
Postat în original de
lecktronix
Oricum, proprietarii de site-uri romani se pot considera norocosi ca trebuie doar sa instiinteze si sa obtina acordul utilizatorului, in alte tari, cum ar fi Italia (lege intrata in vigoare la 3 iunie 2015), cine are un site, pe langa instiintare si obtinerea acordului, trebuie si sa blocheze preventiv cookie-urile si doar dupa ce utilizatorul isi da consimtamantul acestea vor fi plasate in browser. In Italia amenzile sunt foarte usturatoarre: daca nu instiintezi vizitatorul ca folosesti cookie amenda este de la 6000€ pana la 36000€, iar daca instalezi un cookie care traseaza profilul vizitatorului online pentru publicitatea fara acordul vizitatorului amenda este de la 10.000€ pana la 120.000€.