Citat Postat în original de lecktronix Vezi Post
Oricum, proprietarii de site-uri romani se pot considera norocosi ca trebuie doar sa instiinteze si sa obtina acordul utilizatorului, in alte tari, cum ar fi Italia (lege intrata in vigoare la 3 iunie 2015), cine are un site, pe langa instiintare si obtinerea acordului, trebuie si sa blocheze preventiv cookie-urile si doar dupa ce utilizatorul isi da consimtamantul acestea vor fi plasate in browser. In Italia amenzile sunt foarte usturatoarre: daca nu instiintezi vizitatorul ca folosesti cookie amenda este de la 6000€ pana la 36000€, iar daca instalezi un cookie care traseaza profilul vizitatorului online pentru publicitatea fara acordul vizitatorului amenda este de la 10.000€ pana la 120.000€.
Legea din Italia, daca exista precum spui tu, incalca Conventia Europeana a Drepturilor Omului. Nu vad de ce ar trebui sa ne consideram noi norocosi. E suficient pentru a il avertiza pe utilizator ca folosesti ''prajiturele''. Daca nu le serveste la cafea are dreptul de a parasi site-ul, nu trebuie sa le blochezi tu. E ca si cum tu ai fi obligat sa iti inchizi cainele in baie cand cineva te viziteaza in casa si e alergic la animale.

Daca pui avertismentul intr-o pagina obscura iar utilizatorul continua sa navigheze, nu inseamna ca si-a dat consimtamantul. Trebuie sa faci in asa fel incat sa nu existe nici un dubiu ca odata intrat pe site a luat cunostinta de mesaj.