Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: content vs back link vs pr

  1. #1
    Avatarul lui dcosmin83
    dcosmin83 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    28th October 2007
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    40
    Posturi
    383
    Putere Rep
    31


    Implicit content vs back link vs pr

    buna

    dupa voi ce este mai important : back link , content sau pr ?

    imi pare ciudat si interesant cum un site cu o poza si maxim 10 cuvinte pe index dar cu pr 5 apare in fata unui site bine optimizat si promovat cu continut relevant si original pt domeniul respectiv care are pr 4

    ambele pagini sunt online de peste 3 ani

    stiu ca pr-ul nu mai este ff relevant la pozitia in google
    La SILKWEB avem o platforma e-commerce si iti poti face un audit seo gratuit

  2. #2
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    raman la parerea mea... Page Rank-ul nu e decat o cifra dupa care te ghidezi ce-ti spune ca site-ul respectiv e linkat de alte site-uri cu page rank bunicel. Nu influenteaza pozitia in SERPs dupa parerea mea pentru ca poti sa faci Page Rank 5 lejer obtinand linkuri care nu au legatura deloc cu nisa pe care e site-ul respectiv.

    De exemplu, la un site pe nisa de asigurari poti sa-i faci Page Rank 5 daca obtii linkuri de la site-uri de jocuri cu PR mare si backlinkurile respective sunt egale cu 0 absolut pentru SEO pentru ca nu au legatura cu nisa pe care optimizezi. Site-ul linkat va avea Page Rank mare dar nici un beneficiu in SERPs. In exemplul pe care l-ai dat tu... e posibil ca site-ul cu Page Rank 5 sa aiba linkuri cu page rank mare de la site-uri cu autoritate din aceeasi nisa si cu anchor text potrivit pentru cuvintele cheie pe care le-ai cautat.

    Pentru mine continutul si backlinkurile cu anchor potrivit de la site-uri care au ceva de spus in aceeasi nisa sunt la fel de importante pentru SEO.

    On Page SEO + Off Page SEO = LOVE [pozitii bune in SERPs in timp cu rabdare si perseverenta]
    Ultima modificare făcută de Nosfer; 15th March 2009 la 15:19.

  3. #3
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de dcosmin83 Vezi Post
    buna

    dupa voi ce este mai important : back link , content sau pr ?
    Ca sa iti raspund simplu la intrebarea ta: contentul aduce backlinks si backlinks-urile aduc PR. Deci fara dubii contentul este cel mai important.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  4. #4
    Avatarul lui dcosmin83
    dcosmin83 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    28th October 2007
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    40
    Posturi
    383
    Putere Rep
    31


    Implicit

    asa stiu si eu, contentul este important , dar totusi.. pagina cu o poza si cateva cuvinte in site apare in fata mea

    o sa accelerez campania de link building si am sa vad pe urma eventuale schimbari
    La SILKWEB avem o platforma e-commerce si iti poti face un audit seo gratuit

  5. #5
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    Implicit

    1 - Linkul venit de pe un site cu PR mare te ridica mai mult in SERP decat unul venit de pe un site cu PR mai mic.
    2 - Content optimizat bine (cand concurenta e mare):
    • Titlu din maxim 3 cuvinte cheie
    • meta description facut in asa fel incat sa atraga vizitatorii; cat mai putin cod in <head>
    • primul tag sa fie h1 in care sa ai maxim 5 cuvinte iarcuvantul cheie sa se repete de 2 ori in 2 forme diferite (plural, singular...)
    • urmeaza un paragraf in care ai o poza ce are numele exact cuvantul cheie + tag "alt" = 2 variatii.
    • in primul paragraf folosesti o singura data <em> pe o variatie a cuvantului cheie
    • al doilea paragraf incepe cu un titlu in h2 ce contine derivatii ale cuvantului cheie. Tot in al doilea paragraf folosesti un subtitlu cu <strong>
    • pune o lista <ul> iar in fiecare <li> folosesti iar derivatiile
    • foloseste blockquote iar in interior pui link catre cea mai importanta pagina interna
    • toate linkurile interne (de pe prima pagina) care nu necesita indexare in google sa aibe rel="nofollow"; cat mai putine linkuri pe prima pagina!
    • de pe toate paginile interne pui link catre index DAR cu variatii ale cuvantul cheie, NU folosi "home", "acasa" sau "index"! Scoate linkul catre index de pe logo sau header!
    • fara linkuri sitewide, text ascuns
    Ultima modificare făcută de Popescu Marian; 15th March 2009 la 17:57.

  6. #6
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Afirmatia de la punctul 1 este falsa. E posibil sa fie si asa, insa nu e o regula generala. Reciteste postul lui nosfer si ai sa vezi.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  7. #7
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Afirmatia de la punctul 1 este falsa. E posibil sa fie si asa, insa nu e o regula generala. Reciteste postul lui nosfer si ai sa vezi.
    Adica e falsa dar e posibil sa fie asa...
    Daca am avea 2 site-uri identice, aceasi nisa, dar PR diferit... si acum am pune pe cel cu PR mic un link catre un site si un alt link de pe site-ul cu PR mare catre un alt site. Acelasi cuvant dar venit de pe site-uri cu PR diferit, cine crezi tu ca va fi mai sus in SERP pt acel cuvant? site-ul care a primit link de pe cel cu PR mic?

  8. #8
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    @Marius ISP - nu ai citit postul meu bine, citeste-l inca o data si o sa intelegi. E posibil ca site-ul cu PR mare sa nu aiba deloc backlinks targetate pe nisa respectiva deci implicit valoarea lui NU e cine stie ce.

  9. #9
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius ISP Vezi Post
    Adica e falsa dar e posibil sa fie asa...
    Am zis ca doar printr-o intamplare poate fi cum ai zis tu, nu cum ai prezentat-o tu, ca fiind garantata. Rezultatele din SERPs sunt influentate de acelasi factor (backlinks) si doar prin coicidenta se intampla sa influenteze un site cu PR mai mare, mai mult decat un site cu PR mai mic.
    Cu alte cuvinte pozitia in SERPs si PR-ul nu au nicio legatura.

    Acum ai inteles postul meu ?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  10. #10
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de dcosmin83 Vezi Post
    asa stiu si eu, contentul este important , dar totusi.. pagina cu o poza si cateva cuvinte in site apare in fata mea

    o sa accelerez campania de link building si am sa vad pe urma eventuale schimbari
    Are backlinks pe pagina respectiva, sau un trust mare la domain level probabil.

    Content-ul e bun, cum spunea Cristi, la atragerea backlinkurilor si la determinarea relevantei unei pagini (eventual pt targetarea a mai mult kw legate de cel principal).

    Ordinea ar fi, dupa mine asa:

    Backlinks -> Content -> Toolbar Pagerank

    Doar ca nu e o comparatie foarte buna, pentru ca si Toolbar PageRank-ul e practic tot un produs al numarului si puterea backlinkurilor care vin spre tine.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. intrebare despre back link
    De giovanni12345 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 5th April 2009, 09:16
  2. back link-uri google
    De Cornelius în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 7th March 2009, 20:10
  3. back link in format corect
    De papu123 în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 28th February 2008, 16:33
  4. Valoare back-link
    De dragoserv în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 15th February 2008, 15:07
  5. Back-link
    De dragoserv în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 19th March 2007, 14:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •