunia))

    Vorbesc cu un domn: Ciprian Sandru, care face misto

    Buna ziua,

    Din cate observ in momentul de fata domeniile dvs. sunt configurate cu urmatoarele nameservere (ce nu ne apartin):
    Nameserver: ns1.rositehost.com
    Nameserver: ns1.rositehost.eu
    Nameserver: ns2.rositehost.com
    Nameserver: ns2.rositehost.eu

    Pentru a remedia aceasta situatie este necesar sa schimbati aceste ns-uri cu nameserverele newHOST:
    ns1.newhost.ro
    ns2.newhost.ro
    ns1.newhost.net
    ns2.newhost.net
    Pe bune? Ciprian, facem misto, sau cum?



    Ns-urile sunt ale voastre, LOGIC, altfel cum mergeau site-urile pana acum cateva zile?

    Nu stiu de ce am impresia ca unii cred ca toti "astia cu site-uri" sunt prosti.

    Buna ziua,

    Dupa cum am precizat si in reply-ul anterior, nameserverele setate pe aceste domenii nu ne apartin si nu avem nici un control asupra acestora.
    In ceea ce priveste schimbarea IP-ului ce apartine contului de gazduire acesta este posibil sa fi fost schimbat automat in urma unui failover automat. Cat timp sunt folosite nameserverele newHOST precizate anterior, aceste schimbari nu vor fi sesizate si nu va vor afecta.

    Cu stima,

    Ciprian Sandru
    Senior System Administrator


    Ciprian? Se aude?

    1. ns-urile sunt ns-urile voastre.
    2. Ip-ul schimbat inseamna implicit reevaluarea site-ului(nu toti vrem sa ne "caute" google zi de zi). Eu am un pachet de hosting la voi, pentru un singur motiv: CLASA DE IP!

    De ce? Pentru ca am gazduite 2 site-uri, impingatoare. Rostul lor este sa "impinga" si sa nu deranjeze algoritmul Google. Cand ati schimbat IP, mi-ati facut o mare "favoare". Imi tineti site-urile jos si le mai si trimiteti la reevaluare!

    Intelegi Ciprian / newhost?

    Pe clienti cand ii anuntati? Ati schimbat doar 2 elemente esentiale din serviciul de hosting?

    Aveam o parere buna despre voi, dar se pare ca usor-usor mergeti pe drumul celor de la xservers. Da, sunt multe gaste care cumpara servicii de hosting, dar in timp, tot noi cei cu "online" suntem cei care conteaza. Noi facem site-urile, noi le promovam, noi scriem despre hosting, etc.

    Aviz celor care au hosting la newhost.ro, verificati site-urile, ip-urile, etc.

    -------------------

    Newhost, pe viitor daca vreti sa cresteti, aveti nevoie de servicii de calitate (pe langa servere, logic). Asta inseamna:

    Buna ziua domnule X,

    Am schimbat servererele, cu unele super performante, dar preturile raman mici! Datorita acestei schimbari, va rugam sa schimbati ns-urile de la site, pentru ca......
    In acelasi timp, serverele noi, au clase de ip-uri noi. Clasa dvs o sa fie xxx.
    O data cu site-ul nou, am pierdut parolele, asa ca va rugam sa va resetati parola.

    Va multumit si blablabla.

    Era greu?
    Ultima modificare făcută de Tom; 16th April 2015 la 18:07.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. pareri, cat mai multe pareri despre director web
    De odiv în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 13th October 2008, 10:14
  2. Caut Web Designer Cu Experienta
    De BeFree în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 4th April 2008, 12:37
  3. Un script ceva.. ceva sa ma scoata din oala
    De voiculau1 în forumul Server side
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 20th January 2007, 17:45
  4. Inca o firma cu experienta in SEO
    De Razvan Pop în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 37
    Ultimul Post: 25th September 2005, 00:30

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •